" />

İthal hayvanda kontroller artırılacak!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Et ve Süt Kurumu tarafından yurtdışından ithal edilecek hayvanların kontrollerinde sıfır tolerans olacağını belirterek, "Hayvanlar gemiye binmeden veteriner tarafından sıkı denetimden geçirilecek. Vatandaşın, hayvansal ürünlerden uzaklaşması önlenecek" dedi.

İthal hayvanda kontroller artırılacak!
banner200

Türkiye gazetesinden Sefa Bilgitekin'in haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı, ikinci 100 günlük eylem programı için çalışmalarını sürdürüyor. Bakan Bekir Pakdemirli, sektör temsilcileri ile sık sık bir araya gelerek, çantasında yer alacak konuları belirlemeye başladı.

Programda halkın ve üreticinin beklenti ve talepleri yer alacak. Bu kapsamda karşılaşılan her türlü sıkıntıyı giderecek hamleler hayata geçirilecek.

HASTA HAYVAN GELMEYECEK

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda güvenirliği konusunda denetimlerini artıracak. Et ve Süt Kurumu tarafından yurtdışından getirilecek hayvanların kontrollerinde sıfır tolerans olacak. Hayvanlar, gemiye binmeden veteriner tarafından sıkı denetimden geçirilecek. Vatandaşın, hayvansal ürünlerden uzaklaşması önlenecek.

DESTEKLERLE NEFES VERİLECEK

Özellikle artan döviz sebebiyle zor günler yaşadıklarını her defasında dile getiren üreticilerin, yeni dönemde rahatlaması hedefleniyor. Bakanlık, gübre ve mazot desteğinin ardından hangi sektörde sıkıntı varsa, onu giderecek önemli hamleler yapacak. Üreticiler, uluslararası piyasada rekabet edebilecek konuma getirilecek.

ÇİFTÇİ KAZANCINI ÖNCEDEN BİLECEK

Üreticilerin mahsulleri elinde kalmayacak. Önceden açıklanacak desteklemeler ve alım fiyatlarıyla üreticiler, ne ekeceğini, ne zaman ekeceğini ve sonrasında ne kadar kazanacağını bilecek. İlk adım Toprak Mahsulleri Ofisinden gelmişti. TMO, ürünler ekilmeden önce alım fiyatlarını açıklayarak, çiftçileri rahatlatmıştı.

941 HAVZADA TARIM HAMLESİ

Bakanlık, ithal kalemlerde üretimin artırılmasına yönelik yürütülen çalışmalarla daha hızlı mesafe almayı hedefliyor. Havza Bazlı Destekleme Modeli ile; 941 bölgede iklim, toprak, topografya ve ekim nöbeti dikkate alınarak, hangi ürünün, hangi havzada, ne kadar üretileceği belirlenecek, tarımsal hasıla artırılacak.

STOKÇULARA İZİN VERİLMEYECEK

Bakanlık, son haftalarda tartışma konusu olan ve cepleri yakan gıda fiyatlarını da izleyecek. Üretici, perakendeci sıkı denetime alınacak, stokçuluğa izin verilmeyecek. Bakanlığın belirleyeceği fiyat skalası sonucunda, etiketlerde dönemsel farklılık yaşanmayacak. Bunun için gerekirse üreticiye destek artacak.

ÜNİVERSİTELER DEVREYE GİRECEK

Tarımın gelişmesi için üniversitelere büyük rol düşecek. Bakanlığın, öğretim görevlileri ile görüşmesinin ardından Ziraat Bankası ve Ankara Üniversitesi arasında imzalar atılarak Genç Çiftçi Akademisi kurulmuştu. Bakanlık, birçok bölgede de üniversitelerle iş birliklerine giderek, yerel tarımın gelişmesini sağlayacak.

GÜBRE İNDİRİMİYLE TARLALAR YEŞERECEK

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin, kimyevi gübrede yüzde 15'lere varan indirim sağlanacağını ve buğday ile arpada prim desteğinin artırılacağını açıklaması Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki çiftçileri de sevindirdi. Akaryakıt giderlerinin yarısının devlet tarafından karşılanmasıyla da rahat bir nefes alan çiftçiler; artık üretime daha fazla yönlenecek, ürününe yeterli gübre verebilecek, böylece verim de artacak.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Tamam bakanım güzel söylüyorsunuz da hayvan pazarları doldu taştı hayvan satamiyoruz durum vahim herkes bedavaya hayvanları kestiriiyor masraflara yetişip hayvan bakamaz hâle geldik birde ital yerli üretici batıyor siz hala ithalat pesindesin biz yerli üreticiyi ne yapmayı dusunuyorsunuz

Devaaam...
Devaaam... - 3 yıl Önce

Aynen sayın bakanım devam ediniz ithalata daha eksik olan tarafları vardır ithalat lobisinin , gerek yok yerli üretici için boş konuşmayi ağzınıza bari yormayin biz alıştık nasıl olsa surunmeyi sizin gözünüzde bu ülkenin üreticisi sadece bir enayi devam ediniz ithalata

Saibe
Saibe - 3 yıl Önce

Sayin Bakanim alal acele gecmiste yolsuzluktan sorusturma gecirmis insanlari onemli bir kurumun basina atattilar bu vatandas burdada ayni islere artirarak devam ediyor bence bir arastirin bu vatandastan bakanlikta gecmiste ve hala ust duzeyde olan kimler nemalaniyor

Takım ruhu ve misyon
Takım ruhu ve misyon - 3 yıl Önce

Sayın çiçeği burnunda yeni tarım ve orman bakanımıza Allah başarılı işler yapmayı nasip etsin. Ama işi çok ama çok zor. Bu işler ekip işi, takım ruhu ile yönetilecek ve çözülecek şeyler değil mi? Bakanlığa yıllarca nasıl personel alındı ve alınmaktadır?, nasıl amir atandı? Amir ve personel seçiminde bir nitelik, bir tecrübe yada bir sınav şartı arandı mı? Bakanlığa beyin göçü çekmek için cazip ve eşit şartlar sağlandı mı? Görevde yükselmenin şartları nelerdir? Bu konuda Bakanlıkta bir gelenek var mıdır? Genel müdürlüklerde ve daire başkanlıklarında iş akışı nasıl, işler nasıl yürüyor? Uzman ve müşavir olanlar nasıl oldular ve şu anda ne iş yapıyorlar?
Her işin sevabı kadar bir vebali de yok mu?

- 3 yıl Önce

Aman geç kalma getir hep konuşmada kalıyor milleti kandırmayın belki

ALLAH AŞKINA
ALLAH AŞKINA - 3 yıl Önce

Yıne yorum ve basın yoluyla kriptolar nasıl saldırıyor. Bakanı yanıltmak için bütün yolları deniyorlar.

Engin
Engin - 3 yıl Önce

Hala ithalat peşinde sayın bakan çok yazık bu üreticilere ... 2 seneye kalmaz bütün çiftlikler kapanır arrtık bu meselede sayenizde hiç gündeme gelmez

tolerans
tolerans - 3 yıl Önce

ince eleyip sık dokumak güzel de keşke her işimiz böyle olsa, çiftçi yazın sıcakta kışın soğukta, emeğinin hatrı sayılır hali kalmadı. arada kimler emek harcamadan yedi bu insanların hakkını nerde somut adımlar, kısa bir müddet sonra oluşacak domino etkisi kimleri vurur lütfen hesaplayın.


banner151

banner251