" />

Fakıbaba: kurbanda stokçuluk yapana geçit yok!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Kurbanlık fiyatlarını düşürmek için kolunu değil, vücudunu, canını ortaya koyacağını söyledi. Fakıbaba, “Birileri parasının varlığına güvenip stok yapacak, ondan sonra gariban adam da ezilecek, yok öyle bir şey. Bu Fakıbaba'nın kitabında yazmaz, stokçuluk yaparak bedavadan para kazanmak yok" dedi.

Fakıbaba: kurbanda stokçuluk yapana geçit yok!
banner200
banner217

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Olağanüstü Genel Kuruluna katılan Fakıbaba, Türkiye'nin gıda, tarım ve hayvancılıkta çok başarılı olacağına inandığını ve her zaman üreticinin yanında duracağını kaydetti.

Olağanüstü Genel Kurula konuşmak için gelmediğini dile getiren Fakıbaba, "Buraya başkanla toplantı yapmak için geldim, hepimiz o eli öpülesi çobanla çalışacağız. Siz toplumun ilacısınız. Hep haktan, eşitlikten yanayım. Üretici üretecek, insan gibi parasını kazanacak ama tüketicimize de sahip çıkacağız. Bu dengeyi kurmak zorundayız. Yetiştirici, çoban arkadaşım emek verirken, birileri parasının varlığına güvenip stok yapacak, ondan sonra gariban adam da ezilecek, yok öyle bir şey. Bu Fakıbaba'nın kitabında yazmaz, stokçuluk yaparak bedavadan para kazanmak yok." diye konuştu.

"Haklı olan bütün isteklerinizi yapacağız"

Fakıbaba, köylerin birer cennet olduğunu ve insanların oralarda hayatlarını sürdürebilmelerini sağlamayı amaçladıklarına işaret ederek, "Bunu nasıl sağlayacağız, o çoban arkadaşımız başımızın tacı olacak. Herkes memura kız vermek istiyor. Biz ne zaman başarılı olacağız, çobana kız vermeye çalışan insanlar olduğunda." ifadelerini kullandı.

Çobanların, Türkiye'nin sigortası ve efendisi olduğunu dile getiren Fakıbaba, şöyle devam etti:

"Kırsaldan kente göçü önlemenin yolu, çoban sayısını artırmaya bağlı. Toprağı ve yeşili korumanın yolu, köyde yaşayan kardeşlerimin kıymetini bilmemize bağlı. Faruk Bey bana önemli bir bayrak devretti, şimdi sıra Fakıbaba'da. Sizlerle beraber samimi, el ele, haklı olan bütün isteklerinizi yapacağız. Benim sizlerden istediğim, hak ettiğimiz şeyi elde edeceğiz, fazlasını istemeyeceğiz, fazlası da tüketicinin olacak."

"Havadan para kazanmaya müsaade etmeyeceğiz"

Fakıbaba, kurbanlık fiyatlarına ilişkin bir soru üzerine de bu konuda samimi şekilde üretici ve tüketicinin haklarını koruyan bir çalışma yapacaklarını belirterek, "Cumhurbaşkanımız özellikle 'Fakir fukaraya gerekli desteği vereceksin Fakıbaba.' dedi, ben de 'Emriniz olur efendim.' dedim. Yani Cumhurbaşkanımızın özellikle benden istediği fakir fukaraya mutlaka ve mutlaka gerekli desteği vermek zorundayız. Kurbanlık fiyatlarını rahatlatmak için kolumuzu değil, vücudumuzu, canımızı ortaya koyacağız. Yeter ki hem üreticimiz hem tüketicimiz kazansın. Havadan para kazanmak isteyenler, hayal kırıklığına uğrayacak, buna müsaade etmeyeceğiz. Stoku yapıp vatandaşı zor durumda yakalayıp ona yüksek fiyatla vermek isteyen adamın mal elinde kalacak. Bunu herkes bilsin. Onun için herkes hak ettiği şeyi alacak. Tüketici hak ettiği şekilde o fiyatla alacak üreticide kazanacak. Yani kazan kazan olacak. Üreten kazanacak, tüketen kazanacak." dedi.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik de geçen yıl nisan ayında göreve başladığını dile getirerek, Birliğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ülke için çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Çelik, "Bakanım, siz geminin kaptanısınız, biz mürettebatıyız ve her zaman emrinizdeyiz." ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından Çelik, Fakıbaba'ya plaket takdim etti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kim akıl veriyor
Kim akıl veriyor - 3 yıl Önce

Sayın Bakanım size kim akıl veriyorsa yemin ederim yanlış akıl veriyor. YOK ARKADAŞ YOK piyasada kasaplık et yok bakıcı zor durumda siyen YOK.. çünkü knu diyecek bürokratlar aynı hep aynı yalan... ithalat üreticiyi bitirdi.. Bu açıklamalar faruk çelik tarzı ... anlaşılan basın ekibiniz aynı ... polemik tarzı aynı haber tarzı aynı sizi kandıran bürokratlar hala ayı demek.. bu kafayla sonunuz faruk beye benzer... bi due dinle sonra illa gerekirse açıklama yaparsınız dün bir bu gün iki bu ne sert bir tarz..

Hayvan stoklama saçmalığı
Hayvan stoklama saçmalığı - 3 yıl Önce

Yahu kim uydurdu bu hayvan stoklama saçmalığını bu hayvan yani dana doğar büyür ve ennnn fazla 18 ayda kesilmesi gerekir besici geri zekâlı mı büyümüş hayvanı halâ bekleyip masraf etsin bu hayvan büyüdü diye yem yemeden depoya atıp aç susuz stok mu yapacağız iki tarım bakanımızada yanlış bilgi veriyor birileri ve bu bilgiyi böyle veren kötü niyetli veya hiç bir şeyden haberi olmayan birisi

Aynı şey
Aynı şey - 3 yıl Önce

Sayın bakanım bu tarımdan anlamayan kadro işin kolayına kaçmak için stok diyip sayın Faruk Çeliği 20 ay boyunca aldattılar. şimdi aynı oyunu size oynamaya çalışıyorlar inanmayın onlara, ortada stok falan yok sadece bazı veterinerlerin çekmecelerinde duran binlerce küpe var.

Börokrat
Börokrat - 3 yıl Önce

HDM İSİMLİ RUMUZCU HAKLI . KONUYA HAKİM. BÖROKRATLAR YA OTURTULDU YADA GÖREVDEN ALINDI ÇELİK DÖNEMİNDE ATANANLAR İLE MUNDAR, KESİM VE HASTALIKLI SIGIRLAR İTHAL EDİLDİLDİ!

bu stokçular nerde
bu stokçular nerde - 3 yıl Önce

17 yıldır veteriner hekim olarak çalışıyorum.sahada bu stokçu spekülatörleri bir kere görmedim.Gören biri varsa lütven göstersin.

- 3 yıl Önce

Eyvahhh Tarımdan anlamayan Müsteşar ve ekibi Sayın Bakanı yanlış yönlendirmeye başlamışlar bile. Stok ve stokçudan bahsediyorsanız bir tane bulun ismini açıklayın bizde öğrenelim. Besisini almış hayvanı kilo kazanmamasına rağmen hiç kimse beslemez, yem yedirip masrafa girmez, elinde tutmaz. Besisini almamış hayvanı da kimse kesmek istemez bu ekonomik bir işlem değildir. Akla ve bilime aykırı şeyler bunlar. Önceki dönemin et tüccarı olan malum kişilerin ülke hayvancılığını batırmalarının kılıfıydı bu.

Talihsiz bir açıklama
Talihsiz bir açıklama - 3 yıl Önce

Sayın bakanım siz bu hayvan stokçuluğunu sigara veya demir stokçuluğu gibi mi görüyorsunuz. Bence birileri sizi fena yanıltıyor.

şeffaf yonetim
şeffaf yonetim - 3 yıl Önce

satın bakanım her bürokratınızın dediğine inanmayın bence spekülatör stokcu deyip işin içinden çıkıyorlar... hayvancılığımiz git gide kötüye gidiyor kırsalda genç nüfus kalmadı buna çözüm bulmamız lazım... bu sektör farklı bir sektör bakanım lütfen değişmeyin sizi yanlış yönlendirmelere izin vermeyin...


banner151

banner251