" />

Hayvan açığını ortadan kaldıralım!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ülkede tarım ve hayvancılığı geliştirme noktasında yeni uygulamaları hayata geçirdiklerini söyledi. Çelik, “Hep beraber gayret ederek, bu hayvan açığımızı ortadan kaldıralım diyoruz" dedi.

Hayvan açığını ortadan kaldıralım!
banner200
banner217

Bakan Çelik, çarşı açılışının ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince Paşabağı Mahallesi'nde yaptırılan Engelli Koordinasyon Merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

"Çiftçiye sahip çıkmak için her türlü kolaylığı sağlıyoruz"

Programın ardından Çelik, Genç Çiftçi Projesi kapsamında gerçekleştirilen büyükbaş hayvan teslim törenine katıldı. Çelik, burada yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak tarım anlamında önemli işler gerçekleştirmeye çalıştıklarını anlatarak, çiftçiye sahip çıkmak için her türlü kolaylığı sağladıklarını ifade etti.

Çelik, bugün de bin 62 büyükbaş ve 2 bin 320 küçükbaş hayvanı hibe olarak verdiklerini aktararak, üreticinin bunları sürüye dönüştürmesini istediklerini dile getirdi.

Ülkede tarım ve hayvancılığı geliştirme noktasında yeni uygulamaları hayata geçirdiklerini hatırlatan Çelik, şu değerlendirmede bulundu:

"Bitkisel üretimde havza bazlı destek modeline geçtik, Şanlıurfa'mız da havzalara ayrıldı. Çiftçi kardeşlerime sesleniyorum, artık kafamıza göre iş yok, planlı, programlı bilimsel bir şekilde ne yapacaksak bu plan dahilinde yapacağız. 'Ben böyle öğrendim babamdan.' Bu dönem bitti, havzadan destek almak istiyorsan hangi ürünler tavsiye edilmişse, o ürünleri ekeceksin, Türkiye'nin neye ihtiyacı varsa, toprak hangi ürünü daha verimli kılacaksa bu çalışmaları biz tamamladık. Şimdi önümüzdeki yıl destekleri alabilmenin yolu bu çerçevede ekim gerçekleştirmenizdir, bunun için bu gelişmeleri il ve ilçe müdürlüklerinden takip etmenizi istiyoruz. Birlikte Türkiye'de tarımın ve hayvancılığın ayağa kalkması konusunda el birliği, gönül birliği yapacağız. Aksi taktirde bakan olarak yan bakarsanız, müdür olarak yan bakarsanız bu çiftçinin sahibi kim olacak? Öyle bir lüksümüz yok, hep beraber inşallah bu memleketin verimli topraklarını tarımda daha da iyi bir noktaya getireceğiz."

"Meraları değerlendirerek hayvancılığımızı geliştireceğiz"

Hayvancılıkta da önemli düzenlemeler gerçekleştirdiklerini vurgulayan Bakan Çelik, meraları değerlendirerek hayvancılığın gelişmesi için çalışmalar yürütüldüğünü aktardı.

Çelik, Türkiye'nin et noktasında açığının bulunduğunu ve bunu engellemek için gayret gösterdiklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Hayvancılıkta da önemli düzenlemeler gerçekleştirdik. Hayvan ithalatı yapıyoruz, kırmızı et ihtiyacımızı ithal ederek karşılıyoruz. Biz bu uygulamaya yanlıştır diyoruz, burada bir eksiklik var. Geliniz el birliği yapalım. Devlet olarak, hükümet olarak, Bakanlık olarak biz üzerimize düşeni, siz de vatandaş olarak bu teşvikleri alarak üretime destek vererek, çabalayarak, hep beraber gayret ederek, bu hayvan açığımızı ortadan kaldıralım diyoruz. Şimdi Şanlıurfa'mızda damızlık koç üretim merkezi yaptık, yani burada merkez kurulacak hangi ırk daha uygunsa bu coğrafya için bir merkez kurulacak ve bu merkezde küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenler diledikleri kadar hayvanı temin etme imkânı elde edecekler."

Çelik, tarımsal sulamada elektrik sorununu da en kısa sürede çözeceklerini sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından Bakan Çelik, hayvan almaya hak kazanan üreticilere belgelerini dağıttı.

Programa Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Çakmaklı ve ilgililer katıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
harşey iyi guzelde ya sonrası
harşey iyi guzelde ya sonrası - 4 yıl Önce

Çiftçiye destek veriliyor yardımcı olunuyor. Gariban yetiştirici devletten biraz destek alsın deniliyor. Ya sonra. Bir bimer dilemesi hemde imzasızz. Merkezden gelen ve aylarca süren teftiş. Cezalar vs.

Genetik tarama ve genomiks
Genetik tarama ve genomiks - 4 yıl Önce

Sayın Bakanim saglikli verimli olarak hayvan sayisini artirmak icin Bir yandan dogan sigirlara aninda rutin olara genetik tarama bir yandan da ulke popilasyinunda genomik seleksyon yapilmali ( Bu konuyla ilgilenen calisanlarin Amerikayi yeniden kesif ediyoruz gibi davranmamasi getek) İthal edilen spermler ozellikle hostanie irkinda kalitimsal hastaliklar genetik taramadan gecirilmel

Kırmızı et ithalat
Kırmızı et ithalat - 4 yıl Önce

Sayın tarım bakanım canlı ithalatınızı desdekliyorum ama et ithalatınızı şiddetle KINIYORUM şu an itibariyle üretici cidi zarar ediyor dün besi yemine kur farkından dolayı 2tl daha zam geldi bu arada et kesim fiyatları yağlı dana yerli 21.50tl düştü canlı yerli danayı 25tl içeri aldık ESK 21tl piyasalara ital et sayın bakanım ESK kendi ihtiyacını kullanabilir sorunyok piyasaya tüccar ğibi girmek ne demek DEVLET HİÇ ÜRETİCİSİYLE REKABET EDERMİ ÜRETICISINI BATIRMAK İÇİN BUKADAR UGRAŞIRMI HİÇ sayın bakanım ÜLKEMIZ İÇİN AÇİLEN ET İTALATINA DUR DEYIN

Sayın bakanım Ankara çubuk da köylüler ve besi işletme sahipleri ğübreşerini ahırdan çıkartamıyoruz dökeçek yerimiz yok tarlalara dökersek il sağlık 49tl ceza yazıyorlar LÜTFEN BIR ÇÖZÜM BAKANIM

banner151

banner251