Tarım Bakanlığı ve SGK’dan ortak protokol!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarımda yüzde 85'e ulaşan kayıt dışılığı azaltmak için ortak protokol imzaladı.

banner255
Tarım Bakanlığı ve SGK’dan ortak protokol!
banner200

Protokole göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı veri tabanındaki bilgileri online olarak SGK ile paylaşacak. Amaç tarımdaki kayıt dışılığı azaltmak. Protokole göre, tarımsal desteklerden yararlanmak için tarımsal faaliyetlerde bulunacak veya işyeri açacaklara izin verilmesinde resmi kontrole tabi olan istihdamı zorunlu çalışan personel ve işyeri sahibinin veya tüzel kişiliğin yasal temsilcisinin bilgileri kurulacak portal üzerinden SGK'ya bildirilecek. Ayrıca çiftçi kayıt sistemi yönetmeliği hükümlerine göre kayıt altına alınan çiftçilerin TC kimlik numarası ve kayıtlı oldukları il ve ilçe bilgileri de SGK'ya iletilecek. Protokol çerçevesinde kişisel verilerin güvenliği de dikkate alınarak, bilgilerin zamanında ve eksiksiz olarak web servisi veya güvenli bir sistem aracılığıyla SGK'ya iletilmesi, Tarım Bakanlığı'nın yükümlülüğünde olacak. Veriler sadece, kayıtdışılıkla mücadele için kullanılabilecek.

Tarımda kayıt dışılık oranı son açıklanan verilere göre artmış durumda. Tarım alanındaki kayıt dışılık 2016 yılı Ağustos ayında yüzde 83.2 olurken, dün açıklanan son verilere göre bu oran yüzde 85'e çıktı. İmzalanan protokolle kayıt dışılıktaki bu artış trendinin tersine döndürülmesi hedefleniyor. Daha önce bilgilerin kağıt ortamında aktarıldığını belirten yetkililer, “Bu yeni protokolle, online olarak, bilgiler iletilebilecek. Bu da hızı beraberinde getirecek ve çapraz sorgu yapılabilecek. Birçok kurumla yapılan protokollerin Tarım Bakanlığı ile de yapılması, kayıt dışılıkla mücadele için önem arz ediyor" görüşü dile getirdi.

Kaynak: Hürriyet

YORUM EKLE
banner151

banner251