" />

Tarım Bakanlığın adı değişsin önerisi!

Sabah Gazetesi yazarı Şeref Oğuz, Ahmet Eşref Fakıbaba'nın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın adının 'Üretim Bakanlığı' önerisini köşesine taşıdı. Fakıbaba'nın önerisine destek veren Oğuz, "zira millet olarak üretimi neredeyse unuttuk" dedi.

banner255
Tarım Bakanlığın adı değişsin önerisi!
banner200

Sabah Gazetesi yazarı Şeref Oğuz, Ahmet Eşref Fakıbaba'nın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın adının 'Üretim Bakanlığı' önerisine destek verdi. Bakan Fakıbaba'nın önerisinin son derece yerinde bir öneri olduğunu ifade eden Oğuz, “zira millet olarak üretimi neredeyse unuttuk" dedi.

ROMANYA'DAN SIĞIR, BULGARİSTAN'DAN SAMAN İTHAL EDİYORUZ

Köylerde bile artık üretimin bittiğine işaret eden Oğuz, “Bu yaz yaylaya kasabadan süt götürdüm. Köy bakkalı, şehirden yumurta sipariş ediyor, Romanya'dan sığır ithal ediyor, samanını da Bulgaristan'dan getirtiyoruz. Peki, biz ne yapıyoruz? Tüketiyoruz... Hem de doludizgin... Akıllı telefon dahi cari açık kalemi oldu, geçen yıl 16 milyon telefona 6.5 milyar ödedik. Üstelik yerlisi varken, daha ucuzu ve kalitelisi varken..." eleştirisinde bulundu.

ÜRETİMİ BAŞ TACI ETMELİYİZ

Türkiye'de biran önce üretim kavramının baş tacı edilmesi gerektiğini dile getiren Oğuz, yazında şunları vurguladı:

“Bana göre acilen, üretim kavramını baş tacı etmeliyiz. Siyasal liderlikten kamuoyu oluşturmaya dek her yöntemi kullanarak üretimi tetikleyecek ruhu oluşturmalıyız. Özel sektörün KİT'leştiği, tarımın yüceltilmediği, üretmeyenin beslendiği, çalışmayana para ödendiği ortamda, her birimiz geçici olarak balo havasında yaşıyor olabiliriz.

Ancak unutmamalı ki 2000 yılında benzer durum oluşmuş, balo bitince ertesi yıl faturayı ödemek için evdeki gümüşleri satmak zorunda kalmıştık. 15 yıldır ekonomini geldiği düzeyde, böylesi tehlike bizi bulmaz diyenlere hatırlatırım ki üretmezseniz, günün sonunda fatura kesilir.

Okullar açılıyor, eğitim başlıyor; okullar dâhil, camideki hutbeler dâhil, kamu spotları dâhil, elimizdeki bütün imkânları kullanarak üretime dikkat çekmeli ve bunu bir devlet politikası olarak benimsemeliyiz. Bu açıdan Fakıbaba'nın 'Üretim Bakanlığı' önerisini destekliyor, ülke çapında üretim farkındalığını artırmak için herkesi, her kesimi seferberliğe çağırıyorum."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yolsuzluk
Yolsuzluk - 4 yıl Önce

Hayır bence YOLSUZLUK BAKANLIĞI daha iyi olur

Hesap günü yaklaşıyor
Hesap günü yaklaşıyor - 4 yıl Önce

Şüphesiz o (hakkı batıldan, haklıyı haksızdan) ayırma günü, onların hepsinin (hesaba çekilecekleri) vakitleridir;

Duhan/38-39-40

- 4 yıl Önce

Keşke idarecilerimizi başka bir yerlerden ithal edebilsek. Avrupa görmüş kamuda liyakata önem veren işleyişi bilen tipler olur hiç değilse mevcutlardan daha fazla faydaları olur. Roman da olsa razıyız

- 4 yıl Önce

SAYIN BAKAN KULAĞA HOŞ GELEN LAFLARI BIRAKSIN İCRAAT YAPSIN VEYA YAPTIRSIN HALA ETİN FİATI KURBAN BAYRAMI SONRASI BİLE FİATLAR DÜŞMEDİ DOMATES KEZA ÖYLE KARBUZ DESEN ÖYLE BAKANLIKDA KAN DEĞİŞİMİ ŞART MEVCUT OLAN YÖNETİCİLER SIKILMIŞ BİTKİN VE VİZYONLARI BİTMİŞ SAYGILAR HERKESE.

Yeteneksizler
Yeteneksizler - 4 yıl Önce

Hayvan ithal ettiler hastalıklı..onuda yapamadılar gazetelerde çıkan haberleri tüm türkiye okudu...adamlar halada görevleri basında..yoksa bu hayvanlar yanlışlıkla mi geldiler..

önemliii
önemliii - 4 yıl Önce

Çiftçi artık burnundan kıl aldırmıyor köylerde artık insan yok çünkü nede tarlayı satıyor ya ie yda ilçeye gidiyor Hasbelkader yıllar önce kazaran bir sigırta pirimi kesilmiş oda bunu bulmuş ve emekli olmuş direk şehre yerleşmiş

Nizamettinin yeri de olabilir
Nizamettinin yeri de olabilir - 4 yıl Önce

Bakanlığın adı şubelerin adı zaten uzun uzadıya yeniden yazıldı.Esas ruhu yok edildi.Örneğin "Çiftçi Eğitimi ve Yayım Şubesi" kaldırıldı "Koordinasyon ve tarımsal veriler şubesi" getirildi. "Bitki koruma şubesi" kaldırıldı "Bitkisel üretim bitki sağlığı ve yetiştiriciliği Şubesi" geldi. "Destekleme şubesi" kaldırıldı " kırsal kalkınma ve ÖRGÜTLENME ŞUBESİ" geldi.zaten örgütlenmişler en üst düzeyde de işlerini halletmişler. Bakanımıza kolay gelsin.

Hatice Netice paradoksu
Hatice Netice paradoksu - 4 yıl Önce

Ha anan ölmüş baban sağ öksüzsün
Ha baban ölmüş anan sağ yetimsin


banner151

banner251