" />

Faruk Çelik neden atama yapmıyor?

Bugün mail kutumuza, Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığında atama bekleyen Ziraat mühendisleri, Gıda mühendisleri, Balıkçılık teknolojisi mühendisleri ve veteriner hekimlerden tarafından yoğun bir mail gönderildi. Gönderilen maillerde işsiz mühendis ve veteriner hekimler, Bakan Faruk Çelik'ten müjdeli bir haber beklediklerini belirterek, "ülke ekonomisine yük değil, güç katmak için hazırız" mesajını verdiler.

Faruk Çelik neden atama yapmıyor?
banner200
banner217

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda atama bekleyen tüm branşlar adına gönderilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bizler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda atama bekleyen 70 bini aşkın işsiz, 21 branşlı Ziraat mühendisleri, Gıda mühendisleri, Balıkçılık teknolojisi mühendisleri, Veteriner hekimleriz.

SADECE 1677 SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALINDI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, göreve başladığından beri sadece 1677 sözleşmeli personel almıştır. Bakanlık bu süre zarfı içerisinde; 21 branşlı Ziraat Mühendislerine 550 atama, Veteriner Hekim 500, Gıda Mühendisi 400, Su Ürünleri Mühendisi 80, 10 Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi, 71 Harita Mühendisi personel alımı gerçekleştirdi.

HİÇ BİR BRANŞI MEMNUN ETMEDİ

Bu alım hiçbir branşı memnun etmemiştir. Ziraat mühendisleri için 21 branş birleştirilmiş ve sadece 550 kadro verilmiştir. Tarım ve hayvancılık da modern ülke olma yolunda ilerlerken, 21 branşa verilen bu kadro çok düşüktür.

43 ŞUBE AÇILDI AMA HİÇ BİR ATAMA YAPILMADI

Gıda denetimi sorunu olan ülkemize 400 gıda mühendisi alımı çok azdır. Zoonoz hastalıkla mücadele ve ihtiyaç duyulan personelde veteriner hekimler 500 atama yetersizdir. Su ürünleri mühendisleri için 43 yeni şube açılmış ve buralara atama yapılmamıştır.

3071 personel alımının 1677 işe alım sürecini tamamladı. Ziraat Mühendisleri, Gıda Mühendisleri, Veteriner Hekim, Su Ürünleri Mühendisi ve Teknikerler tarafından geriye kalan 1394 personel alımının yapılması beklenmektedir. Ancak alınacak personel sayısının yetersizliğinden dolayı birçok mühendis bakanlığın uzun süredir yüksek sayıda personel alınmadığından bu konu da sosyal ağlarda seslerimizi duyurmaya çalışıyoruz.

10 Eylülde ziraat mühendisi bir arkadaşımız, işsizlik yüzünden intihar etti. Haberi iki yayın organında bir kaç satırla şöyle geçiştirildi: Uzun süredir işsiz olduğu belirtilen Karamanoğulları'nın, öğrenildi. Karşıyaka Mahallesi'nde ailesiyle birlikte yaşayan Gökhan Karamanoğulları, geçen perşembe günü akşamı evin çatısına çıktı. 4 çocuklu ailenin tek erkek evladı olan Karamanoğulları, evdeki av tüfeğini göğsünün altına dayayarak tetiği çekti.

Tarım ve hayvancılık ülkesiyiz diye demeçler veriliyor. Bir yandan ataması yapılmayan mühendisler intihar ediyor. Bizler hayatımıza son vermek için mi okuduk mezun olduk. Bizi bu duruma getirenler neden sessiz kalıyor. Sırayla ölelim mi bunu mu bekliyorlar?

10 BİN KADROYA TALİBİZ

GTHB' nin 21 branş ile en büyük kısmını oluşturan yaklaşık 50 bin civarındaki atama bekleyen Ziraat Mühendislerine 2014 Kpss sınav puanı ile 550 kadro verildi malumunuz bu kadro çok azdır. GTHB Bakanı Sayın Faruk Çelik'in yaptığı açıklamalarda işletme bazlı modele geçileceği bilinmektedir bunun için gerekli uzman personel eksikliği bakanlık bünyesinde çok fazladır. Bu eksikliği azaltmak için 21 branşlı Ziraat Mühendisleri eylül ayında 2016 Kpss sınav puanı ile yapılacak bir alımla hakları olan 10 bin kadroya taliptir.

ÇOK AZ KADRO AÇILDIĞI İÇİN ATANAMIYORUZ

Bizler, atama bekleyen gıda mühendisleriyiz. Yüksek puanlar almamıza rağmen az sayıda kadro açıldığı için atanamıyoruz. Bizim işsiz olmamız, denetimlerin yetersiz olması anlamına geliyor. Denetimsizlik ise halk sağlığını tehdit ediyor. Son zamanlardaa gündeme gelen gıda zehirlenmesi vakaları bizlere ne derece ihtiyaç olduğunun en büyük göstergesidir. Halk sağlığının etkin korunması ve bizim mesleğimizi yapabilmemiz için atamamızın yapılmasını istiyoruz.

Lütfen,laborant ve veteriner sağlık teknikerlerini unutmayın..20.265 boş kadrosu olan bakanlığımıza atama bekliyoruz.

70 Bini aşkın mezun, 20 bin boş kadrosu olan bakanlığa 2 yıldır atama beklemektedir. 2014 KPSS puanı ile mayıs ayında atama yapılmıştır. Dikkat edilmesi gereken, 2016 puanını alabilmek için 2 yıl boyunca çalışmış her branşın mezunları artık bekletilmek istememektedirler. Eylülde ilk alımın tarihinin verilmesi ve 2016 da ilk alımın, 2017 bütçesine de ikinci büyük alımın yapılmasını beklemektedirler.

Ülke ekonomisine yük değil, GÜÇ KATMAK için hazırız.

GTHB ATAMA BEKLEYEN TÜM BRANŞLAR

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayal kırıklığı yaşadık
Hayal kırıklığı yaşadık - 4 yıl Önce

Tarım bakanımızın tek artı özelliği Mehdi eker ve hemşerilerinden iyi olması. Kendisinden beklentimiz çoktu ama maalesef gitti Günay Kaya ya mahkum oldu. Paralel ile mücadele çok zayıf. İlk değişecek bakanlardan olabilir.

Bakanın son günleri
Bakanın son günleri - 4 yıl Önce

Artık son günlerini yaşıyoruz bakanlık süresinin. Bu ülkeye zerre faydası olmamış bakanlık sürelerini insanlara firavunluk ederek grçirmiştir. Bir arkadaş tarım kredi den bahsetmiş. Tarım Kredinin de küçük firavunları bakan izinden gitmiştir.Allah'ın izni Reis'in de katkılarıyla Faruk Çelik tarihin karanlık sayfalarına karışacaktır.

Adalet
Adalet - 4 yıl Önce

21 branşlı diye mağdur edebiyatı yapan ziraat mühendisi diye bağıran arkadaşlar 2014 puanı ile 78 puan ile atandiniz bu tepkinizi anlam veremiyorum ben veteriner hekim olarak asıl haksızlık yıllarca gıda Mühendisliğine yapılmıştır 86 puan ile atanamayan gıda mühendisi mağdurdur.Bırakın bu mağdur edebiyatini

Malum Sendika
Malum Sendika - 4 yıl Önce

bu kadar paralelci il müdürünü, yardımcılarını, şube müdürlerini göremiyorsanız bakanlık koltuğunu biraz zor görürsünüz. bakın sayın bakanım millet size inanıyor güveniyor. lütfen gereğini yapın. Allah için gereğini yapın.

TAGEM VE TKDK
TAGEM VE TKDK - 4 yıl Önce

3071 alımın 2071 bakanlık teşkilatına 1000 taneside ilgili kurumlaraydı(tagem tkdk tmo vs) yükseklisans ve yabancı dil puanları elimizde kaldı tageme yaklaşık 4 senedir alım yapılmıyor kurum içi atamalarlada dolmayan bir boşık var yine tkdk ya 407 kişi alınacaktı yarım kaldı

binlerce boş kadro
binlerce boş kadro - 4 yıl Önce

yüzlerce kişi ihraç edilde bu yıl alınması gereken binin üzerinde mühendis var ayrıca sınava giren onbinler var bunalrın hepsinin hesap edilimip .. yıllarca emek vermiş mühendislere lütfen artık hakkettiği değeri verin

....
.... - 4 yıl Önce

Benim anlamadığım Tarim kredi kooperatifleri neden susuyor.Bir ciftci iştiraki olan kurumun neden kendi kararlarını vermemesi hiç doğal değil. Mühendisiyim açığı olan bir kurum neden almaz Sayın bakanın iki dudağı arası da olmamalı kararları. Zaten yeterince mağdur edildik ...

bu haberi nerederen aldınız?
bu haberi nerederen aldınız? - 4 yıl Önce

Haberi aldığınız site habere eklenmemiş, site yetkilileri dava açacak haberiniz olsun..


banner151