Tarım Bakanlığı hastalığa ilgisiz kaldı!

Tarım ve Orman Bakanlığı, halk arasında Afrika hastalığı olarak bilinen sığırlardaki nödüler ekzantemi hastalığına kayıtsız kaldı. Bölgemizde hızla artan Afrika hastalığına karşı düzenlenen önlem toplantısına bakanlık tarafından katılacağı söylenen Bakan Yardımcısı Fatih Metin katılmazken, 14,8 milyon avro olan projeye bakanlığın genel müdür yardımcısı düzeyinde katılması tepkilere neden oldu.

Tarım Bakanlığı hastalığa ilgisiz kaldı!
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı, halk arasında “Afrika” hastalığı olarak bilinen “sığırlardaki nödüler ekzantemi hastalığına” ilgisiz kaldı. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in katılacağı belirtilen “Sığırların Nodüler Ekzantemi Hastalığının Kontrolü ve Önlenmesi için Teknik Yardım Projesi”nin açılış programına katılmaması tepkilere neden oldu. Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen projede, Türkiye'deki hayvan sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunulması hedefleniyor. Söz konusu toplantıya Tarım Bakanlığı’nın ilgi göstermemesi ve düşük seviyede bir katılım gerçekleştirmesi projenin finansörü olan karşı tarafta da rahatsızlığa neden oldu.

BAKANLIK HASTALIĞA İLGİ GÖSTERMEDİ

Sığırların nodüler ekzantemi hastalığına önlem amacıyla yapılan projenin toplam bütçesi 14,8 milyon avro olarak belirlendi. AB, projeye 12,7 milyon avroluk katkı sağlarken, Türkiye ise projeye 2,1 milyon avro destek verecek. Projeyle büyükbaş hayvanların hastalığa karşı aşılanmasını yanı sıra Tarım Bakanlığının hastalığı teşhis etme ve kontrol altına alma kapasitesinin artırılması ve çiftçiler arasında hastalığın önlenmesine dair farkındalık yaratılması amaçlanıyor.  Ancak söz konusu projeye Tarım Bakanlığı’nın ilgi göstermemesi rahatsızlığa neden oldu.

GENEL MÜDÜR YARDIMCISI KATILDI!

Proje ile ilgili Tarım Bakanlığı’ndan yapılan basın duyurusunda Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in “nodüler ekzantemi hastalığı” toplantısına katılacağı duyurulmuştu. Ancak Metin programa katılmazken, bakan yardımcısı adına programa Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Veli Gülyaz katıldı. Ülkemizde sık görülen ve oldukça hızlı yayılan hastalığa Tarım Bakanlığı’nın ilgi göstermemesi projenin karşı tarafında rahatsızlığa sebep oldu.   

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 00:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
066
066 - 2 yıl Önce

Doç.Dr.Veli Gülyaz’ın bu toplantıya katılması ilahi bir adalettir.Kendisi Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsü Viral Aşılar Üretim Şefi iken bu hastalık Türkiye de ilk çıktığında vaka yerine gidip numuneleri alıp teşhisi yapan virüsü izole eden ve genlerine bakıp Koyun Çiçek ile kardeş virüs olduğunu tespit eden ve kendi ürettiği koyun çiçek dozunu sığır dozuna ayarlayarak bununla ilgili birçok proje yaparak hastalık çıkan yerleri bu aşıyla tedavi etmeye çalışmıştır. Bir taraftan da aşısını yerel suş ile aşı hazırlama projesini başlatmış ve hala devam etmektedir. Bu hastalıkla mücadele için hala uğraşmaktadır. Bütün bunlar gelip geçici makamlar için yapılmamıştır , vatana millete hizmet olması ve Allah rızası için yapılmıştır.Böyle değerli ve önemli bir kişiye hitabınız hiç hoş değil. Ayrıca unvanını kullanmamanız bir suçtur.Buna ek olarak Doç.Dr Veli Gülyazın toplantıya katılması sizi neden bu kadar rahatsız etti anlamış değilim.

Doğrusu
Doğrusu - 2 yıl Önce

Bakanlık doğrusunu yapmış, bildiğim kadarıyla Veli Gülyaz bu konularda bakanlıktaki en donanımlı kişilerden biri belki de birincisi..

ali
ali @Doğrusu - 2 yıl Önce

:) :) :) :)

çiftçi
çiftçi - 2 yıl Önce

bu tür toplantılara bilen katılır ve görüş verir. bitkisel üretimle ilgili yada hayvancılıkla ilgili bakanlıkta kaçtane üst düzey yönetici varki. gerçi bitkisel üretim genel müdürü veteriner hekim.

Misafir
Misafir @çiftçi - 2 yıl Önce

Bitkisel üretim Md değişti. Her zaman hayvancılık la ilgili genel müdürlüklerde ziraat cilar oluyordu. O zaman da yanlış olduğunu düşünmüşsündur umarım.

Cengiz Han
Cengiz Han - 2 yıl Önce

Sayın Veli Gülyaz bu konuda tarım Bakanlığından katılabilecek en donanımlı kişidir.Bu alanda bir çok çalışma yapmış biri varken başka birini göndermek asıl duyarsızlık olurdu.Haberi yapan arkadaşın kusuruna bakmamak lazım bilmediği konu hakkında habere yorum katmaya çalışmış o kadar.

Gerçek
Gerçek - 2 yıl Önce

En baştan beri konuşma yapması gereken kişi katılmış. En doğrusu olmuş...

Veteriner Hekim
Veteriner Hekim - 2 yıl Önce

Alanında en iyi, donanımlı ve üretken bilgi birikimine sahip kişilerin yer alması gereken bu tür toplantılarda Veli Gülyaz ın yer alması bakanlığın en önemli kararlarından olmuştur zira cümlemin başında da belirttiğim gibi bu tür toplantılara alanının en iyisi katılmalıdır. Veli Gülyaz bu kişidir açık ve net

Doğru söz
Doğru söz - 2 yıl Önce

Çiftçi arkadaş doğru söylemiş ziraatçi biride hayvancılıkta gn. Md. Yrd. Olmuş

1461
1461 - 2 yıl Önce

Doç ünvanı bakkaldan alınmıyor ,insanlar yıllarını veriyor Doç olmak için doğrusu yazmak için klavyemi değiştirmeniz gerek...?


banner151

banner251