Tarım ve Orman Bakanlığı’nda yetkiyi kim alacak?

Bakanlıkların birleştirilmesi, Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında örgütlü sendikalarda da yeni bir tartışma başladı. Bu tartışmanın en yoğun yaşandığı bakanlıkların başında da Tarım ve Orman Bakanlığı geliyor. Birleşmeden önce Orman Bakanlığı'nda yetkili Öz Orman-İş Sendikası ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda örgütlü Tarım-İş Sendikası, birleşme sonrasında yetki konusunda karşı karşıya geldi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nda yetkiyi kim alacak?
banner200
banner217

Tarım ve Orman Bakanlıklarının birleşmesiyle birlikte iki bakanlık tek bir işletme mi sayılacak yoksa iki bakanlığın personeli birleştirilip, iştirakleri ayrı işletmeler mi sayılacak? İki sendika açısından da yetki mücadelesi burada düğümleniyor. Tarım ve Orman Bakanlığında kimin yetkili olacağına, sendikaların Kasım ayında yapacağı yetki talebi sonrasında Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı karar verecek.

TANSİYON YÜKSELMEYE BAŞLADI

Orman Bakanlığı'nda yetkili olan Öz Orman-İş Sendikası, uzun yıllardır Tarım-İş Sendikasının örgütlü bulunduğu Tarım Bakanlığı'nda da yetkiyi alabilmek için örgütlenme çalışmalarına başlamıştı. Tarım Bakanlığı'nda 10 bine yakın çalışan bulunurken, iki sendika arasındaki üye çalışmasında tansiyon yükselmeye başladı. Tarım-İş Sendikası, karşı sendikaya geçen üyelerini dayanışma aidatı konusunda uyarırken, Öz Orman-İş Sendikası da bir açıklama yaparak rakip sendikanın yaptığı açıklamayı çalışanlara bir tehdit olarak değerlendirdi.

Öz Orman-İş Sendikası, üye çalışmasında önemli bir mesafe kat ettiklerini belirtirken, Tarım-İş Sendikası ise sendikalarından önemli bir istifa yaşanmadığını kaydediyor.

2019'DA MASAYA KİM OTURACAK?

2019 yılında yapılacak toplu sözleşmeler için yetki mücadelesi devam ederken, Tarım Bakanlığı ile Orman Bakanlığı'nın birleştirilmesi yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Öz Orman-İş Sendikası, iki bakanlığın birleştirilmesinden dolayı bağlı işletmelerinde tek işletme sayılacağını ve dolayısıyla yetki konusunda bir sorunlarının bulunmadığını belirtirken, Tarım-İş Sendikası ise TİGEM'i örnek göstererek bu görüşe karşı çıkıyor. TİGEM'in Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı bir kuruluş olmasına rağmen Bakanlık ile ayrı işletme sayıldığına işaret eden Tarım-İş Sendikası, bundan dolayı Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bağlı işletmeleriyle birlikte tek işletme sayılmasının mümkün olmadığını düşünüyor.

BİRLEŞMEDEN ÖNCE BAKANLIK İLE İLGİLİ KURULUŞ TEK İŞLETMEYDİ

Ancak Öz Orman-İş Sendikası da bu noktada Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Erozyon Çölleşme Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü ve Orman Bakanlığı çalışanlarını örnek göstererek, bu kuruluşların tek işletme sayılarak 25 yıldır tek sözleşme yapıldığına işaret ediyor. Bundan dolayı birleşmeden önce Orman Genel Müdürlüğü ile Orman Bakanlığının tek işletme sayıldığı gibi birleşme sonrasında da Orman Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın tek işletme sayılacağı görüşünde. Öz Orman-İş Sendikası, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı bir kuruluş olmasına rağmen TİGEM'in ayrı bir KİT olduğuna işaret ederken, bundan dolayı TİGEM üzerinden çalışanların kafasının karıştırılmaya çalışıldığını kaydediyor.

TOPLAM ÇALIŞAN 30 BİNE ÇIKIYOR

Öz Orman-İş Sendikası'nın Orman Bakanlığında 20 bin üyesi bulunurken, Tarım-İş Sendikası'nın ise Tarım Bakanlığında 10 bin civarında üyesi bulunuyordu. Birleşme sonrasında iki bakanlık çalışanları tek işletme kapsamında değerlendirilecek olursa toplam 30 bin çalışanın 20 bini Öz Orman-İş'te olduğu için yetkiye daha yakın görünüyor.

KARARI ÇALIŞMA BAKANLIĞI VERECEK

Tarım ve Orman Bakanlığı'nda hangi sendikanın yetkili olacağı sendikaların Kasım ayında Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı'na yapacakları yetki başvurusu sonrasında netleşecek.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
HEYECAN ŞART
HEYECAN ŞART - 2 yıl Önce

Ahmet GÜLDAL, il/ilçe müdürlüğü yapmış birisi. Doğrusu gönlümüzden geçen şu ki bakan yardımcısı olursa teşkilat mensuplarına gereken değeri verir kanısındayım. Diğerlerinin hepsini gördük, ali kıran baş kesen kesildiler. İl/ilçe/şube müdürlüklerinden birini yapmış yahut taşrada en az on yıl çalışmış mühendis ve hekim arkadaşlarımızın dışında atanacak hiç birisi kabülümüz değildir. Saygı duymayacağız.

Tarim
Tarim - 2 yıl Önce

Ahmet guldal olur bakan yardimcisi izmir kokenli

Fakibaba
Fakibaba - 2 yıl Önce

Aman allahim ahmet guldal hadi tunc tarimi batiran adamlar eskise ragbet olaydi bit pazarina nur yagardi

Çanakkale
Çanakkale - 2 yıl Önce

Personel Genel Müdür Yardımcılığına M.Emin Güven atanmıştır Allah yar ve yardımcısı olsun

Dışardan Adam İstiyoruz..
Dışardan Adam İstiyoruz.. - 2 yıl Önce

Sayın Bakanımız çalışma arkadaşlarını dışardan ama sektörü tarımı bilen arkadaşlarla çalışsın emir alan yanlışta olsa olur efendim diyen brokratlardan radikal köklü çözümler çıkmaz özgün kafasındakini hayata geçirecek tüm brokratik engelleri elinin tersi ile temizliyecek cesur çözüm odaklı olsun istiyoruz bölgeciliğin ötesinde tarım adeta bir yangın yeri kim alıyorsa yakıyor artık söndürecek birilerini istiyoruz bu işler 657 yi tenefüs etmiş koltuk sevdalıları ile olacak şey değil ama sektörü iyi bilecek işin içinde olan herifler bekliyoruz...

ATAMA
ATAMA - 2 yıl Önce

kim olacaksa olsun biraan once 2018 atamasini yapsinlar.Bir cok kisi bunu bekliyor.Surekli degisim olmaktan is yapmiyorlar

Bilgi
Bilgi - 2 yıl Önce

Herkesin kendi mesleğini yapmasını istiyoruz. Tarım dıšından tarımı yönetecek kişiler istemiyoruz. Ülkede ziraat mühendisi ve veteriner hekim kalmamış tarımı doktor yönetiyor.

banner151

banner251