" />

Pakdemirli: Tarımsal üretimde ilk 10’dayız

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal üretimde Türkiye'nin dünyada ilk 10'da yer aldığını söyledi. İsrafın önüne geçeceklerini söyleyen Pakdemirli, “Gıda israf ve kayıplarını önlemek ve üreticileri bilinçlendirerek desteklemek, sürdürülebilir tarım için vazgeçilmezimizdir" dedi.

Pakdemirli: Tarımsal üretimde ilk 10’dayız
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası (TÜGİS) ve Sürdürülebilirlik Akademisi iş birliğiyle bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Sürdürülebilir Gıda Konferansı İstanbul'da başladı. Programda konuşan Pakdemirli, 2030 yılına kadar açlığa son verme hedefinin, ulaşılması zor bir hedef olmadığını belirterek, "Bu hedefe başarılı bir şekilde ulaşmanın yolu sürdürülebilir tarımdan geçmektedir. Kırsal kalkınma alanında daha fazla yatırım yapmak, gıda israf ve kayıplarını önlemek ve üreticileri bilinçlendirerek desteklemek, sürdürülebilir tarım için vazgeçilmezimizdir" ifadelerini kullandı.

YERLİ ÇALIŞMA BAŞLIYOR

Pakdemirli, "Bugün burada belirtmek isterim ki bakanlık olarak, önümüzdeki günlerde üreticiden tüketiciye, yani tarladan sofraya gıda kayıp ve israfların sonlandırılması amacıyla ilgili tüm paydaşları da dahil edeceğimiz yeni bir çalışma başlatacağız" şeklinde

"TARIMSAL ÜRETİMDE DÜNYADA İLK 10'DA YER ALIYORUZ"

Türkiye'nin, tarımsal üretimde dünyada ilk 10'da yer aldığını belirten Pakdemirli, gıda güvenliği ve kırsal kalkınma kapsamında uluslararası ortaklarla bölgede ve dünya çapında üzerlerine düşen görevi yapmaya gayret gösterdiklerini ifade etti. FAO ile yürüttükleri Ortaklık Programı kapsamında, Orta Asya'daki kardeş ülkelere, gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla finansman ve teknik destek sağladıklarını kaydeden Pakdemirli, program başarılı olduğu için ikinci fazına "ormancılık" alanını da eklediklerini bildirdi.

GIDA KAYBI VE İSRAFI 700 MİLYAR DOLAR

Büyük oranda açlık çeken nüfusa karşın dünyada 672 milyon obez ve 1,9 milyar fazla kilolu insan bulunduğunun altını çizen Pakdemirli, "ABD'nin yüzde 36'sı obez, Avrupa'nın yüzde 23'ü obez, yüzde 50'si de aşırı kiloludur. Ayrıca, aşırı gıda tüketiminin yanı sıra gıda israfının en çok yapıldığı ülkeler de batı ülkeleridir. Dünyada üretilen gıdanın her yıl üçte biri kaybedilmekte ya da israf edilmektedir. Her yıl gelişmiş ülkelerde israf edilen gıda hacmi, 222 milyon ton, tüm Sahraaltı Afrika ülkelerinin net gıda üretim hacmine neredeyse eşit. Gıda kaybı ve israfının ekonomik açıdan boyutu sanayileşmiş ülkelerde 700 milyar dolara, gelişmekte olan ülkelerde de 300 milyar dolara tekabül etmektedir. 2050 yılında 9,7 milyara ulaşacak dünya nüfusunu beslemek için tarımsal üretimin yüzde 50 oranında artması gerektiği düşünüldüğünde, gıda kaybı ve israfını asgari düzeylere indirmenin hayati derecede önem arz ettiğini vurgulamamız gerekiyor" diye konuştu.

Pakdemirli, bu kapsamda hükümetlerin ve uluslararası toplumun, gerekli önlemleri alması, geri dönüşü olmayan bir noktaya gelmeden tedbirleri hayata geçirmesi gerektiğini söyledi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Sayın bakanım lütfen sizden ricam ne olur geçmiş bakanların söylediklerini söyleyerek kendinizi gülünç duruma düşürmeyin

Gerçekten mi?
Gerçekten mi? - 3 yıl Önce

Sayın bakanım konunun dışından olduğunuz için sizi kolaylıkla aldatıyorlar. Dikkat edin komik duruma düşmeyin. Bu söylediklerinize kargalar bile güler. Üretim mi kaldı memlekette :) :)

tarımda kaçıncıyız
tarımda kaçıncıyız - 3 yıl Önce

tartımda bir numarayız bir biir gübresiz ekin ekiyoruz kim ne anlatıyor bakan neyee bakıyo

Gerçeklik
Gerçeklik - 3 yıl Önce

Birim alandan alınan verimde kaçıncıyız acaba sayın bakanım tarıma ne zaman doğru bakılacak.

banner151

banner251