Fındıkta usulsüzlük mü var?

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TMO tarafından tüccara satışı yapılan fındıkların randıman ölçümlerinde usulsüzlük yapıldığına ilişkin iddiaları gündeme getirerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba'yı göreve çağırdı.

Fındıkta usulsüzlük mü var?
banner200

TBMM'de bir konuşma yapan Bektaşoğlu, 2017 ürünü 138 bin ton fındık için satış kararı aldığını ancak uygulamanın kuralları ve satış yöntemi tam olarak belirlenemediğini hatırlattı.

TBMM'de bir konuşma yapan Bektaşoğlu, 2017 ürünü 138 bin ton fındık için satış kararı aldığını ancak uygulamanın kuralları ve satış yöntemi tam olarak belirlenemediğini hatırlattı. Kampanya sırasında randıman ölçümleri yapılan ve buna göre ödeme yapılarak alınıp stoklanan fındıkların, yeniden randımanlarının belirlenerek tüccara teslim edilmesi sırasında depolarda oynamalar yapıldığını ileri süren CHP Milletvekili Bektaşoğlu, “İddiaya göre, randımanla oynanıyor, bazı alıcılara haksız kazanç sağlanıyor. Aynı işlem kampanyada da yapıldığı için, şimdi depolardaki kayıp kaçak oranlarının denkleştirilmeye çalışıldığı belirtiliyor. Denetim mekanizmaları işletilsin. Bakan Eşref Fakıbaba'yı depolara, üreticinin alın terine, ülkemizin millî değerine sahip çıkmaya çağırıyoruz, önergeme de acil cevap bekliyorum" dedi.

TBMM başkanlığına 5 soruluk önerge veren Bülent Bektaşoğlu “Bakanlığınız tarafından satışlar için herhangi bir kural konulmadığından, satışlar sırasında daha önce belirlenen randımanı değiştirme, buna göre fiyat belirleme veya randımanı düşürme, yükseltme yetkisi depolardaki görevlilere mi verilmiştir? Bu görevlilerin inisiyatifle, keyfiyetle, tercihe dayalı işlemler yapmalarının önüne geçilecek midir?

Arada doğan itilafları önlemek için satış sırasında tarafsız gözlemcilerin görev yapmasını sağlamayı, şikayet, ihbar hattı oluşturmayı ve diğer denetim, kontrol mekanizmalarını devreye sokmayı düşünecek misiniz? 1-2 puanlık aşağı yukarı randıman oynanmaları yapılarak bazı alıcılara haksız kazanç sağlandığı, bazılarının ise zarara uğratıldığı iddiaları doğru mudur? TMO depolarındaki fındıklar için neden değerlerine, kayıt altına alınan randıman ve depo kalitelerine göre aralıklarla ihale, pazarlık veya diğer satış yöntemleri kullanılmadan doğrudan satış tercih edilmiştir?" sorularını yöneltti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Herşeyin kuralı vardır sayın vekil. Alımın nasıl kuralı var ise satış içinde kuralı vardır. Burada gariban devlet memurunu zan altında bırakmanın size ne yararı var. üç beş tane fındık baronunun tarafı olmayın randuman ölçmü ne ise odur. devletin memuru devletine ihanet etmez 50 gelen randumanı 40 göstermez. devletin parası milletin parasıdır.

Hizmet vermelisiniz
Hizmet vermelisiniz - 3 yıl Önce

Sayın vekilimiz TMO ya bir Giresun vekili olarak ve TMO genel müdürüde Giresunlu hemşerimiz olarak fındığı verdiği önemi bile bile sahip çıkacağımız yerde bu şekilde yaklaşımlarınızı kınıyoruz. Bu yaklaşım fındık üreticilerinin yararına değildir.

cevap
cevap - 3 yıl Önce

Yalan ve mesnetsiz açıklamalarla milletin kafasını bulandirmanin anlamı nedir bu ülkenin iç denetimi hesap verdiği birimler kit komisyonları vardır. Sayın Kemaloğlu döneminde TMO açık şeffaf hesap verebilir durumuna gelmiştir.

- 3 yıl Önce

Hadi ordan

Soruyor
Soruyor - 3 yıl Önce

ZAMANINDA DEVLETI VE KURUMU ZARARA SOKAN 10 YIL SONRA TEKRAR GENEL MÜDÜR OLAN İSMAIL KEMALOĞLU KIM DUR DİYECEK TEKRAR KURUMU VE DEVLİTI ZARARA UGRATMASIN ....

doğrudur
doğrudur - 3 yıl Önce

Fındık daire başkanı kim. genel müdürü kim siz neyin kafasını yaşıyorsunuz? deveye sormuşlar niye boynun eğri..........................Ne bekliyorsunuz

Rahatsız olan kim?
Rahatsız olan kim? - 3 yıl Önce

Fındık tüccarı olarak tmonun satış yaparken yaptığı randımanları görüp biliyoruz. Biz bundan rahatsız değiliz rahatsız olan kim. Kim rahatsız ise tmodan fındık almayan ve diğer tüccarların fındık almasınıda isteyemeyen birisi yada birileri.

Amaç nedir anlayamadım
Amaç nedir anlayamadım - 3 yıl Önce

Meyve veren ağaç taşlanır diye boşuna dememişler. Helede taşlayan aynı meyveyi yiyen komşu ise! Zaten doğru giden bir şey olduğunda nedense hemen önü kesilmek istenir.


banner151

banner251