Şarbon hastalığı İstanbul’a sıçradı

Ankara ve Sivas'ın ardından şarbon hastalığı İstanbul'a da sıçradı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İstanbul'da 22 kişinin şarbon şüphesiyle hastanelere başvurduğunu söyledi.

Şarbon hastalığı İstanbul’a sıçradı
banner200

İstanbul'da yaşanan şarbon olayı hakkında bir televizyon kanalında açıklamalarda bulunan Pakdemirli, “Bakanlık olarak her şeye müdahale ediyoruz. Panik yapmaya gerek yok. Görünen o ki, Büyükçekmece, Silivri Çanta Mahallesinden alınan bir hayvanı kurban etmiş. Etlerin kokuşması üzerine 28 Ağustos tarihinde Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsünde kişisel başvuru yapmış. Başvurusu da 31 Ağustos saat 17.00 itibariyle sonuçlanmış. Vatandaşımızın getirdiği etlerde pozitif antraks, yani şarbon hastalığı çıkmış. Etler bakanlığımızın personeli tarafından imha edilmiş" dedi.

DERİ ŞARBON HASTALIĞI ORTAYA ÇIKTI

Etle temas etme ihtimali olan kişilerin belirlendiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, “Süreç olarak Tarım Orman Büyükçekmece İlçe Müdürlüğümüz, Sağlık Bakanlığına bilgi vermiş. Bunun akabinde de etlerle teması olma ihtimali olan 28 kişi tespit edilmiş. Bunların 22 tanesi hastanelere başvurmuş. 13 kişi Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurmuş bu 13 kişiden 6'sı taburcu edilmiş, 4 kişide şu anda el ve bileklerinde deri şarbonu şüphesi var. Bunun haricinde de 3 kişi de tedbir amaçlı tutuluyor. Dediğim gibi 6 kişi de taburcu edilmiş. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine 9 kişi başvurmuş 8'i taburcu olmuş, 1'inde faranjit şüphesi var. Şüphe olduğu içinde şarbon üzerine ileri tetkikler devam ediyor" şeklinde konuştu.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarım Krediye bekleriz
Tarım Krediye bekleriz - 3 yıl Önce

Şarbon işonde sorumluluğu olan kim varsa(yoktur ama) Tarım Kredi'ye idareci yapsınlar, kaynar giderler valla. Hem maaş süper, bilgi falan da istemiyor. Devletin kahrını ne çekeceksiniz, iki üç senede en az 10 yıllık maaş alır ve sonra hooop devlete geri dönersiniz

banner151

banner251