MHP’den Bakan Çelik’e gensoruda ‘hayır’ desteği!

TBMM Genel Kurulu'nda dün Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik hakkında verilen gensorunun gündeme alınıp alınmamasıyla ilgili yapılan görüşmede MHP'nin tavrı dikkat çekti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, yaptığı konuşmada hükümetin tarım politikasını sert bir dille eleştirirken, Bakan Çelik adına verilen gensoru için 'hayır' oyu kullanacaklarını belirtti. Karakaya, gerekçe olarak da Milli Tarım Projesini gösterdi.

banner247
MHP’den Bakan Çelik’e gensoruda ‘hayır’ desteği!
banner200
banner217

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya'nın, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik hakkında verilen gensoru üzerine partisi adına yaptığı konuşmanın satır başları şöyle:

TARIM İHMAL EDİLDİ!

AKP hükümetleri tarımı ihmal etmiştir. Tarımın kalkınma içindeki rolü başka yaklaşımlar lehine terk edilmiştir. Toprağın buğday üreteni değil, rant üreteni makbul görülmüştür. Uzunca dönem temel para politikası olarak uygulanan düşük kur, yüksek reel faizle yerli üretim rekabete yenik hâle getirilmiştir. Birçok tarımsal ürünün piyasa fiyatları üretim maliyetlerinin çok gerisine düşmüş, bitkisel ve hayvansal üretim yapan üreticiler çok sayıda üründe satın alma gücü kaybına maruz kalmışlardır.

Bir örnek vermek gerekirse, 2002 yılında 1 litre mazot için 2,5 kilogram buğday satmak yeterli iken Adalet ve Kalkınma Partisi hükûmetleri döneminde bu rasyo 5-6 kilogram buğday aralığında değişmiştir.

ÜRETİCİ BUĞDAY MÜDAHALE ALIM FİYATLARININ AÇIKLANMASINI BEKLİYOR!

Bugün hasat başlayalı on beş günü geçti. Adanalı, Mersinli, Antalyalı Türk çiftçisi hâlâ müdahale alım fiyatlarının açıklanmasını beklemektedir. Milliyetçi Hareket Partisi döneminde alım ve satış fiyatları en geç mayıs ayının ikinci haftasında, daha biçer tarlaya girmeden açıklanırdı; fiyatlar belirlenirken maliyet ve genel fiyat artışları dikkate alınır, bunun üzerine bir miktar da üretici refah payı eklenirdi.

BUĞDAYIN KİLOĞRAM FİYATI 1 LİRA 75 KURUŞ OLMALI!

Bugün 2002 girdi, mazot bazlı satın alma gücüne gelmesi için, aynı pariteyi yakalaması için buğdayın kilogramının 1 lira 75 kuruş olması gerekir. Bugüne kadar sadece enflasyon oranında artış yapılmış olsaydı dahi buğdayın kilogram fiyatının 1 lira 25 kuruşun altında olmaması gerekirdi. Bugün piyasa fiyatlarına baktığımızda 90-95, en fazlası 1 TL. Buğday fiyatı üretim yapılacak seviyelerin gerisinde kaldı.

EKMEĞİ BAHANE EDİYORSUNUZ!

"Artırın bunu." dediğimizde ekmek fiyatlarını gerekçe gösteriyorsunuz, "Tüketiciyi de düşünmek lazım." diyorsunuz. Ben de size bu konuda çok haklı olmadığınızı mevcut şartlarda ifade etmek istiyorum çünkü ekmek fiyatlarıyla buğday arasındaki ilişki son derece zayıf bir hâle gelmiştir.

BUĞDAY BEDAVA OLSA DA EKMEK EN UCUZ 1 LİRA OLUR!

Bakın, basit bir hesapla bunu ifade etmek mümkündür. Bugün Ankara, İstanbul ve İzmir'de satılan 250 gram ekmeğin ortalama fiyatı 1 lira 25 kuruş civarında. 250 gram ekmek için 250 gram buğday gerekli. Buğdayın kilogramının 1 TL olduğunu dikkate alacak olursak 250 gramlık 1 ekmekteki buğdayın payı 25 kuruştur. Bu, şu anlama da geliyor: Buğday bedava olsa ekmek en ucuz 1 lira olabilir. Yani buğdayla ekmek arasındaki ilişki buğday aleyhine ve sürekli ekmek fiyatları artacak diye baskılanmış ve bundan da en büyük zararı buğday üreticisi, Türk çiftçisi görmüştür.

EZBERLERİ BOZMAK GEREKİYOR!

Değerli milletvekilleri, bu ve benzeri örnekleri farklı yönleriyle, aşağı yukarı birçok tarımsal ürünle ilgili yapmak mümkündür. Bunun için öncelikle ezberleri mutlaka yıkmak gerekir. Tarımsal destekler eksik verilmiştir. Tarım Kanunu gereğince gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 1'inden daha az olmaması gereken tarımsal destekler Adalet ve Kalkınma Partisi hükûmetleri döneminde, maalesef, binde 6'yı geçmemiştir. Çoğu zaman eleştirilen Milliyetçi Hareket Partisi döneminde bu oran binde 7'dir. Bugün tarımsal destekler konu olduğunda sürekli olarak mutlak değerlerdeki artışlar söyleniyor ama gayrisafi yurt içi hasılaya oran anlamında bir değerlendirme, maalesef, yapılmıyor.

ÇİFTÇİYE VERİLMESİ GEREKEN DESTEK MİKTARI 24 MİLYAR LİRA OLMASI GEREKİYOR!

Değerli milletvekilleri, 2017 yılı için çiftçiye verilmesi gereken destek miktarı 24 milyar TL olması gerekirken öngörülen tarımsal destek 12 milyar 838 milyon TL düzeyindedir. Desteklerin bölgesel dağılımlarında da ciddi adaletsizlik ve çarpıklıklar söz konusu olmuştur geçtiğimiz dönemlerde. Desteklerin hedefe ulaşması da sorunlu olmuştur. Hatta bazı destekler üreticinin sonunu getirmiştir. Bir örnek vermek gerekirse, faizsiz verilen hayvancılık kredileri, krediyi kullanan tüm üreticileri iflas ettirmiştir. Bu, iktisat fakültelerinde okutulması gereken ders niteliğindedir. Yani sıfır faizle kredi vereceksiniz ve üretici bu krediyi ödeyemeyecek, iflas edecek. Zamanında ve yeteri kadar verilmeyen destekler bir işe yaramamıştır.

SÜTÜNÜ DÖKEN ÜRETİCİNİN FERYADINA KULAK VERİLMEDİ!

Yıllar öncesinde Tarım Bakanlığının merdivenlerine kadar gelip sütünü döken süt üreticilerinin feryadına kulak verilmemesinin sıkıntılarını bugün et ve canlı hayvan fiyatları üzerinden hep birlikte yaşıyoruz. Süt ineklerinin kasaba gidişini et üretiminin artışı olarak basına sunan tarım bakanlarımız oldu. Bugün, tüm bunların sıkıntısını hep birlikte çekiyoruz. Süt ineklerinin kasaba gitmesiyle analar yok oldu. Anadolu'da bir söz var, bunu bir kez daha tekrar ettim bu kürsüden, anası olmayanın maalesef danası olmuyor. Danası olmayınca da eti olmuyor. Bugün gıda fiyatlarındaki anormal artışların sebebi geçmişte yapılan yanlışların toplamıdır.

ÇİFTÇİYE CİDDİ BİR HAKSIZLIK YAPILIYOR!

Değerli milletvekilleri, tarımsal üretimin en önemli cari sorunu girdi maliyetlerinin yüksekliği, ürün fiyatlarının düşüklüğüdür. Bu, pariteler üzerinde de açıkça görülmektedir. Burada üreticiye ciddi bir haksızlık söz konusu olmuştur. Girdi fiyatları üzerindeki vergi maliyeti çok ağır düzeydedir. Bu konuda bir an önce acil düzenlemelerin yapılması gerekir.

MAZOTTA SÖZ VERDİNİZ AMA ORTALIKTA HENÜZ BİR ŞEY YOK!

"Mazotun yarısı bizden, yarısı sizden." dediniz, ortalıkta henüz bir şey yok. Gelin, daha önce Milliyetçi Hareket Partisi olarak vermiş olduğumuz, tarımsal mazotun ÖTV ve KDV'sinin kaldırılması konusundaki kanun teklifimizi hep birlikte yasalaştıralım, önemli bir sorunu çözelim diyorum.

Bakın, bunları yapmazsak sorunlar daha da büyüyerek geri dönecektir elbette, sütte, ekmekte olduğu gibi.

Geçmişteki tecrübeler bize bir şeyi göstermiştir ki tarıma verilmeyen veya yanlış ve yanlı verilen destekler, sonunda daha fazlasını alıp götürmektedir.

TARIM GİDEREK KÜÇÜLÜYOR!

Tarım sektörü giderek küçülmektedir. Türkiye'de tarım sektörünün gayrisafi yurt içi hasıladaki payının giderek azalması bu sektöre gerekli önemin verilmemesinden önemli ölçüde kaynaklanmaktadır. Tarımsal faaliyetler de artık giderek azalmakta, çiftçilerimiz yetersiz tarım politikaları yüzünden toprağı terk etmektedir. 2002 yılında çayır ve mera alanları hariç olmak üzere 26 milyon 579 bin hektar tarım arazisi son on dört yılda yüzde 10 azalmış, 23 milyon 763 bin hektara düşmüştür, buna karşılık ülke nüfusu yüzde 20 artmıştır.

Tahılların ve diğer bitkisel ürünlerin etkili alanları 17,9 milyon hektardan 15,7 milyon hektara gerilemiştir. Sebze üretimi düşmüştür, aynı durum hayvancılıkta söz konusudur. Çiftçilerimiz borç batağına düşürülmüş, tarım sektörü toplam nakdî kredileri 2004 yılından bu yana on beş kat artmış, tarım sektöründeki büyüme ise aynı dönemde dört kat olabilmiştir. 2004 yılında tarımsal borçluluk yüzde 9 iken 2016 yılında yüzde 45,5'e çıkmıştır. 2017 Nisan itibarıyla tarımsal kredilerin toplamı 78 milyar TL'dir.

GENSORUYA HAYIR OYU KULLANACAĞIZ!

Değerli milletvekilleri, aslında tarımın sorunları bitmez, yaşayan bir sektör. Tabii ki bir taraftan da sorun üretimi söz konusu olacak. Bugün burada sayın Faruk Çelik göreve geleli bir buçuk yıl olmuş. Bu süre içerisinde yaşanan terör kalkışması, yapılan referandum çalışmaları dikkate alındığında Sayın Bakan açısından da şanssız bir dönem olmuştur. Sayın Çelik, bakan olduktan sonra gündeme getirdiği millî tarım politikası yaklaşımı tarafımızdan takdir edilmiş, ancak kayda değer bir gelişme de şu ana kadar olmamıştır. Açıklanan millî tarım politikasını önemsiyoruz, yaklaşımını hayata geçirmesi adına biz bu gensoru için "hayır" oyu kullanıyoruz.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
TEZAT
TEZAT - 3 yıl Önce

Madem ki tarım bitmiş neden hala bakana destek veriyorsun, bakan bırakır anlayan biri yapar. İşte bu çok önemli bir nokta. Böyle yapana adam denmez, münafık denir. Söylediği ayrı yaptığı ayrı.

EMEKLİ
EMEKLİ - 3 yıl Önce

BURDAN SAYIN MEFLÜT KARAYAKAYA SORUYORUM TARIM BAKANINA TESDEK VERİYORSUNUZ BU GÜZELDE ALLAH AŞKINA BUKURUMDA YILLAR ÖNCE MİLLİYETCİLER CALİŞİYORDU EN İFAKBİR SORUN YOKTU NE DEYİŞDİ ŞİMDİ BUKURUMDA BİRTANE ÜLKÜCÜ KALMADI CÜNKÜ ÜLKÜCÜLER DEVLETİNE MİLLETİNE BAGLIDIR VE BUNDANSONRADA DEVLETİNE VE MİLLETİNE BAGLI KALACAKTIR SAYIN AYHAN KARAYAMA BUKURUMDA BİRTANE MİLLİYETCİ VE ÜLKÜCÜ BIRAKMADI CÜNGÜ YEDİSÜLALESİNİ SOKTUİŞE BUKURUM ÖYLEBİR KURUMKİ KAREDENİZ GİBİDİR ASLA PİZLİYİ KABUL ETMEZ BİRGÜN MUTLAKA ATAR ADELETDEN BAHSEDİYORLAR BAKIYORUMDA BİRİLERİ EMEKLİ EDİYORLAR BİRİLERİİCİNDE VAY EFENDİM EMEKLİLİYİ KALDIRDIK BUMU SİZİN ADELETİNİZ BİZLER EMEKLİ OLARAK SİZLERE HAKKIMIZI ELAL ETMİYORUZ İNŞALLAH ÖBÜRDÜNYADA İKİ ELİMİZ YAKANIZDA OLOCAK

- 3 yıl Önce

MHP grubu adına konuşan bu şahıs ve bir diğer gn başkan yardımcısı Tarım Kredi ile ilgili bu süreçler yaşanırken kurumu beraber ziyaret etmiş. Yakınlarını kurumda ıyı maaşlarla işe başlatmış ve aylarca oncesinden mevcut genel müdürle ilişkilerini geliştirmişlerdir. Dolayısıyla bu destek surprız degıl. ve gerekçeleri soylenenden farklıdır. Devlet Bahçeli'ye duyurulur.

Helal sana
Helal sana - 3 yıl Önce

Toprak mahsüller ofisi çiftçinin kara gün dostu olmaktan cıktı tefeciçinin büyük işletmelisin sutokcunun dostu oldu artık yok randevu usulu ile alacak depolama usulu geçin bunları şayet çiftçinin malını alacaksa Ada'm gibi alsın fiyatları dengeli tuta bilmesi için gönderiyor lar buğday borsa sına ekispers İ veya kendi alım merkezlerine ekispers fiyatı tabandan veriyor buda esnafın sutokcunun işine geliyor nerde toprak mahsülleri çiftimin kara gün dostluğu gölge etmeyin yeter sizler çiftçi ile oynamayın köylü milletin efendi beyler

- 3 yıl Önce

Allah'ına kurban.

banner248
banner151