" />

Pakdemirli: Hububat şirketi kuracaklarını açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hububat ticaretiyle ilgili uluslararası bir şirket kurmak istediklerini belirterek, "Kamu ve özel sektör girişimiyle tamamen profesyonel yönetilecek şirketle, Ukrayna'dan, Rusya'dan, Kazakistan'dan tüm hububatı bu şirket pazarlayacak" dedi.

Pakdemirli: Hububat şirketi kuracaklarını açıkladı
banner282

Pakdemirli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleler'de gerçekleştirilen TOBB Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türk iş insanlarının son yıllarda hızla geliştiğini ve önemli mesafeler kat ettiğini söyledi. Tarımda elverişli arazilerin gün geçtikçe azaldığına dikkat çeken Pakdemirli, "Ziraatı, tarımı gerçekten çok stratejik, belki de savunmadan da önemli görmeliyiz. Dünyayı doyuran dünyanın lideri olacak. Bu yüzden tarım sektöründe hesapsızca görülen büyük satın almalar gerçekleşiyor" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE LOJİSTİK ÜSTÜ OLACAK

Hububat ticaretiyle ilgili uluslararası bir şirket kurmak istediklerini aktaran Pakdemirli, "Kamu ve özel sektör girişimiyle tamamen profesyonel yönetilecek şirketle, Ukrayna'dan, Rusya'dan, Kazakistan'dan tüm hububatı bu şirket pazarlayacak. Türkiye'de lojistik üstü olacak" şeklinde konuştu. Bakan Dr. Pakdemirli, bakanlık olarak tarımı ve hayvancılığı tekrardan değerli kılacak eğitim projeleri hayata geçireceklerini ifade ederek, YÖK başkanıyla bu konuda görüşmeler yaptıklarını ve yakın zamanda bir çalıştay düzenleyeceklerini söyledi.

SUDAN AFRİKA'YA AÇILAN KAPI

Tarımda planlamayla ilgili meteorolojiden daha fazla yararlanacaklarını vurgulayan Pakdemirli, "Yeni başladığımız ürün takip masalarında, meteorolojik modellemeler ve rekolte tahminleriyle, gıda arz güvenliğimizi sağlayacağız ve gıdadaki enflasyonu dizginleyeceğiz" dedi. Pakdemirli, Sudan'da kiralanan tarım arazilerine yatırımcı beklediklerine işaret ederek, şunları kaydetti: "Burası Afrika'ya açılan kapıdır. Sudan da çok seviliyoruz bunu avantaja çevirmemiz lazım. Doğru işleri yaparsak, hem Türkiye'nin hem Sudan'ın hem de üçüncü ülkelerin ihtiyaçlarını görmek mümkün. Son derece verimli topraklar yakın bir zamanda toprakları iş adamlarımızın kullanıma açıyoruz."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
liyakat şart
liyakat şart - 3 yıl Önce

bakanlık içinde muhtelif çöreklenmiş çeşitli işyeri menfaat çeteleşmesi ve gruplaşması oluşmuş. bunlar iş yapacak iyi niyetli adamları da barındırmazlar bakanlıkta. kendileri de bir şey yap(a)mazlar. bakanlıkta meydan puslu havayı seven açıkgöz kurtlara, kurnazlara kalmış, çok yazık. bu şartlarda Sayın bakan ne ortaya koyabilir bekleyip göreceğiz, Allah hayırlı kılsın vatana millete.

- 3 yıl Önce

Yeni bir şirkete gerek yok TMO var. Bu işi başarıyla yürüyecektir.

uzmanlik
uzmanlik - 3 yıl Önce

Benim gibi bir tek kisi, dunyaya milyarlarca, egerki paraya doker isen, katmistir. Onlar biliyor. Bilim/ilim ne kadar ucuz imis megersem.

uzmanlik
uzmanlik - 3 yıl Önce

Pakdemirl, ben dunde dedim sizler uzman degilsiniz. Elinizdekinin kiymetini bilmiyorsunuz. Bilgi noksanligida var.. Ornegin iklimi anlamak lazim. Iklimdegisikligi nedir? Bilmiyorsunuz. Fizikcilerde (Hollandadakiler Amerikadakiler ve ben en iyilerinden ogrenmis idim, Wikipedia/Google/en gelmis gecmis ve suan yasiyan en bilgelerden. Simdi butun istedigim gerektigi bilgilerden ortaya benim mantigimin sekillendirmesi ile ne cikti biliyormusun? Hani ben psikolojidende anlarimya, kimin neyi anlamadiginida gormus idim.

Su cikti bak:

Herschell 1800de gunesin isinindaki gorunmeyen rengi bir termometre ile buldu. Prisma ile gunesin isinindaki degisik renklerin issisini olcer iken, diyelimki tuvalete gitti ve gitmeden termometreyi mavi rengin (hani

uzmanlik
uzmanlik - 3 yıl Önce

kisa keseyim. Termometreyi kenara koydu. Ve geri geldiginde termometrenin uzerinde onceki degerlerden daha yuksek bir deger/isi ile karsilasti.. Uv"yi buldu, Eurika!! (Eurikayi ben kattim baskasinin cigligi idi dus alir iken). Simdi anlamayana: Gunesin isininin yani tek bir photonunu bir prima ile renklerinin degerlerini olcebilirsin ve en sicak isida Uv"ye=BIZE gorunmeyen renkte bulabilirsin.

Iklim degisikliginin sebebi ne dersen (benim kesfim) gunesin isinlari eski gibi istenilen sekilde absorbe edilmiyor. Yani kolay turkce ile: Gunesin isinlarini atmosferdeki parcaciklar eskisi gibi emmiyor. Sonuc? Daha fazla UV yuzeye ulasiyor.

Simdi bunun bir baska guzelligi daha var, fizikte Dayright shattering diye bir term var. Ve yanlislar

uzmanlik
uzmanlik - 3 yıl Önce

Dayright shatteringi aciklamak istemiyorum ama anlayin diye kolayca aciklayim. Atmoferimiz dolayisi ile vesaire gunesin isinin yankimasi vesaire dolayisi ile ay dogar iken kirmizi olur imis derler ve yanlislar..

Siz tarim bakanligindan siniz ve bu site Tarimdan haber. Sizlere (iklim degisikligi sebebi daha birsey degil, professorlarin bilgelerin ilim/bilimde eksikligini yetersizligini ve benim "mukemmeligini suan ispatlayacagim)

Ay dogar iken gunesin isinlarinin aydan bize yankimasi, ve kirmizimsisinin sebebi: aydan bize ulasan isinlarin atmosferimizin icindeki aldigi yoldan ibarettir.. (bunu ileride gerikir ise aciklarim suan uzamasin cunku Floraya bagliyacagim ve en guzel kisimda bu yazimim sonu olacak) simdi ay yukseldikce daha az

uzmanlik
uzmanlik - 3 yıl Önce

kirmizimsi olur. Bunun sebebi atmosferimizin icindeki parcaciklarin isinlari absorbe etmesinden.. (degisik yerlere ziplar isem yercekimi dolayisi ile kutuplar vesaire ozon tabakasinin orada ince olup daha cok uv"nin egerki dik olaraktan gunes isinlari oraya yol alsa vesaire, onlarida bilmiyorsunuz, kafaniz almaz, en iyi fizikcilerin bile oturup dusunmesi lazim bunlari enust fizikci metafizikci vesaire dunyada ben idim Hollandada)

Suan sizlere daha guzel birsey anlatacagim. Benim kesfim hepsi: simdi bitkiler sonbaharin geldigini kisalan gunlerden algiliyor saniliyor... Aslinda agaclara 2014de Hollandada baktim buradada. FArkindamisiniz halen yapraklari yesil cogunun ve bir anda dokuluyor... Ne bunun farkindasin nede ben olmasa idim bunu

uzmanlik
uzmanlik - 3 yıl Önce

Dunyada yakin zamanda anlayan olabilir idi.

Sebebide su: bitkiler son baharin geldigini gunes isinlarinin daha fazla kirmizimsisindan anliyor. Ve gunes isinlari eskisi gibi absorbe edilmedigi icin, emilmedigi icin, eskisinden daha az kirmizimsi (anliyacaginiz daha cok mavimsi) ve bitkiler daha az azot alip sonbaharda yapraklarini birakmiyor. azot chorofil yapimina yarar hani.

Iklim degisikliginin etkeni benim anlattigim Uv"nin daha az absorbe edilmesi. Sebeblerinden biri, bilinmesi gerektigini dusundugum ve en guzel bilgide: bitkilerin sonbahari algilamamasi misal.

Ben Hollandada evrimcilerin arasinda yazar iken:"i am the greatest fool of all times" der idim. Burada beni deli zannediyorlar.Rene Gude "tahir bir dusunurdur" demis idi.

banner151