Fakıbaba: Mazot şuan 2,35 kuruş

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin 3.5 liralık mazot vaatine cevap verdi. Fakıbaba mazotun çiftçiye şu anda 2 lira 35 kuruştan verildiğini kaydetti.

banner255
Fakıbaba: Mazot şuan 2,35 kuruş
banner200

Katıldığı TV programında önemli açıklamalarda bulanan Fakıbaba, “Biz elimizden geldiği kadar, üretici, sanayici ve tüketicileri düşünen bir sistemle hizmet etmek istiyoruz. Doğu ve Güneydoğu Anadaolu Bölgesi hayvancılık ve kırsal kesimde geçinen insanlar. Biz şunun hesabını yaptık, desteği yem fiyatlarına mı ürüne mi destek verelim konusunda konuştuk ve ürüne destek vermeğe karar verdik. Sadece sütte 20 milyon destek sağladık. Toplamda 860 milyon destek ediyor. Bir de büyükbaş hayvanlara besi desteği veriyoruz. Bayrama kadar üretici vatandaşlarımıza 860 milyon lira destek sağlamayı düşünüyoruz" diye konuştu.

MAZOTUN YARISI BİZDEN

Mazot tartışmasına değinen Fakıbaba, “Sayın Başbakan mazotun yarısı bizden yarısı sizden demişti. Daha yeni müjdeler gelecektir. Biz mazot için destek vermeye başladık. Bu yıl 14,5 milyar liralık mazot desteğimiz var. Ramazan sonu bunun 10 milyar lirasını vermiş olacağız. Mazot fiyatlarında bu yıl geçtiğimiz ayların ortalamasını aldık ve ortaya 4 lira 70 kuruşluk bir fiyat çıkıyor. Son desteklerimizle birlikte mazotun yarısını biz karşılıyoruz. Sayın Muharrem İnce'nin 3.5 lira olarak vaat ettiği mazot fiyatını biz şu anda 2 lira 35 kuruşa çiftçiye veriyoruz."

ET FİYATLARI NORMAL

“3 markette kilosu 29 liradan et satıyoruz" diyen Fakıbaba, “Bu diğer kasapların daha çok kazandığı anlamına gelmiyor. Bunu daha öncede söyledim. Kıymanın ve kuşbaşının 35-41 lira olarak satılması normaldir. Ancak bizim 29 liralık fiyatlarımız bakanlık tarafından desteklenmiş fiyatlardır. Etin kalitesi anlamında bir fark yok. Örneğin kıymanın içerisindeki yüzde 20'ye kadar yağ olabilir. Gıda kodeksine göre yüzde 20'yi geçmeyen yağ normaldir. Ancak başka bir vatandaş ben sıfır yağlı kıyma alacağım derse farklı fiyattan kıyma satın alabilir" diye konuştu.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Analizci
Analizci - 3 yıl Önce

Mazotu nerden limanda yat tekne lerine gemilere bu fiyatta veriliyor ben daha dediğinize denk gelmedim ne iş bu.. Et diyor sunuz ithal et ile ülkenin ihtiyacını karşılıyorsunuz o etin 1 kg alın birde piyasa dan 1 kg et alın bakım hangisi kaliteli köftesi bile olmuyor getirdiğiniz etlerin Traktör lastiği gibi o bana bakıyor ben ona :) köylüyü şehirde aş evleri bakar sa siz daha çok mazot et buğda arpa mısır organik tarım muhabbeti yaparsınız il müdürlük lerinde personel ler hırsızlık eğitimi alıyor iddam net keşke video paylaşa bilsem bak ne istifalar geliyor zirrat mühendisleri araziye kurum larda oturmayacak fide sezonu bakkal manav pazar yerleri fide satıyor hani müdürlük ler bimer şikayet lerin süreleri bitsin diye bekleniyor.

Yalancılar
Yalancılar - 3 yıl Önce

Milletle dalga geçmeyi bırakın,yalan yalan yalan nereye kadar bizde çiftçiyiz nerede mazot 2,35 sayın fakıbaba eşinizin 30liraya et aldığı yerdemi

- 3 yıl Önce

Yahu bu úlkeye tereyağı bile ital geliyor

Ucuz mazot
Ucuz mazot - 3 yıl Önce

Salla hangi çiftçi o paraya mazot almış
Bilal oglanmi gemiciklerle çift sürecek
Yalanın da bu kadarı olmaz etkide hanımı 29 liraya alıyormuş ciğerin kilosu 30 lira bu ülkede

- 3 yıl Önce

sayın bakan biz başka ülkede yaşıyoruz galiba nasıl oluyor bu 2,35 tl ye mazot hiç aklım varmadı

Ucuzluk
Ucuzluk - 3 yıl Önce

2.35 e mazotmu varmış hangi ülkede bizde gidelim

- 3 yıl Önce

Mazot nerde 2.35 kuruşki mazot suan 5.70 sayin bakan çiftçi mahfoldu giti turkiyede tarim diye bisey kalmadı

Mazot
Mazot - 3 yıl Önce

Mazot şu an itibariyle 5.81 siz okur yazar mısınız 2.35 lik mazot nerede söyleyin de bizde oradan alalım


banner151

banner251