Hakkari Türkiye birincisi oldu.

akkari'de 844 tarımsal projeler kabul edildi. Bu projeler ile Hakkari 81 ile ayrılan pay içinde aslan payını alarak en çok projesi kabul edilen il oldu.

Hakkari Türkiye birincisi oldu.
banner200
banner217

Hakkari İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne sunulan tarımsal projelerden 844'ü kabul edildi. Bu projeler ile Hakkari 81 ile ayrılan pay içinde aslan payını alarak en çok projesi kabul edilen il oldu.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı'nın (KKYDP) 9. Etabı kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na gönderilen 844 projenin tamamı destekleme kapsamına alındı.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsal Kalkınma yatırımı destekleme projesi kapsamında 2015 yılı 9. etap proje değerlendirmesine göre Türkiye genelinde 81 ilin toplam proje sayısı bin 952 iken Hakkari'nin kabul edilen proje sayısı 844 olduğu açıklandı. Hakkari'nin ardından İzmir 96 proje ile ikinci Gaziantep ise 61 proje ile en çok projesi kabul edilen üçüncü il oldu.

Konu ile ilgili makamında gazetecilere açıklama yapan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Yıldırım, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın bu yıl; Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı'nın (KKYDP) 9. Etabı kapsamında Türkiye genelinde değerlendirmesini yapıp kabul ettiği toplam proje sayısının 1952 olduğunu bu projelerin 844'nün Hakkari'ye ait olduğunu söyledi.

İl Müdürü yüzde 50 devlet destekli olan 844 projeden 733'ünün küçükbaş hayvan yetiştiriciliği (Ağıl), 54'ünün büyükbaş hayvan yetiştiriciliği (Ahır) 33'ünün kanatlı hayvan yetiştiriciliği, 18'inin soğuk hava deposu, 4'ünün kültür balıkçılığı, 1'nin et işleme, 1'nin ise bal paketleme tesis olduğunu ifade etti.

İl Müdürü Bakanlığın kabul ettiği 844 projenin toplam bütçe tutarının 188 milyon 331 bin 772,78 TL olduğunun altını çizen Yıldırım, bu tutarın 94 milyon 165 bin 883,99 TL'sinin hibe olduğunu söyledi.

Hakkari'nin tüm iller arasında rekor düzeyde projesinin kabul edilmesinin Hakkari için çok önemli olduğunu anlatan İl Müdürü Mehmet YILDIRIM "insanlar bu bölgede tarım ve hayvancılık yapmayı seviyor. Devlet de bunun farkında. Hakkari'de hayvancılık ve tarımı geliştirmek amacıyla üreticilerimiz proje hazırlıyor bakanlığımız ve devletimiz de gereken destekleri veriyor. Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak 844 proje sahibi ile sözleşme imzalayıp işlemlerine başlayacağız. Üreticilerimizi bilgilendirme toplantısı yapacağız. Daha sonra bu işlerin hayata geçmesi için kollarımızı sıvayıp işlerimize başlayacağız" diye konuştu.

İl Müdürü Mehmet YILDIRIM Hakkari'nin projelerinin kabul edilmesinde katkısı olan bakanlık yetkilileri ve Hakkari Valisi'ne katkılarından dolayı teşekkür etti.

YORUM EKLE
banner151

banner251