Tarım Bakanlığından fidye açıklaması: Hackerların ne istediğiyle ilgilenmedik!

Tarım ve Orman Bakanlığı, hackerlara fidye ödendiği iddiaları üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, hackerların Bakanlıktaki sisteme bir zarar vermediği belirtilerek, "kişilerin ne istediği ile ilgilenilmemiş ve doğrudan Bakanlığımız yedek sistemlerinin ayağa kaldırılması yoluna gidilmiştir" denildi.

Tarım Bakanlığından fidye açıklaması: Hackerların ne istediğiyle ilgilenmedik!
banner282

Tarım ve Orman Bakanlığından konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bilindiği üzere hacker grupları tarafından kamu kurumları ve özel sektörün bilişim sistemleri sürekli hedef alınmaktadır. 31.07.2021 tarihinde gece 01.00 sıralarında itibari ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın domainlerinden birinde bulunan bazı sunucular siber saldırıya uğramış ve kullanılmaması için şifrelenmiştir. Bakanlığımızca sabah erken saatlerde bu durum fark edilmiş, sistem şifreleme protokolleri devreye girmiş ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi yetkileri ile koordineli olarak bir çalışma başlatılmış, gerekli tedbirler alınmıştır. Bu saldırıda Bakanlığımızın bir kısım sunucuları hedef alındığı için öncelikle tüm sistemin güvenliği kontrol altına alınmıştır.

Bu yapılan siber saldırıda Bakanlığımızın ana domainde olan sunucular etkilenmemiş olup Bakanlığımızda 3 ayrı yedekleme sistemi mevcuttur. Bu yedekleme sistemleri Bakanlığımızda ve özel bir veri merkezinde saklanmaktadır. Bakanlığımızca etkilenen sunucular ve yedekler kriminal bir inceleme için koruma altına alınmış olup elimizde bulunan diğer sistemler üzerine yeniden yazımlar ve veri tabanı kurulmuştur.

Sistemlere ilk müdahale eden profesyonel ekip sistemleri koruma altına alıp internet bağlantılarını kestiği ve sunuculara hiçbir suretle müdahale edilmediği için kişilerin ne istediği ile ilgilenilmemiş ve doğrudan Bakanlığımız yedek sistemlerinin ayağa kaldırılması yoluna gidilmiştir. Sistemler, kurum dışındaki yedeklerden veri kaybı olmadan ayağa kaldırılmıştır. Konu adli makamlara iletilmiş olup gerekli inceleme başlatılmıştır"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2021, 23:37
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Turgay DAĞ
Turgay DAĞ - 10 ay Önce

Heee inandık mı sandınız.

vet hek
vet hek - 10 ay Önce

evet bakanlık yedekleme sisteminiz müthiş. temmuzdan bu yana girilen buzağı küpeleri sistemden silinmiş.tek tek kontrol ediyoruz. tedbirsizliğinizin sonucu olarak gecelere kadar bu karışıklığı çözmeye biz çalışıyoruz.Ama siz ne özür nede önlem var yine kendinizi övme derdindesiniz.

sadi kara
sadi kara - 10 ay Önce

dik dur egilme çiftçi köylü sizinle

Vet
Vet - 10 ay Önce

Temmuzdan beri girilen veriler silinmedi. Sadece son 5 günlük veri eksik.

vet hek
vet hek @Vet - 10 ay Önce

bulunduğum bölgede farklı köyler olmak suretiyle temmuz 1 den itibaren silinmeler var .bazı köyler hiç silinme yok bazıları tamamen silinmiş durumda

banner151