" />

Tarım Bakanlığı’ndan: Takviye gıda açıklaması!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bir gazetede yayımlanan "Takviye gıdada eczane-aktar karşı karşıya" başlıklı habere ilişkin açıklama yaptı.

banner255
Tarım Bakanlığı’ndan: Takviye gıda açıklaması!
banner200

Açıklamada, eczanelerde satılan takviye edici gıdaların denetlenmesinden kaynaklı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında herhangi bir davanın söz konusu olmadığı bildirildi.

Bakanlıktan, yapılan açıklama, şu şekilde:

“Takviye edici gıdaların üretim, ithalat, ihracat ve kontrolüne ilişkin usul ve esaslar, 13 Haziran 2010 tarihli ve 5996 sayılı 'Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun 'Takviye edici gıdalar ve özel tıbbî amaçlı diyet gıdalar' başlıklı 28. maddesi gereğince Bakanlığımızca belirlenmektedir. Takviye edici gıdaların satışının yapıldığı yerlerin denetlenmesi, bu kanun ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde Bakanlığımız tarafından yapılmaktadır.

ÇALIŞMALAR KOMİSYON TARAFINDAN YÜRÜTÜLÜYOR

Takviye edici gıdaların ithalatı, üretimi, işlenmesi ve piyasaya arzına ilişkin iş ve işlemler ise 02 Mayıs 2013 tarihli 'Takviye Edici Gıdaların İthalatı, Üretimi, İşlenmesi ve Piyasaya Arzına İlişkin Yönetmelik' çerçevesinde yürütülmektedir. Bu yönetmelik kapsamındaki çalışmalar, Bakanlığımızca oluşturulan ve içinde Sağlık Bakanlığı temsilcilerinin de olduğu Takviye Edici Gıda Komisyonu'nca yürütülmektedir.

BAKANLIĞIN HERHANGİ BİR ÇALIŞMASI YOK

Haberde iddia edildiği gibi eczanelerde satılan takviye edici gıdaların denetlenmesinden kaynaklı Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığı arasında herhangi bir dava yaşanmamıştır. Ayrıca takviye edici gıdaların sadece eczanelerde satılmasıyla ilgili Bakanlığımızın herhangi bir çalışması bulunmamaktadır. Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251