Fakıbaba: Slovenya ile tarımsal ticaret hacmi artırılmalı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Slovenyalı Slovenya Tarım, Orman ve Gıda Bakanı Dejan Zidan ile Bakanlıkta görüştü. Görüşme ilgili konuşan Fakıbaba, Slovenya ile tarımsal ticaret hacminin daha da geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Fakıbaba: Slovenya ile tarımsal ticaret hacmi artırılmalı!
banner200

Bakan Fakıbaba, 45. Apimondia Arıcılık Kongresi kapsamında ülkemizde bulunan Slovenya Tarım, Orman ve Gıda Bakanı Dejan Zidan görüştü. Fakıbaba görüşmede, Slovenya ile yakın coğrafyalarda yer aldıklarını ve kazan kazan çerçevesinde iyi ilişkiler kurmanın önemli olduğunu belirtti. İki ülke arasındaki tarımsal ticaret hacminin yeterli düzeyde olmadığını ve bunun daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Fakıbaba, özellikle yaş meyve-sebze, fındık ve kanatlı eti ticaretinin iki ülke arasında geliştirilebileceğinin altını çizdi.

Fakıbaba, 2016 yılında Antalya'da gerçekleşen FAO 30. Avrupa Bölgesel Konferansı kapsamında iki ülke arasında Tarım Yürütme Komitesi mekanizmasının kurulmasının kararlaştırıldığını belirterek, teknik heyetlerin bugün Türkiye-Slovenya TYK 1. Dönem Toplantısını gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Slovenya Tarım, Gıda ve Orman Bakanı Dejan Zidan da hem Apimondia Kongresi hem de bu toplantılardaki ev sahipliğinden dolayı Bakan Fakıbaba'ya teşekkürlerini iletti.

Zidan, 20 Mayıs'ın Birleşmiş Milletler nezdinde "Dünya Arı Günü" ilan edilmesinin kendileri için çok önemli olduğunu ve bu konuda Türkiye'nin de desteğini istediklerini ifade etti. Zidan, tarımsal konularda iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesi hususunda Bakan Fakıbaba'ya katıldığını ve en kısa zamanda somut adımlar atılmasını umduklarını söyledi.

Görüşmenin ardından Bakan Fakıbaba, Sloven Bakan ve heyetinin onuruna öğle yemeği verdi.

Türkiye-Slovenya Tarım Yürütme Komitesi 1. Dönem Toplantısı gerçekleşti

İstanbul'da yapılan Apimondia Arıcılık Kongresi kapsamında ülkemizde bulunan Slovenya Tarım, Orman ve Gıda Bakanlığı yetkilileri ile "Türkiye-Slovenya TYK 1. Dönem Toplantısı" da Bakanlığımız ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıda, bitkisel üretim ve bitki sağlığı, veterinerlik ve hayvan sağlığı, arıcılık, kırsal kalkınma, balıkçılık ve ikili ticaret konuları ele alındı ve bu konularda iki ülke arasında uzman ve materyal değişimi yoluyla işbirliği yapılması konusunda uzlaşmaya varıldı.

Toplantı sonrasında iki eş başkan toplantı tutanağı imzaladı.

YORUM EKLE
banner151

banner251