Pakdemirli: Global tarım firmaları kuracağız

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlık destekli global bir tarım firmasının kurulacağını açıkladı.

Pakdemirli: Global tarım firmaları kuracağız
banner282

AK Parti İzmir İl Başkanlığı bayramlaşma töreninde konuşan Pakdemirli, “İzmir bir yükleme limanı haline geldi. Kazakistan'a kadar giden demiryolundan Türkiye ve de İzmir faydalanmalı. Rusya, Ukrayna, Kazakistan hububatlarını, Türkiye'nin sadece önünden geçmesini seyretmeyecek, ticaretten payını alacak ve global bir tarım markası olma yolunda hızla ilerleyeceğiz. Tarımda ve gıdada Türkiye'nin markaları var. Şimdi de İzmir'de dokuz bölgede tarıma dayalı organize sanayi bölgeleri kuruyoruz. Ödemiş, Tire, Seferihisar, Bayındır, Bakırçay, Foça, Dikili, Kınık ve Torbalı'ya hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

GLOBAL BİR TARIM FİRMASI KURULACAK

Bakanlık olarak ayrıca global bir tarım firması kurma yolunda ilerleyeceklerini ve gıdada devlet destekli bir markaya sahip olmak için projeleri olduğunu aktaran Pakdemirli, gelecek günlerde bu projelerini de açıklayacaklarını söyledi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Ne yapacak bu firmalar? Tarımsal ürün ticareti yapacaklarsa o zaten ESK ve TMO eliyle yapılıyor. Tarımsal üretim yapacaksa, TİGEM'in hali ortada: Devlet üretimde başarısız. E o zaman maksat ne?

GERÇEKLER!!!
GERÇEKLER!!! - 4 yıl Önce

Bakanlık, Ankara’dan ve Ankara’daki bakanlık yerleşkesindeki beylerden ibaret değildir. Ya taşrayı kapatın ya da taşraya değer verin. Dünyanın en iyi teknik direktörü olsanız bile takımınız/teşkilatınız güçlendirilmezse, adil yönetilmezse, moral ve motivasyon aşılanmazsa sahada/ahırda/çiftlikte/işletmede, üretim ve verimlilikte sonuç alınamaz. Çiftçi, üretici, girişimçi/müteşebbis, Ankara’ya her gün otobüsle gelip o yerleşkeden hizmet alıp dönemeyeceklerine göre (ki bu hayatın olağan akışına aykırı bir durumdur) o zaman global şirketlerden önce yerel dinamiklerinizin yeniden tesis ve inşasını başlatın. Bir kez olsun İlçe/şube müdürlerinle toplantı yap da size uzun uzun tarımı anlatalım sayın bakanım.

Yav hehe
Yav hehe - 4 yıl Önce

Adamsin.

- 4 yıl Önce

Fikri olan biri çıkıp söyledi. Altını doldurdu bi baskasi da. 3 günde ne proje olur ne politika. Lafı ortaya atan bugun var yarin yok. Amerikalıların beyin fırtınası dediği şey ne kadar saçma fikri olan varsa konusuo ıste. Fabrika kuracağına tarımsal sanayii destekle. Özel sektörde gübre fabrikalarının argesine destek ver. Yalandan tagem özel sektör işbirliği altında üniversite hocalarının saçma sapan sebze çeşit ıslah projelerini degil. Neden arge destekelrinde o konunun seçildiğini de ayrıca izah ederiz. Ağzımızı açmadığımizdab salak degilizzz

Sonra
Sonra - 4 yıl Önce

Sayın bakanın dediğini size tercüme edeyim. Küçük esnafı bitireceğiz...

- 4 yıl Önce

İthalat lobisinin talebi mi acaba

Guzel olur
Guzel olur - 4 yıl Önce

Elbette olur ama Torku var zaten
Bir kooperatif kurulusu olarak Tarim bakanligimizin en guclu global kooperatifidir.