Tarım Bakanlığında yem zirvesi

Tarım ve Orman Bakanlığı'nda yem zirvesi gerçekleştirildi. Ekonomide yaşanan gelişmelerin ardından Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş ve yönetim kurulu üyeleri Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yle bir araya geldi.

Tarım Bakanlığında yem zirvesi
banner200

Hürriyet Gazetesi'nden Eray Görgülü'nün haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı'nda dün sabah yapılan görüşmede Karakuş, son günlerde yaşanan döviz kurundaki hareketlenmenin sektöre etkisinin yanı sıra sektörün genel durumuna ilişkin Bakan Pakdemirli'ye bilgi verdi. Yem sektöründe alım satımının durduğuna ilişkin söylentilerin gerçeği yansıtmadığını belirten Karakuş, “Yem sanayiinde hiçbir endişeye mahal vermeyecek şekilde ticaret devam ediyor. Yalnızca dolar kurunun artmasından dolayı sektörün üzerine gelen yüzde 25-30 civarına ulaştı. Ancak, fiyat artışları yüzde 10-15 civarında tutuldu” dedi. Pakdemirli'ye üreticiyi hiçbir şekilde mağdur etmeyeceklerini anlatan Karakuş, “Sektör bu tür sıkıntıları 1994, 1997 ve 2001 yıllarında da yaşadı ancak elbirliğiyle üstesinden gelindi. Bu kez de gelinecektir. Sanayici olarak üreticiyi mağdur etmeyeceğiz. İsteyen herkes, istediği miktarda yem alabilecek” dedi.

YÜK HAFİFLETİLMELİ

Karakuş, ortaya çıkan arpa ve yemlik buğday kullanımındaki artıştan dolayı Toprak Mahsulleri Ofisi'nin bu yıl daha erken karar alarak yurt dışından hammadde temini konusunda hazırlıklı olunmasını talep etti. Kaliteli kaba yem üretiminin arttırılması, mera ıslah faaliyetlerinde sürdürülebirliğin sağlanması gibi konularda da destek isteyen Karakuş, mısır yan ürünleri gibi bazı hammadelerdeki yüzde 18'lik KDV oranının düşürülerek, sektörün üzerindeki yükün hafifletilmesini istedi. Ayrıca Pakdemirli, üzerilerine düşenleri yapacaklarını ifade etti.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dolar
Dolar - 3 yıl Önce

Aynı nakarat aynı şarkı değişen bir şey mualesef yok .bakan kimle bir arada zengin ile bir arada ,çiftçiler üreten nerede hani milli üretim hepsi masal, yalancı herif doları bahane ederek devletin vergisini calacaksin degilmi daha önce yaptınız çünkü bu dolablari KDV düştü ama üreticiye yansımadı, lânet olası dolar bu ülkede sadece yeme yansıyor üreticinin ürettiği hiç bir şeye yansımıyor çok garib nedense, üç kağıtçı herif okadar pişkin olmuş ki üretici yem sıkıntısı cekmesin isteyen istediği gibi yem alsın diyor .ama çaktırmadan her ay ver zammı Allah sizin bir gün nasıl olsa verecek cezanizi siz kul hakkı yiyorsunuz şu anda.bu millet bu ülkede nasıl darbelere dolarlara tek vücut dimdik ayakta durduysa siz dolarcilarnda dimdik duracağız

- 3 yıl Önce

hersey bisekilde deyil hersey yalan uc ay once51 lira olan yem suan 85 lira oldu nasil hayvancilik. yaparim ben50 tane buyuk bas hayvanim var. hepsini satmayi ve hayvanciligi birakmayi dusunuyom bu yem fiyatlarinin onune gecilmesi gerek her firma kendi kafasina gore zam yapiyo hayvanciligi bitirmeye calisiyorlar bunuda basariyorlar

kriz fırsatçıları
kriz fırsatçıları - 3 yıl Önce

inanılmaz renkli kadro. gdo savunucusu hocasından krizi fırsata çevirip kdv'yi düşürtelim diyen fabrikacısına kadar... taze bakan şunu soramıyor onlara: sizin üretiminiz içinde dövize duyarlı girdi oranı % kaç ki kardeşim, kur sizi aynen vuruyor?

Yalan bilgiyle bakani kandirma
Yalan bilgiyle bakani kandirma - 3 yıl Önce

45 tl cuval fiyati olan yem su anda 80 tl ye satiliyorsa gelen zam % 90 demektir siz utanmiyomusunuz sn bakana yalan bilgi vermeye siz ne %15 den %30 dan bahsediyosunuz hesap yapanayacak kapasitede olan beceriksiz insanlardan bilgi alinirmi gel sen hayvancilik yapan lara sor onlar gercegi gosterir size kurusu kurusuna hesabinida cikartir

Kdv sıfır zaten
Kdv sıfır zaten - 3 yıl Önce

Kdv sıfıra indirildi de ne oldu. Birazda siz vergi verin. Bakan çevresinde bakanı uyandıracak bürokrat yok mu? Yeni atananın etrafını sarıyorlar ve yanlış bilgi veriyorlar. Yeter!!!

banner151

banner251