" />

Tarım Bakanlığından ‘ölü hayvan’ açıklaması!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 'yurtdışından Türkiye'ye ölü büyükbaş hayvan getirildiği' iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtti. Bakanlığın konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Konu edilen hayvanların, acil kesim mevzuatı çerçevesinde, resmi veteriner nezaretinde, bulundukları yerde kesimi yapılmıştır, bunlar asla ölü hayvanlar değildir" ifadelerine yer verildi.

Tarım Bakanlığından ‘ölü hayvan’ açıklaması!
banner200
banner217


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bu şok görüntüler üzerine aşağıdaki açıklamayı yaptı. Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

Odatv adlı haber sitesinde yer alan "İşte Sofranıza Gelen Ölü Hayvanların Görüntüsü" başlıklı haber üzerine Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü'nce aşağıdaki açıklama yapılmıştır:

"Sitenizde "İşte Sofranıza Gelen Ölü Hayvanların Görüntüsü" başlığıyla kamuoyunu yanlış bilgilendiren bir haber yayınlanmıştır.

Haberde, yurtdışından Türkiye'ye ölü büyükbaş hayvanların getirildiği ve bu hayvanların etlerinin vatandaşların sofrasına geldiği öne sürülmektedir.

Ayrıca, "bu görüntülerden ilgili Bakanlığın da haberi var ancak dosyanın üzeri kapatılıyor" iddiasında bulunuyorsunuz.

Her iki iddia da gerçeklerle bağdaşmamaktadır.

Öncelikle ve önemle belirtmek isteriz ki ülkemizde, kesimhanelere ilişkin mevzuat AB müktesebatı ile uyumludur.

Mevzuatta belirlenen asgari teknik ve hijyen şartlarını karşılamayan kesimhanelerin işletme onay belgeleri tek tek iptal edilmektedir.

Bu çerçevede, Bakanlığımızın sıkı denetimleri sonucu, faal 750 kesimhanenin 385'i 1 Ocak 2017 itibarıyla kapatılmıştır.

Bu kesimhanelerin 12'si Et Süt Kurumu'na (ESK) aittir. ESK ayrıca 24 kesimhanede de sözleşmeli kesim yaptırmaktadır.

Faaliyetlerini yürüten 365 kesimhane konusunda ise denetimler sıklıkla yapılmaktadır.

Nitekim 2016'nın Ocak ayından beri, et ve et ürünlerine ilişkin 65.616 denetim yapılmış; 1.640 işletmeye idari para cezası uygulanmış, 35 işletme hakkında ise savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.

Habere konu ettiğiniz hayvanlar, acil kesim mevzuatı çerçevesinde, resmi veteriner nezaretinde, bulundukları yerde kesimi yapılmış hayvanlardır, asla ölü hayvanlar değildir.

Görüntülerden de anlaşılacağı gibi acil kesimi yapılan hayvanlar, son derece rahatsız edici usullerle ve hijyen kurallarına uyulmadan nakledilmiştir. Bunu kabul etmek mümkün değildir.

Habere konu olan kesimhane, ESK'nın sözleşme kesim yaptırdığı bir kesimhanedir.

30 Ocak 2017 tarihinde Teftiş Kurulu Başkanlığımız, Sayın Bakanımızın talimatıyla, kesimhanelerde kamu sağlığı açısından teftiş başlatmıştır.

9 Şubat 2017 tarihinde ise bahse konu kesimhaneden, acil kesimi yapılan hayvanların son derece rahatsız edici usullerle ve hijyen kurallarına uyulmadan nakledildiğine dair bir ihbar gelmiştir.

İhbar üzerine Bakanlığımızın Teftiş Kurulu Başkanlığı derhal harekete geçmiştir.

Teftiş Kurulu Başkanı, bizzat İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Kemalpaşa Cumhuriyet Başsavcılığına giderek iddianın takibini istemiştir.

İzmir Kemalpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinesinde, Bakanlığımız müfettişleri ve jandarma ekipleri ile kesimhaneye operasyon yapılmıştır.

Soruşturma çerçevesinde İzmir İl Müdürlüğümüz tarafından 16 Şubat'ta kesimhane kapatılmıştır.

17 Şubat'ta ise olayda ihmali düşünülen 11 ESK personeli Bakanlığımızca açığa alınmıştır.

Soruşturma, adli ve idari açıdan, tüm yönleriyle devam etmektedir.

Ayrıca kesimhanelere yönelik teknik ve hijyen denetimleri aralıksız sürdürülmektedir.

Vatandaşlarımızın sağlıklı ve güvenilir gıda tüketimlerini tehdit edecek hiçbir olumsuzluğa müsamaha gösterilmemiştir; bundan böyle de gösterilmeyecektir."

Kaynak: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YORUM EKLE
YORUMLAR
TANK
TANK - 4 yıl Önce

Sayın Bakan Harun Aykul kim?

Normaldir
Normaldir - 4 yıl Önce

Yüzbinlerce ithal hayvanın ticaretini ufak ve kirli hesaplarla ESK gibi personel yönünden zayıf bir Kurumun sırtına yüklerseniz bu görüntülere şaşırmayacaksınız. Hayvanları kapasitesi yetersiz padoklarda üst üste istif ederseniz sık sık acil kesim ihtiyacı ortaya çıkar. Ölmek üzere olan hayvanlarla çoktan ölmüş olanlar birbirine karışır. Kabahatin büyüğü ESK'da değil, ESK'yı para hırsına alet etmek isteyenlerde. Daha işin başında "mevcut sartlarda biz hayvan ithalatını sağlıkli bir sekilde yürütemeyiz!" diyemeyen ESK üst yönetiminin vebali de elbette az değil.

- 4 yıl Önce

Sayın Bakanım Bu Firmalar kimler tarafından kurulmuştur? -AGRO SMS LIVESTOCK OU (Registration Code;14090550) Estonya; Kuruluş Tarihi; 02.08.2016 Sermaye. 2500€. -BALTİC TURGİ (Registration Code; 40203013298) Letonya; Kuruluş 17.08.2016 Sermaye. 3000€.

Aiklayiniz firmayi
Aiklayiniz firmayi - 4 yıl Önce

Hukuki acidan sorun yoksa firmayi aciklayiniz ,

AB Mevzutına Uygun Kesim
AB Mevzutına Uygun Kesim - 4 yıl Önce

Ya güldürmeyin Allah aşkına şeri kesimlere uygun olmadığı gibi AB mevzuatına hiç uygun değil. Size kimse sormadınız eğer uygun değişi ise niye kesimhaneyi kapattınız ve ceza kestiniz kendi ağzınızla her şeyi açıklıyorsunuz. Bravo.

canlı mı
canlı mı - 4 yıl Önce

Adam videsunu koymuş ne canlısı

Canlı canlı
Canlı canlı - 4 yıl Önce

Canlı canlı mı yiyoruz? :)

*BASIN AÇIKLAMASI İTİRAF OLMUŞ
*BASIN AÇIKLAMASI İTİRAF OLMUŞ - 4 yıl Önce

Yazının içeriğindeki koyu yazılar zaten itiraf niteliğinde. Defalarca ikaz edildiğiniz halde, "aman efendim şuradan referanslı, önüne geçemeyiz" türü mazeretlerle Ünal efendiyi genel müdür olarak atadığınız için bu vebal size yeter sayın bakan..


banner151

banner251