Pakdemirli: Erozyonla mücadelede hedefi açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, erozyonla kaybolan toprak miktarının yıllık 154 milyon tona indirildiğini belirterek, 2023'te ise hedeflerinin, kaybolan toprak miktarını yıllık 130 milyon tona çekmek olduğunu kaydetti.

Pakdemirli: Erozyonla mücadelede hedefi açıkladı
banner200

Pakdemirli, 1970'li yıllarda Türkiye'de erozyonla kaybolan toprak miktarının yıllık 500 milyon ton olduğunu vurgulayarak, yapılan çalışmalar neticesinde günümüzde erozyonla kaybolan toprak miktarının yıllık 154 milyon tona indiğini söyledi. Dr. Pakdemirli 2023'te ise hedeflerinin, kaybolan toprak miktarını yıllık 130 milyon tona çekmek olduğunu belirtti.

ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATTIK

Türkiye'nin coğrafi konumu, topografik yapısı ve toprak özellikleri düşünüldüğünde erozyon konusunda hassas bir bölgede bulunduğunun altını çizen Bakan Dr. Pakdemirli "Elbette alınacak önlemler ile erozyonla mücadele etmek mümkün. Bu anlayışla Bakanlık olarak önemli çalışmalara imza attık. Özellikle son 16 yılda yaptığımız ağaçlandırma çalışmaları bu mücadelede önemli bir adım oldu" dedi.

22 MİLYARA ULAŞTI

Son 16 yılda 5 milyon hektar alanda ağaçlandırma yapıldığını ifade eden Dr. Bekir Pakdemirli " Bu dönemde erozyon kontrolü, bozuk ormanların iyileştirilmesi çalışmalarına hız verildi ve 4 milyar 200 milyon adet fidan toprakla buluşturuldu. 2002'de 16 milyar adet ağacımız vardı, bugün 22 milyar adete ulaştık. 2023 hedefimiz ise 24,5 milyar ağaca ulaşmak" değerlendirmesinde bulundu.

KAYBOLAN TOPRAK MİKTARI YILLIK 154 MİLYON TONA İNDİ

Erozyonla mücadele kapsamında yapılan bu çalışmalar ile 1970'li yıllardaki yıllık erozyonla kaybolan 500 milyon tonluk toprak miktarını bugün itibarıyla 154 milyon tona düşürdüklerini vurgulayan Dr. Pakdemirli "Hedefimiz bu rakamı 2023 yılında 130 milyon tona indirmek. Bu hedefleri tabi ki tek başımıza gerçekleştirmiyoruz. Üniversitelerin, kamu kurumlarının, STK'ların, ilgili tüm kurum ve kuruluşların desteği ile gerçekleştiriyoruz. Çölleşme ile mücadele de başarı ancak hep beraber hareket edildiğinde, katılımcı bir yaklaşım sergilendiğinde sağlanabilir" açıklamasını yaptı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kimlere rotasyon
Kimlere rotasyon - 3 yıl Önce

Birazcıkta fetto kırıntısı müdürler ve sendikacilar ile mücadele etseniz.

banner151

banner251