" />

Tarım Bakanlığı niçin var?

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Orhan Bursalı, bugünkü yazısında Tarım Bakanlığını köşesine taşıdı. “Tarım Bakanlığı lağvedilmeli mi?" başlıklı yazısında Bursalı, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türkiye'nin tarımında, gıdasında ve hayvancılığında patlama yapması için mi var, yoksa çökertilmesi için mi? Ağır oldu, biliyorum" diye eleştirdi.

banner255
Tarım Bakanlığı niçin var?
banner200

"Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türkiye'nin tarımında, gıdasında ve hayvancılığında patlama yapması için mi var, yoksa çökertilmesi için mi? Ağır oldu, biliyorum" diye yazısına başlayan Bursalı, Mehmetlerin Van'ın köylerinde yıllar önce buğday ekimini bıraktığını kaydetti.

MİLLET NEDEN TASI TARAĞI TOPLAYIP KENTLERE YIĞILIYOR?

Eleştirilerine devam eden Bursalı, “Hayvancılığı da aynı gerekçeyle, 'salak olmamak için' bıraktılar. Yoncalığa yöneldiler, çünkü yem sıkıntısı var, yonca para ediyor. Romanya'dan hayvan ithalatı yaparken samanı da Bulgaristan'dan alıyoruz haberlerini düşünün. Tarım Bakanlığı'nın 2017 faaliyet raporunu inceliyorum. Eğitimler, gıda güvenliği için çalışmalar, hibe ve faizsiz krediler... Şüphesiz ki niyetle iyi. Ama çıktıları çok verimsiz gibi. Millet neden tası tarağı toplayıp kentlere yığılıyor?" dedi.

Fındık üreticisinin niye ağlayıp durduğunu soran Bursalı, sorularına şöyle devam etti:

“Orta büyüklükte bir fındık üreticisinin yıllık bazda asgari ücreti nedir? Hayvancılık neden geliştirilemiyor? Bütün tarım üretiminde verim neden düşük, belki Hollanda'nın yarısı kadar. Rakam vermiyorum, meselenin özüne değiniyorum..
Bakanlık kapansa mı dedim bir dostuma geçen gün. Alkış gönderdi. Şöyle mesela 21 kişilik, üreticilerin de içinde olduğu bir uzmanlar kurulu. Mesela bir yıl boyunca sadece hayvancılığı Avrupa üretim düzeyine çıkartacak politikalara yoğunlaşılsa sorunu çözmek için? Üreticiyi memnun etmenin bin bir yolu var, verimini artırmak ve para kazanmasını sağlamak başlıca iki konu.
Fındık, hayvan, buğday vb. üreticisi kazanç elde edemiyorsa, canına tak dediğinde kente göçer. Bugüne kadar hükümetin politikaları bu göçü teşvik etmek oldu. Yoksa 15 yılda kırsal nüfus oranının yüzde 45'lerden yüzde 21'lere inmesi mümkün değil.

BU TARAFTA KÂR, ORADA ZARAR

İkincisi şu: Diyelim 1000 önemli sanayi, ticaret, hizmet şirketi büyük kârlar elde ederken, tarım alanında neden kazançlar düşük, fındık üreticisi ağlayarak tehdit ediyor, dışarıdan ithalatla yaşıyoruz? Sadece bu karşılaştırma bile büyük adaletsizliği gösteriyor olabilir. Tarımsal üretimde, üretici ile tüketici arasında “yeni normlar" kurulmalı. İktidarlar temel gıda maddeleri fiyatlarını baskılayarak seçmene hoş görünebilir. Biz de pahalılığı utanmazca sivri biberde ararız. Üretici veriminin son derece artırılarak, pazarda tüketimi rasyonalize eden daha iyi bir fiyatlanma gerekiyor."

Bursalı, yazısının son bölümünde şunları kaydetti:

“Bu arada en üst düzeyde rüşvetçilerin, yolsuzların dışarıya çıkamayacak duruma gelmesini seyrediyoruz. Bu adamların hesaplarını siyasi olarak kapatmıştı iktidar, şimdi başka kılıklarda ve hesaplarla yeniden açılma dönemine girdik. Bu hesabın ülkemizde de açılacağı zamanları göreceğiz."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Uzman dediğiniz kişileri seçerkenki referansınız şube ve il müdürleri olduğu sürece üniversitelerden alınan diplomq ve ünvanlar bu idareciler tarafından tanınmadıkca aldığınız onca eğitim görmezden gelindikce köydeki üretici bırakın 1 tane küçük baş hayvan yetiştirmeyi kendi yiyeceği organik tavuğu ve yumurtayı bile beslemeyip marketten almayı tercih eder. Dua edelim. Başka umut kapımız kalmadı.

- 4 yıl Önce

fettoscu müdürlerin vatansever kamu çalışanlarına zulmettiği yerin adıdır Tarım Bakanlığı. Fettoscu müdürlerin istediği gibi at oynattığı yerdir Tarım Bakanlığı. Sendikacıların ve müdürlerin birbirini akladığı yerin adıdır Tarım Bakanlığı. Çığlığımızın duyulmadığı yerdir Tarım Bakanlığı.

memeur
memeur - 4 yıl Önce

ahıra girmeyen veterinerin olduğu bir ülkede et fiyatları 40 tl nin altına bağ bahçede dolaşmayan ziraatçinin tekniker ve teknisyenin olduğu memelekette domates 8tl nin altına ; diğer taraftan siyasilerin kuyruğu olmuş basiretsiz liyakatsiz müdürlerin yapıldığı ülkemde tarım değil ülke aç kalmaya doğru gidiyor. Sadece 80 milyonun tüm sorunları Büyük lider RTE nin üzerinde reis ne yapsın
yok işte Ülkemde eldeki bürokratlar bu kadAR reis İN İŞİ ÇOOK ZOR . Eski kafa İdareciler artık gitsin. GTHB lağv edilerek yerine yolsuzluk a bulaşan Kriptolar ve basiretsiz göbekli deri koltuklara oturanlar gitsin artık .RTE nin memleketindeki en başta gitsin kendine hayrı yok çiftçiye ne faydası olacak. İftiradan başka ne üretti bu memlekette...

- 4 yıl Önce

köyün birinde bir 25000balya saman stok yapımış inanabiliyormusunuz kime soryorsam balya yapmış daha önce biçerdöver biçim parası balya karşılığı verilirdi bu yıl kimse vermemiş bu kadar olmaz

almalı
almalı - 4 yıl Önce

çiftçi rahata alıştı ziraat en alıyo düşük faizli krediyi tarım kredi den alıo gübreyi mazotu oh gel keyfim gel buğdayda para etti hayvanda çiftçi şımardııı

banner151

banner251