" />

Tarım yürütme komitesi toplantısı Prag’da yapıldı

Türkiye ile Çek Cumhuriyeti Tarım Bakanlıkları arasında 06 Ekim 2000 tarihinde imzalanan "Tarım ve Gıda Sanayii Alanında İşbirliği Anlaşması" çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti-Çek Cumhuriyeti Tarım Yürütme Komitesi 4. Dönem Toplantısı, 6 Ekim 2015 tarihinde Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da gerçekleştirildi.

Tarım yürütme komitesi toplantısı Prag’da yapıldı
banner282

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü İkili İlişkiler ve Protokol Daire Başkanlığı koordinasyonunda organize edilen toplantıya, Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ile Çek Cumhuriyeti Tarım Bakan Yardımcısı Jaroslava Benes Spalkova eş başkanlık etti.

Toplantı eş başkanı ve ev sahibi olarak, açılış konuşmasını yapan Spalkova, Türkiye'nin, dünyada önde gelen bir tarım ülkesi olduğunu ve Çek Cumhuriyeti olarak Türkiye'yi tarım alanında önemli bir ortak olarak gördüklerini belirtti.

Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ise açılış konuşmasında, iki ülke arasındaki iyi ilişkilere paralel olarak yıllar içinde artan tarımsal ticaretten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından gündem maddeleri olarak belirlenen; hayvan yetiştiriciliği ve hayvan sağlığı, bitkisel üretim, kırsal kalkınma, tarımsal araştırma ve tarımsal ticaret alanlarındaki görüşmelere geçildi.

Çek tarafı, hayvan yetiştiriciliği ve hayvan sağlığı konusunda ülkelerindeki son duruma ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Türk heyeti ise, Çek Cumhuriyeti ile canlı hayvan ticaretinde karşılaşılan sorunları dile getirdi. Bu kapsamda iki taraf, veterinerlik alanında daha sıkı işbirliği yapılması hususunda uzlaşmaya vardı.

TOHUMCULUK KONUSUNDA MUTABAKATA VARILDI

Bitkisel üretim konusunda ise, tohumculuk, bitki genetik kaynakları, bitki ıslahı, süs bitkileri, bahçe bitkiler ile tıbbi, aromatik ve baharat bitkileri alanlarında teknik işbirliği yapılması konusunda mutabakata varıldı.

Kırsal kalkınma başlığı altında ise IPARD çerçevesinde LEADER tedbirine ilişkin Çek tarafının deneyimlerinden faydalanılması ve tarımsal bilgi sistemleri alanında ortak çalışmaların yapılması hususunda iki taraf da uzlaştı.

Tarımsal araştırmalar konusunda da iki ülke arasındaki işbirliğinin teknoloji, bilgi ve uzman değişimleri ile artırılması ve Avrupa Birliği temelli ortak projelerin yapılması hususunda mutabık kalındı.

Taraflar son olarak iki ülke arasındaki tarımsal ticaretin artırılması hususunda karşılıklı iş ve yatırım olanaklarının geliştirilerek tarımsal hacmin daha da arttırılabileceği konusunda uzlaşmaya vardı.

İki ülke arasındaki iyi ilişkileri yansıtan sıcak bir atmosferde gerçekleşen toplantı sonrasında, toplantıda görüşülen hususların yer aldığı bir toplantı tutanağı eş başkanlar Tunç ve Spalkova tarafından imzalandı.

Bir sonraki Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı ise 2017 yılının ikinci yarısında Türkiye'de yapılacak.

YORUM EKLE