Pakdemirli: Tarımda kırsal destekleme miktarını açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımda kırsal kalkınmaya 245 milyon lira verildiğini kaydetti.

Pakdemirli: Tarımda kırsal destekleme miktarını açıkladı
banner200
banner217

Bakan Pakdemirli, Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Yardım Aracı-Kırsal Kalkınma Programı (IPARD)-II kapsamında sektörü desteklediklerini belirterek, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) aracılığıyla bin 274 projenin onaylandığını, işletmelere 245 milyon lira hibe desteği sağlanması kararı alındığını ifade etti.

IPARD-II kapsamında 21 Aralık 2017 tarihinde 3. başvuru çağrısı yapılan ilk gruptaki projelerin Proje Değerlendirme ve Seçim Komisyonu tarafından değerlendirildiğini aktaran Pakdemirli, programın, "Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri" kapsamında 7 alt sektörü içerdiğini dile getirdi.

42 İLDE YATIRIMCIYA DESTEK VERİLDİ

Pakdemirli, bu sektörler arasında, süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar, fide ve fidan üretim tesisleri, arıcılık ve arı ürünleri üretim tesisleri, zanaatkarlık ve yöresel ürün işletmeleri, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, kültür balıkçılığı, makine parkları, yenilenebilir enerji tesisleri yatırımları gibi birçok sektörün yer aldığını belirterek, Bakanlık olarak 2011'den bu yana AB kırsal kalkınma hibelerini 42 ilde yatırımcılarla buluşturduklarını söyledi.

60 BİN YENİ İSTİHDAM OLUŞTURDUK

Pakdemirli, bugüne kadar 12 bin 377 projeye 3,6 milyar lira hibe desteği sağladıklarını belirterek, "Bu hibeler sayesinde kırsalda 9 milyar liralık yatırım yapıldı. Böylece 60 bin yeni istihdam oluşturduk. Daha çok projenin desteklenmesi hedefi çerçevesinde 3. çağrıda TKDK'ye sunulan projelerin tamamını destekleme kapsamına almayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
tigem
tigem - 2 yıl Önce

tigem ciftcilere tohum cesitleriyle hizmetvermektedir ama bir yanlisi da var ciftci aynicins ekini 80 kurusa satarken geri ciftciye1.80 kurustan donuyor tigem resmen ticaret kurumudur

TKDK
TKDK - 2 yıl Önce

TKDK 2011 yılından bu yana destek veriyor ama biz hala et ithal etmeye devam ediyoruz,üretici açısından süt hala para etmiyor tüketici açısından süt pahalı.bu işletmeler gerçekten tarım ve hayvancılıkla uğraşan hak eden insanlar olmadığı için danışmanların pazarlamasıyla proje yaptırılan ,sonra köyde memed makina almış ben de alayım diye dosya verdirildiği için amaca hedefe hitap etmiyor. 42 il var bazı illerin esamesi yok proje üretmiyorlar personel bina vs giderleri daha fazla .gerçekten bi ticari işletme olsa 28 tanesini kar zarar karşılaştırmasından çoktan kapatmışlardı.skorumuz çok görünsün diye 3-5 küçük projeyle işi bilmeyen gösteriş meraklısı yerel siyasetçilere çalışıyormuş gibi gösterip saltanat sürmeye devam ediyorlar.

TKDK
TKDK - 2 yıl Önce

koordinatörlerin bazıları enişte kayın taşeron yapılanması peşinde bazıları da personele zorla teklifi uygun olmayan projeleri (açıktan gelen personele özellikle)teklifleri değiştrmekte aba altından sopa gösterip koltuğu koruma peşinde .böyle olunca destekler in ülke ekonomisine tarıma hiçbir katkısı olmuyor.bu zamana kadar illerin performansını sorgulayacak ne merkez yönetim ne de bakanlık yetkilisi çıkmadı tarımdaki personelin yaptığı işi yapıp onlardan fazla maaş alıp saltanat sürmeye devam ediyorlar.yeni bakan inş.bunları bi hesaba çeker diye düşünüyorum.

Tarim
Tarim - 2 yıl Önce

Sayin bakan..Bakanliktaki guneydogu yapilanmasiyla isiniz cok zor

banner151

banner251