İnek sütünü keçi sütü diye satmışlar!

Memurlar.net, yeni kurulacak hükümette ismi yine Tarım Bakanı olarak gündeme gelen Mehdi Eker ile ilgili skandal bir haberi gündeme getirdi.

banner255
İnek sütünü keçi sütü diye satmışlar!
banner200

Memurlar.net'in, Mehdi Eker, Bakan iken, neler olmuş neler…" başlığı ile manşetten verdiği haberde, Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Eker döneminde AOÇ'nin çiftlik gibi kullanıldığı iddia edildi.

Rehberlik ve Teftiş Başkanlığının 2015/5 sayılı raporuna dikkat çekilen haberde, Eker ve AOÇ ile ilgili gündeme getirilen iddialar yenilir yutulur cinsten değil. Bakanlığın bu iddialara nasıl bir cevap vereceği ise merakla bekleniyor.

İşte memurlar.net tarafından gündeme getirilen şok iddialar;

"Seçim öncesinde görevden alınan Mehdi Eker'in görev yaptığı süre içinde, Tarım Bakanlığına bağlı Atatürk Orman Çiftliğinde skandal nitelikte uygulamalara sahne olmuş.

Rehberlik ve Teftiş Başkanlığının 2015/5 sayılı raporuna göre,

- AOÇ inek sütüyle keçi sütünü karıştırıp piyasaya sürmüş. Piyasada bulunan keçi sütlerinde ve keçi sütlü dondurmalarda inek sütü karışımı tespiti yapılmış

- AOÇ; antibiyotikli, soda katılmış ve mikroorganizmalı süt almış. Bu sekilde tespitleri yapan personel baskı altına alınmış ve AOÇ müdürünün sözlü talimatıyla, bu kirli sütler pastorize süte dönüştürülerek piyasaya sürülmüş..

- AOÇ'un piyasaya sürdüğü sütlerde inek ve keçi sütü karışımı olduğu tespit edilmiş ve AOÇ'a defalarca ceza kesilmiş.

- AOÇ'un süt üretim yerleri, yeterince hijyenik olmadığı gerekçesiyle, defalarca cezaya muhatap olmuş.

- Fabrikanın en önemli birimi olan süt girişi, krema ve analiz gibi yerlerde gıda mühendisleri yerine konu uzmanı olmayan ve fabrikanın asli personeli olmayan geçici işçiler istihdam edilmiş ve bu personele, her denilen yaptırılmış.

- 2010 yılında kar eden AOÇ, 2011 yılında 2 milyon, 2012 yılında 7 milyon, 2013 yılında 10,7 milyon ve 2014 yılında 17 milyon TL zarar etmiş.

- Stokta ve ambarlarda bulunması gereken yüzbinlerce litrelik sütün ambarlarda bulunmadığı tespiti yapılmış. Gayri resmi yollardan AOÇ fabrikası dışına çıkarılan süt miktarının 8 milyon TL tutarında olduğu tespiti yapılmış

- AOÇ yöneticileri ve yakınları, lüks otellerde konaklamış ve otellerdeki giderler, iş alan firmalarca karşılanmış...

İşte tüm bunların yaşandığı dönemde müdürlük yapan kişi, Tarım Bakanı Mehdi Eker tarafından Bakanlık Strateji Başkanlığına atanmış. Bu kişi çıkan haberler nedeniyle ancak geçtiğimiz ay görevden alınabilmişti.

Bu yazdıklarımız sadece Bakanlığa bağlı bir kurumda yaşanan tespitler... Üstelik bu tespitlerin hepsi resmi denetim raporlarında yer alıyor.

Hatırlanacağı üzere, Bakanlık üst düzey yöneticisi başka bir personel, ihaleye fesat karıştırmaktan yargılanmasına ve ceza almasına rağmen uzun yıllar görevde tutulmuş, memurlar.net'te yayımlanan haber sonrasında görevden alınmıştı. Yine bu kişi, kayınvalidesi üzerinden at yarışı düzenlediği gibi hakkındaki onlarca iddiaya rağmen uzun süre görevden alınamamıştı.

Tüm bunlardan sonra, bugün bazı gazetelerde Mehdi Eker'in yeniden Tarım Bakanlığı için düşünüldüğünü okuyunca, bu hususları bir kez de Başbakanın dikkatine sunmayı bir borç biliyoruz.

Başbakan Davutoğlu, Bakanlık Teftişin 2015/5 nolu denetim raporuna bakarak (istenirse sunabiliriz), AOÇ gibi güzide bir kurumun 4 yıldır nasıl zarara uğratıldığını görebilir."

YORUM EKLE
YORUMLAR
LAMİ KARAHAN
LAMİ KARAHAN - 6 yıl Önce

Bu bakanın lami karahan isimli kendi gibi bir diyarbakırlı ayyaş adamı var ki, asıl baş belası odur. Parayı yönetenler bunlar, Bakan boşuna iş başına getirmedi bunları. Şayet yeni bir bakan gelirse vay olsun Mehdi Eker'in haline..

MEHDİ İÇİN NORMAL ŞEYLER BUNLAR...
MEHDİ İÇİN NORMAL ŞEYLER BUNLAR... - 6 yıl Önce

her zaman skandal haberlerle gündeme gelen bir bakan için bunlar artık vaka-î adiye'den sayılabilecek haberler.

HEP AYNI BAKAN !!!
HEP AYNI BAKAN !!! - 6 yıl Önce

Bu bakanın kaçıncı rezaleti. Ancak herkes biliyor ki; başta Lami Karahan isimli bu bakanın atadığı ve tüm üst düzey atamaları gibi diyarbakırlı olan daire başkanı gittiği yeri yiyip bitiriyor. Tam bir haramzade. Diyarbakır'ı yedi, Yayın Dairesini yedi, şimdi de TKDK'yı yiyor ama dur diyen yok. Çünkü Mehdi'nin adamı. Allah (C.C.) bunlara rahmetiyle değil adaletiyle muamele eylesin.

UTANMAZ ADAM : MEHDİ EKER
UTANMAZ ADAM : MEHDİ EKER - 6 yıl Önce

Adamın Tarım Bakanlığı bitti ama rezaletleri bitmedi. Utanma arlanma da yok ki anlaşılan yeniden bakan olmayı zorlayabiliyor.

UTANMAZ ADAM : MEHDİ EKER
UTANMAZ ADAM : MEHDİ EKER - 6 yıl Önce

Adamın Tarım Bakanlığı bitti ama rezaletleri bitmedi. Utanma arlanma da yok ki anlaşılan yeniden bakan olmayı zorlayabiliyor.

- 6 yıl Önce

Bu iş Mehdi Eker'den alınmalı. Torku Genel Müdürü Sn.Dr. Recep KONUK'un bu bakanlığa gelmesi gerekir konya şeker fabrikasını alıp markalşmasını sağladı Tarım ile ticareti birleştirmesine sebp oldu bence türk tarımı çağ atlar.

SAYIN DAVUTOĞLU OKU BUNLARI NE OLURSUN . . .
SAYIN DAVUTOĞLU OKU BUNLARI NE OLURSUN . . . - 6 yıl Önce

yıllardır bu kadar yazılıp çizilen haksızlık ve hukuksuzluktan sonra eğer tekrardan bakan olarak gelirse vay bakanlığın ve bakanlıkta çalışan tüm personelin haline, kaldığımız yerden herşeye ve yakınmaya devam...umarım başbakan görmezden gelmez...

MEHDİ' DEN BU KADAR (!)
MEHDİ' DEN BU KADAR (!) - 6 yıl Önce

işte özelleştirmeyi savunmamın ne kadar doğru olduğunun kanıtı. devlet eliyle olursa iş ve işlemler olacağı bu. özel olsaydı bak yapabilirlermiydi . cezayı yer ve basında bu şirket teşhir edilirdi. devlet kurumu olunca teşhir edilemiyor.


banner151

banner251