Hububatta süne mücadelesi toplantısı yapıldı

2015 yılı süne sürvey çalışmalarında birlikteliğin sağlanması ve kışlamış ergin süne mücadelesi toplantısı Tekirdağ'da yapıldı.Hububatta süne mücadelesi toplantısı yapıldı
banner200
banner217

Toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya SARIKOCA, İl Müdür Yardımcısı Ahmet TEKGÖZ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Alaaddin ZEYBEK, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Bölge Koordinatörü Kemal AKIN, İl ve İlçe Müdürlüğü süne sürvey çalışmalarında görevli teknik ekipleri katıldı.

İl Müdürü Sn. Zekeriya SARIKOCA konuyla ilgili olarak ''İlimizde her yıl ortalama 1.800.000 da civarında hububat (buğday-arpa) ekilmektedir. Her yıl bu alanlarda İl Müdürlüğümüzce süne sürvey çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar çerçevesinde İl Müdürlüğümüz tarafından bu yıl 24 teknik ekip, 104 teknik personel, ilave olarak da 16 araç görevlendirilmiştir. Ekiplerimiz sürvey çalışmalarına kışlak alanlarında başlamakta, hububat alanlarına iniş tamamlandığında; sırasıyla kaba sürvey, kıymetlendirme sürveyi, yumurta parazitlenme sürveyi ve nimf sürveyi çalışmalarını titizlikle yapmaktadırlar. Süne mücadelesi çalışmaları Zirai Mücadele Teknik talimatları doğrultusunda yapılmalıdır. Hastalık ve yabancı ot mücadelesi esnasında kışlamış ergin süneye karşı kimyasal mücadele yapılması kesinlikle yasaktır. Hatalı tüm zirai mücadele faaliyetleri doğal dengenin bozulmasına neden olur'' dedi.

Açılış konuşmasının ardından Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Bölge Koordinatörü Kemal AKIN ''Sünenin Hayat Evreleri, Yaşayışı ve Mücadelesi'' konulu sunusunu yaptı.


YORUM EKLE
banner151

banner251