Pakdemirli: 47 bin fidan dikilecek

<p>Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman alanların korunmasına ilişkin açıklama yaptı. 36 hektarda 47 bin 800 fidanın dikileceğini söyleyen Pakdemirli, “Yanan alanların hepsinde zaten değerli personelimiz gerekli ağaçlandırma çalışmalarını yapıyorlar. Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın" dedi. </p>

Pakdemirli: 47 bin fidan dikilecek
banner200

Bursa'nın Mudanya ilçesi Çağrışan mevkiinde 11 Ağustos'ta çıkan orman yangınında 30 hektarı aşkın alanın zarar gördüğü bölgede düzenlenen fidan dikim törenine katılan Pakdemirli, orman yangınlarına müdahale konusunda Türkiye'nin başarısına dikkat çekti. Pakdemirli, “Yani dünyada en iyisi biziz. Birçok ülkeye gidiyorum, aşağı yukarı 15-20 ülkeye gittim ve bu ülkelerde her zaman bana şunu söylüyorlar; 'Sizin orman yangınlarına müdahale konusunda dünya lideri olduğunuzu biliyoruz. Bunu nasıl yapıyorsunuz? Bu 'know how'u bize nasıl transfer edersiniz?' Ben de her zaman şunu söylüyorum; bizim burada lider olmamızın hiçbir önemi yok. Dünyadaki orman varlığı, dünyadaki her bir vatandaşındır. Bu anlamda biz her türlü orman yangınlarıyla ilgili desteği veririz. Ben bakanlığa geldiğim zaman müdahale süremiz aşağı yukarı 15 dakikalar civarındaydı. Yaz boyu da bu görünmez kahramanlarımıza destek olmak anlamında ben de sahada onlarla beraber çeşitli müdahalelere katıldım. Orman Genel Müdürlüğü personelinin aldığı bu motivasyonla da müdahale sürelerimiz şu anda 13 dakikalara inmiş durumda. Bunu da inşallah dünyada daha önce kırılmamış bir rekor olan 10 dakikalara indirme konusunda benim arkadaşlardan beklentilerim, onların da bu konuda gayretleri var" ifadelerini kullandı.

"36 HEKTARDA BİZ 47 BİN 800 FİDAN DİKECEĞİZ"

Mudanya'da yangın çıktığı zaman bunun speküle edildiğini anlatan Dr. Pakdemirli, "Yerleşim alanına yakın bir yerde yangın çıkması sonucu 'Buralarda villalara arazi açılıyor' denildi. Orman alanları zaten kanunla korunan alanlardır. Bu alanlar yansa dahi başka bir amaçla kullanılması söz konusu değildir. Yanan alanların hepsinde zaten değerli personelimiz gerekli ağaçlandırma çalışmalarını yapıyorlar. Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın. Tabii 3-4 ay içerisinde de hemen yangına mütakiben gerekli temizliklerin yapılmış olması ve ağaçlandırma çalışmalarına başlıyor olmamız ve birkaç hafta içerisinde bunları bitiriyor olmamız çok önemli. Bugün, yanan 8 bin 700 ağacımıza karşılık 36 hektarda biz 47 bin 800 fidan dikeceğiz. 'Memleketini en çok seven, memleketine en çok hizmet edendir' diyorum. Özellikle bu konuların, tarım ve orman konusunun speküle edilmemesini, bu konuların hassas olduğunu söylüyorum" diye konuştu.

TARIMDAN HABER

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 19:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Orman genel müdürlüğü taşra birimi işletme şeflik ve müdürlükleri ayrı olmamalı tarım ve orman ilçe müdürlüklerine bağlanmalı örnek ilçe taşra teşkilatı 1 tarım ve orman ilçe müdürü, 1 idari ve mali işler şefi, her bir orman sahası için orman şefleri,1 kadastro ve mülkiyet şefi, 1 ziraat işleri şefi , 1 veteriner işleri şefi, 1 kontrol ve denetim şefi gibi olması kurumun gücünü arttıracak ve tasarruf ve kolay yönetim sağlayacaktır.

Taşra teşkilatı
Taşra teşkilatı - 3 yıl Önce

Tarımdan haber sizden bu hususu haber yapmanızı istiyorum taşrada ogm nerdeyse her yerde var, tarım ilçe her yerde var bunların varolan teşkilatları önceki yorumumda olduğu şekilde düzenlenirse ;
1-bina araç gereç taşıt ekipman ödenek ve personel tasarrufu sağlanır
2-statü olarak ilçedeki en güçlü tek yumruk teşkilat olur.
3-Güçlü yapı ile saygınlık artar.
4-Bürokrasi azalır ve tek elden sektör idare edilir
5-kaymakam veya valiye değil doğrudan merkeze bağlı olursa iş ve işlemlerde yukarıdan alınan karar esnemeden uygulanır.
Bu şekilde olup olmayacağını test etsinler örneğin karacabey orman şefliği müdürlük olacakmış bunu yapmak yerine karacabey ilçe tarım ve orman müdürlüğüne bağlayıp denesinler.

banner251