Orman Genel Müdürlüğü tartışması!

'Tarım ve Orman Bakanlığı'nda yetkiyi kim alacak?' haberimiz üzerine üyelerine bir açıklama yapan Tarım-İş Sendikası, Orman Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın tek işletme sayılamayacağını ileri sürerek, “Örgütlenme konusunda bu kuruluşlardaki üyelerin farklı bir sendikayı seçmemeleri dışında herhangi bir değişiklik olması söz konusu değildir” dedi.

Orman Genel Müdürlüğü tartışması!
banner200

Türk-İş'e bağlı Tarım-İş Sendikası, bakanlıkların birleştirilmesinden dolayı Tarım ve Orman Bakanlığı'ndaki yetki konusunda hiçbir değişiklik olmayacağını iddia etti. 'Tarım ve Orman Bakanlığı'nda yetkiyi kim alacak?' haberimiz üzerine üyelerine bir açıklama yapan Tarım-İş Sendikası, Orman Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın tek işletme sayılamayacağını ileri sürerek, “Örgütlenme konusunda bu kuruluşlardaki üyelerin farklı bir sendikayı seçmemeleri dışında herhangi bir değişiklik olması söz konusu değildir” dedi.

TOPLU İŞ SÖZLEŞME YETKİSİ KİME GEÇECEK?

Tarım-İş Sendikası, Öz Orman-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu büyük kuruluşlardan Orman Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın tek işletme sayılacağı yönündeki beklentilerin doğru olmadığını ileri sürdü. Orman Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın tek işletme olması durumunda Orman Genel Müdürlüğü'ndeki üye sayısının fazlalığından dolayı Tarım ve Orman Bakanlığı'ndaki toplu iş sözleşme yapma yetkisi Tarım-İş Sendikası'ndan Öz Orman-İş Sendikasına geçecek.

Ancak Tarım-İş Sendikası, konuyla ilgili olarak üyelerine bir açıklama yaparak Orman Genel Müdürlüğü'nün Tarım ve Orman Bakanlığı'na özel bütçeli ve ayrı bir tüzel kişiliğe sahip kurum olarak bağlandığını bundan dolayı tek işletme sayılmasının mümkün olmadığını ifade etti. Açıklamada, “Orman Genel Müdürlüğü, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye Su Enstitüsü gibi kuruluşlar Tarım Bakanlığına bağlı tüzel kişiliğe sahip kuruluşlar olarak faaliyetlerine devam etmeleri kararlaştırılmıştır. Örgütlenme konusunda bu kuruluşlarda ki üyelerin farklı bir sendikayı seçmemeleri dışında herhangi bir değişiklik olması söz konusu değildir” denildi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Eski Hamam
Eski Hamam - 3 yıl Önce

Isci memur kimin umrunda. %3 bucuk. Gel keyfim gel.

banner251