Toplulaştırmada büyük yolsuzluk iddiası!

Arazi toplulaştırmasında yolsuzluk yapıldığı iddialarına yönelik haberler Meclis gündemine taşındı. Harran ve Akçakale'de 27 köyü kapsayan toplulaştırma çalışmalarında yolsuzluk yapıldığı yönündeki bazı web sitelerinde yer alan haberler üzerine konuyu Meclis gündemine taşıyan İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Bakan Çelik'e konuyla ilgili olarak kapsamlı sorular yöneltti.

banner247
Toplulaştırmada büyük yolsuzluk iddiası!
banner200
banner217

ÖZEL HABER

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, arazi toplulaştırması ile ilgili olarak Şanlıurfa'da gündeme gelen yolsuzluk iddialarının cevaplandırılmasını istedi.

BAKAN'A 45 SAYFALIK YOLSUZLUK RAPORU İDDİASI

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü eliyle yapıldığı iddia edilen yolsuzlukla ilgili olarak firmaların ve yapılan ödemelerin açıklanmasını isteyen Tanal, konuyla ilgili olarak Bakan Çelik'e seçimler öncesinde 45 sayfalık bir rapor verildiği ancak partinin zarar göreceği gerekçesiyle konunun gündeme getirilmediği yönünde iddialar bulunduğunu hatırlattı. Tanal, Çelik'ten bu iddialara yönelik de açıklama talep etti.

Tanal, Bakan Çelik'ten toplulaştırmada yolsuzluk yapıldığı yönündeki iddialarla ilgili olarak şu soruların cevaplandırılmasını istedi.

İHALE İFLAS EDEN FİRMAYA MI VERİLDİ?

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü eliyle Şanlıurfa ilinde iflas eden firmaya ihale verildiği iddiaları doğru mudur?

HANGİ GEREKÇE İLE VERİLDİ?

Web sayfalarında yer alan haberlere dayanarak iflas eden firmaya ihale verilmesinin gerekçesi nedir?

2004 YILINDAN BUYANA HANGİ ŞİRKETLERE İHALE VERİLDİ?

Şanlıurfa ilinde 2004 yılından önergenin verildiği tarihe kadar kaç şirket kendi adına aplikasyon çalışması yapmış ve karşılığında Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nden ödeme almıştır?

HANGİ ŞİRKETE NE KADAR ÖDEME YAPILDI?

Şirket isimleri ayrı ayrı belirtilmek üzere hangi şirkete ne kadar ödeme yapılmıştır? Şirketlere yapılan ödemeler hangi konular gerekçe gösterilerek kim/kimler tarafından yapılmıştır?

TEK TEK ŞİRKETLERİN AÇIKLANMASINI İSTEDİ

Şanlıurfa ilinde Tarım Reformu Genel Müdürlüğü eli ile yolsuzluk yapıldığına dair basına yansıyan haberlerdeki iddialara dayanarak ihalelerin verildiği şirketler isimleri ayrı ayrı belirtilmek üzere hangileridir?

İHALELER HANGİ PARTİ ÜYELERİNE VERİLDİ?

İddialar doğru değil ise 2004 yılından önergenin verildiği tarihe kadar Şanlıurfa ilinde ihale verilen şirket sahiplerinin siyasi parti üyeliği var mıdır? Siyasi parti üyeliği olan firma sahipleri hangi siyasi parti üyesidir ve mensubu olduğu partide hangi görevde bulunmaktadır?

YOLSUZLUKLARLA İLGİLİ OLARAK BAKAN ÇELİK'E 45 SAYFALIK RAPOR MU VERİLDİ?

Web sayfalarında yer alan iddialara dayanarak Tarım Reformu Genel Müdürlüğü eliyle usulsüz ödeme yapıldığına dair Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik'e 45 sayfalık bir dilekçe verildiği fakat 'Seçim öncesi konuşmayalım parti darbe alır!' denildiği iddiaları doğru mudur?

İDDİALAR ÜZERİNE İŞLEM BAŞLATILDI MI?

İddialar doğru ise Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nü adının geçtiği yolsuzluğu karışan görevlilerin tespiti yapılacak mıdır? Yapılacaksa ne zaman yapılacaktır? Görevi kötüye kullanan sorumlular ile ilgili TCK hükümlerine göre herhangi bir hukuki işlem başlatılacak mıdır? Başlatılacaksa ne zaman başlatılacaktır?

'KAYIRMACILIK' SORUSU

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nün adının geçtiği yolsuzluğa karışan görevlilerin tespiti ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamış ise şimdiye kadar herhangi bir çalışma yapılmamış olması yolsuzluğun bir çeşidi olan kayırmacılık yapıldığı anlamına gelmemekte midir?

FİRMALARA İKİ KERE Mİ PARA ÖDENDİ?

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ihalelerde bazı firmalara iki defa para ödendiği iddiaları doğru mudur?

İKİ KERE ÖDEME HANGİ FİRMALARA YAPILDI?

İddialar doğru ise hangi firmalara ödeme yapılmıştır? İddialara dayanarak bazı firmalara iki defa ödeme yapılmasının gerekçesi nedir? Bazı firmalara iki defa ödeme yapıldığı iddialarına dayanarak iki defa ödeme yapan yetkililer kim/kimlerdir?

GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANAN YETKİLİLER HAKKINDA NE TÜRLÜ İŞLEMLER YAPILDI?

Firmalara iki defa ödeme yapılması görevin kötüye kullanıldığı anlamına gelmemekte midir? Görevi kötüye kullanan yetkililer ile ilgili herhangi bir hukuki işlem başlatılmış mıdır? Herhangi bir hukuki işlem başlatılmamışsa TCK hükümlerini ihlal eden sorumluların tespiti yapılıp herhangi bir hukuki işlem başlatılacak mıdır? Başlatılacaksa ne zaman başlatılacaktır? Şimdiye kadar görevi kullanan yetkililer ile ilgili hukuki işlem başlatılmamış olmasının gerekçesi nedir?

SORU ÖNERGESİ İÇİN TIKLAYIN

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

"Hakikat kimden gelirse gelsin hakikattir", "yolsuzluğu kim yaparsa yapsın derhal cezalandırılmalıdır".

- 4 yıl Önce

Nizamettin Ekinci ile Doktor (!) Mustafa Kayhan birbirlerine düşmüşler. Her ikisi de teftişe savunma hazırlamakla meşguller. Mübârek Cuma günü hürmetine, en güzel günleri böyle olsun inşaallah..

- 4 yıl Önce

müdürü amiri müfettişi kanun koyucusu başkanı aman sen dee neme lazım v.b koltukda oturur herşeye göz yumarsa mesaim dolsun diye işe giderse olacagı bu

yine  adalet
yine adalet - 4 yıl Önce

Kötülüğe direnen,ne melazımcı olmayan 3-5 kadar sistem dışı "fabrika hatası" insanları Nizamettin ekinci ve arkadaşları tayin kılıcıyla yıldırdı.bıktırdı.Bu insanlar kötülükte nerede duracaklar? önü açık .hesap yok .cuma günü hayırlı cümalar deyip güzelim dinimizide çalıyorlar.Yokmu Başbakanımıza ,Bakanımıza bunları duyuracak "Allahtan başka kimseden korkmayan " insanlar...sendikalar...kirlenmemişler...adil kamu görvlileri....sorumluluk sahibi müfettişler vb

Sorular sorular
Sorular sorular - 4 yıl Önce

Tarım Refomu diye düşündük ama reformdan çok özel bir şirket gibi idi düzen Faruk Çelik gelene kadar malesef eski kadro veya yeni kadro içinde CHP yandaşları çoğunlukta rüşvet vs işlerle uğraşmıştır. ihaleler evet bakılırsa x y z özellikte derken Türkiye de iş alacak olan firmalar 4 e kadar düşürülmüş. bir kişi ihale yazmış yine aynı kişi denetime çıkmış kolunda başında bir saatle dönmüş neolacak ? hiç bir yetkilinin resmi kurum e maili yok. malesef şunu diyenler var istersem duydum istersem duymadım derim diyen hanım efendi ve beyfendiler buyursunlar bu babanızın şirketi değil . Dairede Tarım Refomu neyi ihale ediyordu bir bakın milyon tl ler harcama yapıldı malesef geç artık atı alan fıratı aştı.....

hayvan desteklemelerinde yolsu
hayvan desteklemelerinde yolsu - 4 yıl Önce

şu an Türkiyenin hemen hemen tüm İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinde gerek arazi desteklemelerinde gerekse hayvancılık desteklemelerinde yolsuzluk yapılıyor ve devlet dolandırılıyor.Devlet destekleme veriyor ama hiç bir denetimde bulunmuyor.Örneğin hayvancılık desteklemelerinde şu an internet üzerinden kurulu olan Türkvet kayıt Sisteminde gerçekte ölü olduğu halde Türkvet sisteminde canlı gösterilen en az yüzbin tane ölü anaç koyun devletten destekleme alıyor.Ayni şey büyük baş hayvanlar için de geçerli.Herkes biliyor ama kimse birşey yapmıyor.

sahte dindarlara
sahte dindarlara - 4 yıl Önce

Laiklerden kurtulduk derken sahte dindar bürokratlarin eline kaldik.ne görüste olursa olsun namuslu insanlar ne zaman gelecek ?Ünal yilmaz bile yaptigi kötulugun karşilıgini kat-kat aldi. Nizametti. Ne zaman yukselecekse yükselsin artik.bunca haksizligi boşunamı yapiyor?elbet ödulu vardir.

isimsizin hakkı
isimsizin hakkı - 4 yıl Önce

Çok isim var verebileceğimiz anlamsız tavırların nedeni malesef birbirinin arkasından kim ne koparırsam çabası vardı allah aşkına düzgün insanları yokmuydu bu ülkenin ? eger Yeni Bakan incelerse şunu görecektir AKP görüşü ile aynı olmayan kişilerin yol açtığı zararlardan başka birşey olmadığı anlaşılacaktır. isim derseniz sorarsalar söyleriz ilgililere...

banner248
banner151