Süt üreticilerinin sorunlarına el atılacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, süt üreticilerinin yaşadıkları sorunlara karşı alınacak tedbirlerin birkaç gün içinde açıklanacağını belirtti.

Süt üreticilerinin sorunlarına el atılacak
banner282

Bugün saat 14.00 ile 15.00 arası süt üreticileri ile telefonla görüşen Çelik, görüşmenin ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün süt üreticilerimizin sorunlarını dinledik. Kendilerine teşekkür ediyorum. Alınacak tedbirleri birkaç gün içinde açıklayacağız" dedi.

Bakan Çelik, şunları kaydetti: “Daha önce de çeltik üreticilerimizi, küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerimiz ile su ürünleri sektör temsilcilerimizi telefonla dinlemiştim. Üreticilerimizin farklı bakış açıları ve hassasiyetleri, karar aşamalarında bizlere yardımcı oluyor. Tüm üreticilerimize gösterdikleri ilgi için teşekkür ediyorum"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, belirli aralıklarla gerçekleştirdiği telefon görüşmeleri kapsamında bu kez de süt üreticilerinin sorun ve taleplerini dinledi. Bakan Çelik sanayici ve süt üreticisi arasında yaşanan sıkıntının ortadan kaldırılması ve süt üretiminin bir düşüş yaşanmadan aynı şekilde devam etmesi konularında atılacak adımlar ile alınacak tedbirlerin kısa bir zaman içerisinde netlik kazanacağını belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan süt ürünleri üreticilerine yaptığı çağrı üzerine, kendisini arayanlarla telefonla görüştü.

Bakan Çelik bugün 14.00 ile 15.00 saatleri arasında 0 530 104 37 80 no'lu hattan yaptığı görüşmelerde, yaklaşık 40 süt üreticisinin talep ve sorunlarını dinledi.

Kırklareli Lüleburgaz'dan arayan bir süt üreticisi, bölgedeki üreticiden sütün Ulusal Süt Konseyi'nin verdiği fiyatın altında alındığını, bu konuda ciddi mağduriyet yaşadıklarını belirtti. Şu anda 1.12'den ödeme yapıldığını belirten üretici, Ocak ayında bu fiyatın daha da aşağıya çekileceğine dair duyumlar aldıklarını söyledi.

Balıkesir Gönen'den arayan ve aynı zamanda yerel bir kooperatifin de başkanı olan Mustafa Akova ise soğutma bedelleriyle ilgili sıkıntılarını iletti. Şap aşılarının henüz kendilerine ulaşmamasıyla ilgili mağduriyet yaşadıklarını belirten Akova, bu konuda destek istedi. Bakan Çelik ise Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü'nü arayarak şap aşılarının bölgeye ulaştırılması talimatını verdi.

Bakan Çelik görüşmelerin ardından yaptığı değerlendirmede; belirli aralıklarla yapılan bu telefon görüşmelerinin “öylesine" yapılmadığını, işlevsel olarak ele alındığını belirterek şunları söyledi:

“Bu görüşmeler gerçekten uygulamanın içinde olanlar, bu işin çilesini çeken insanların sorunlarını bizzat en üst mercilere ulaştırması bakımından son derece aydınlatıcı ve yararlı oluyor. Çünkü bazen burada aldığınız kararlar, yönetmelikler, düzenlemeler; masada düşünüldüğü gibi üreticiye yansımayabiliyor. Bu nedenle bu iletişimin çok yararlı olduğu kanaatindeyiz. Biz bugüne kadar hangi kesimle telefonla irtibat kurduysak, onların sorunlarıyla ilgili düzenlemeleri ardından getirdik. Bugün 40 civarında süt üreticisiyle görüşme imkânımız oldu. Yaşadıkları sıkıntılarla ilgili taleplerini dinledik. Bu sorunlarla ilgili ne gibi çözüm üretebiliriz, hemen onun çalışmasına geçeceğiz ve hızlı bir şekilde çözümleri ortaya koyacağız".

Daha önce yapılan telefon görüşmelerinden elde edilen bilgilerin değerlendirilmesiyle önemli adımların atıldığını da belirten Bakan Çelik sözlerine şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz günlerde çeltik üreticileriyle görüştük. Taban fiyatı sorunları vardı, onu çözdük. Ardından büyük bir memnuniyet oluştu. Sonra su ürünleri üreticileriyle görüştük, bu konuyla ilgili de yasal düzenlemeye son şeklini verdik ve önümüzdeki günlerde Meclis'e göndereceğiz. Küçükbaş hayvan üreticilerimizle de bir araya geldik ve ağırlıklı olarak hayvancılıkla ilgili desteklemeler konusu gündeme geldi. Bu konuyla ilgili destekleme politikalarını yeniden gözden geçiriyoruz ve bu çalışmamızı inşallah bir noktaya getirip kamuoyuyla yakın zamanda paylaşacağız. Bugün de süt üreticileri sorunlarını anlattılar. Sanayici ve süt üreticisi arasında yaşanan sıkıntının ortadan kaldırılması ve süt üretiminin bir düşüş yaşanmadan aynı şekilde devam etmesi konularında atılacak adımlar ile alınacak tedbirleri kısa bir süre içerisinde netleştireceğimizi ifade ediyorum."

Geçtiğimiz haftalarda üreticilerin talep ve sorunlarını doğrudan dinlemek amacıyla belirli aralıklarla telefon görüşmesi uygulaması başlatan Bakan Çelik, bu uygulamasını önümüzdeki haftalarda da sürdürecek.

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
süt
süt - 6 yıl Önce

Bakanım bizler çok zor durumdaolan süt üretcileri olaraksizden acilen çözümbekliyor uz bakanım çözüm olmazsa köylüde bitmeğe makum olan sütçülük

tuketici
tuketici - 6 yıl Önce

Biz tüketiciler böyle giderse sut ve sut ürunlerini de tuketemeyeceğiz sokak sutculeri sütü istanbulda litresini 3 tl satıyorlar.inek peynirinin kilosu 18.20.tl satılıyor

Süt
Süt - 6 yıl Önce

Herşeye zam geldi bizim mandıracı süt fiyatı düştü diyor köylü üç dört inekle zor geçiniyor küçük yatırımcı zor durumda işi büyütücez kredi alamıyoruz

- 6 yıl Önce

sütüreticileri,olarak,sutun,makulfiyattan,fabrikalar,tarafından,alınmasınınsaglanması,dilegimle.

sut
sut - 6 yıl Önce

başkanım bizim süt fiyatları düşük ve birde birlik su parası adı altında 1TON sütten 40tl kesiliyor inekler meraya çıkmıyor yeşil olarak da mısır slaji veriyorum

süt
süt - 6 yıl Önce

sayın bakanım bizler süt üreticiler birlik leri olarak zor durum dayız üretici bizleri değil taşören firmaları tercih ediyor bunun yanı sırada fabrikalar taşören firmaları daha kolay eğe biliyor fiyat larla oynayıp istediğini yapıyorlar çifçilerin birlik ler koparatifler le çalış salar budahada iyi olur görüşündeyim bakanlığın bu yönde bir çalışması olmasını düşünüyorum ehliyetli sistemle bu işin iyi olacağını düşünüyorum saygı ve segilerimle

süt
süt - 6 yıl Önce

sayın bakanım sön iki yıldır süt fiyatları malesef aynı süt konseyinde sanayicilerin yanında biz üreticilerin haklarını savınacak bagımsız yoneticilerin yanı sıra bakanlıgımızdan da biz üretıcilerin süt fiyatlarınin belirlenmesinde daha aktif olmaları lazım süt üretimi yapan ve her geçen gün büyüyen bu sektörün kaderinin üç beş sanayicinin ellerine teslim edilmemeli.