TAR-GEL için imzalar atıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda uzun bir süredir tartışma konusu olan Tar-Gel, imzalanan protokolle tarih oldu. Tar-Gel'i ortadan kaldıracak olan protokol Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Toç Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya arasında imzalandı.

TAR-GEL için imzalar atıldı
banner282

TARGEL personeli özlük haklarına kavuştu

Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TAR-GEL) çalışanlarının mesleki ve özlük hakları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personelleri ile eşitlendi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Hem il-ilçe hem de TAR-GEL personelimizin görevleri ağırlık olarak tümüyle sahada olacak şekilde dizayn edilecek. Bunun da üretime, verime çok ciddi katkı sunacağı inancı içerisindeyim" dedi.

2007'den beri istihdam edilen TAR-GEL çalışanlarının mesleki ve özlük haklarının diğer personel ile eşitlenmesine ilişkin imza töreni, Bakanlık'ta gerçekleştirildi.

Burada konuşan Bakan Çelik, çiftçilere ve üreticilere sunulan hizmetin kalitesinin artırılması amacıyla, idari yapılarında bazı değişiklikler yaptıklarını ifade etti.

Söz konusu eşitlemenin önemli bir adım olduğunu belirten Çelik, "Bu, 10 bin civarında teknik ve mühendis arkadaşımızın beklediği önemli bir adımdı" değerlendirmesinde bulundu.

Tarımın masada değil, sahada icra edildiğini ifade eden Çelik, "Hem il-ilçe hem de TAR-GEL personellerimizin görevleri ağırlıklı olarak tümüyle sahada olacak şekilde dizayn edilecek. Bunun da üretime, verime çok ciddi katkı sunacağı inancı içerisindeyim" diye konuştu.

İdari olarak Bakanlık bünyesinde deneyimli müşavir kadroları bulunduğuna dikkati çeken Bakan Çelik, bu kadrolardakilerin de içinde yer aldığı "il masaları"nın oluşturulacağını bildirdi.

Bakan Çelik, böylece çiftçilerin ne gibi sıkıntılarla karşı karşıya olduğu ya da alınan kararların nasıl olumlu yansıdığına ilişkin bilgileri anlık olarak alabileceklerini söyledi.

Tarım-Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ BiR-SEN) Genel Başkanı Günay Kaya da bugünü "tarihi bir gün" olarak nitelendirerek, "Bugün kronikleşen TAR-GEL meselesine neşter vuruluyor. Tüm tarım sektörü için yeni bir miladın başladığını söyleyebiliriz. Atacağımız imzalar mühendis, veterinerler için çok önemli" değerlendirmesinde bulundu. Kaya, sorunun çözümü konusunda verdiği destekten dolayı Bakan Çelik'e de teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Bakan Çelik ve Kaya, TAR-GEL çalışanlarının mesleki ve özlük haklarının diğer personel ile eşitlenmesine ilişkin sözleşmeyi imzaladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Lisans Tamamlama
Lisans Tamamlama - 6 yıl Önce

Meslektaşlarımıza hayırlı olsun. Önümüzdeki günlerde Targel Personeli arkadaşlarımızın başka sorunu olmazsa, sendika yöneticilerimizin boş vakti olur ve bizleride adam yerine koyarlarsa bir zahmet Lisans Tamamlama meselesi ile samimiyetle ilgilensinler. Teknikerden aldığınız gücü tekniker içinde kullanmazsanız ahirette iki elim yakanızdadır. Saygılarımla

masala devam
masala devam - 6 yıl Önce

8 yıldır dinliyoruz 8 yıl daha mazeret dinleriz. Bunların masalı bitmez. Lisans tamamlama olmaz.

uzmanlık eğitim ve rotasyon
uzmanlık eğitim ve rotasyon - 6 yıl Önce

Sayın bakanım uzmanlık eğitimi ve rotasyon ile ilgili düzenleme yapılacakmı. Birde tkdk ve enstitülere torpille gelmiş kalifiye olmayan bir sürü personel var. buralara da bir el atsanız

ne günlere kaldık
ne günlere kaldık - 6 yıl Önce

Sendika olmadan bakanin targeli bitirme yertkisi-cesareti yokmu?sendikaya teşekkurler ancak kendi memuruna hak veren bakanlık neden sendikayı araya sokuyor.bakanlik seve seve yapmamis mi oluyor.Atamalarida sendika protokoluyla yapilsin .bakanlik aciz.

Hep Aynı Nakarat
Hep Aynı Nakarat - 6 yıl Önce

"Aynı meslek ve niteliklere rağmen" farklı yerlerde yatanların durumu eşitlendi. "Masada değil sahada." Evet Mühendis ve Veteriner arkadaşları sahada görmeyi dört gözle bekliyoruz. Bu bakanlıkta armut piş ağzıma düş kadrolarında çalışanlardan iş çıkmaz. Ben memur olarak işe girdim. Ziraat Teknikeri oldum. Mesaiye gelin deseler ilk gelen benim. Neden mi çünkü tırnaklarıyla bu bakanlıkta kadro alanlar fedakardırlar.Şimdi Ziraat Mühendisliği için tekrar sınava girmeyi bekliyorum. İş yoğunluğundan fırsat buldukça çalışmaya çalışsam da Sayın KAYA'nın uzaktan eğitim projesinin gerçekleşmesi için dua etmekten başka şansım yok. BAKANLIKtaki asıl gerçek aynı işe farklı kadrolardaki arkadaşların yapması. Bence Bakanlık Merkez Kadrolarda yatan Mühendis , Veteriner, AB Uzmanı( hala ne iş yaptıklarını bilmem ) onlara da bi el atılması lazım. TARGEL personeline hayırlı olsun. Şimdi atama için savaşları başlayacak.