Gaytancıoğlu: Küçük işletmeler neden desteklenmiyor!

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Gaytancıoğlu, “Hayvan varlığı az olan küçük işletmelere neden 250 TL'lik destek verilmemektedir?” diye sordu.

Gaytancıoğlu: Küçük işletmeler neden desteklenmiyor!
banner200
banner217

CHP Milletvekili Gaytancıoğlu, soru önergesinde, 200 büyükbaş hayvandan daha fazla hayvanı olan ve bu hayvanlarını kesmeye karar veren hayvan yetiştiricilerine 250 lira destek ödemesinin verileceğini değinerek, “Türkiye'de 200'den az hayvanı olan işletmelere neden destek yok” diye sordu.

KÜÇÜK AİLE İŞLETMELERİ UNUTULUYOR

Türkiye'de eti ve sütü için hayvan besleyen üreticilerin genel olarak küçük aile işletmeleri olduğunun altını çizen Gaytancıoğlu, bu durumun biliniyor olmasına rağmen hayvan varlığı az olan işletmelere 250 TL'lik desteğin neden ve hangi sebeplerle verilmediğini gündeme getirdi.

CHP'li Gaytancıoğlu, Tarım Bakanı Fakıbaba'ya yönelttiği soru önergesinde, şunları söyledi:

  • 1.200'den az hayvanı olan işletmeler bu destekten neden yararlandırılmamaktadır?
  • 2.Türkiye'de eti ve sütü için hayvan besleyen üreticilerin genel olarak küçük aile işletmeleri olduğu bilinmesine rağmen neden hayvan varlığı az olan bu işletmelere 250 TL'lik bu destek verilmemektedir?
  • 3.Besicilik yapan işletmelerin ve süt hayvancılığı yapan işletmelerin sayıları ve işletme başına ne kadar süt ineği ve ne kadar besi sığırı olduğu neden Bakanlıkça açıklanmamaktadır?
  • 4.Kırmızı et ve canlı hayvan ithalatı önlemek için, besicilik yapan işletmelere başka bir destekleme yapmayı planlıyor musunuz? TARIMDAN HABER
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

sen hatırlat diye

banner151

banner251