" />

Fakıbaba: İsrail’in tarımsal ihracatta payı düşük

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İsrail'in, Türkiye'den tarım ithalatını durdurmasına ilişkin konuştu. İsrail Tarım Bakanına sert tepki gösteren Fakıbaba, “Tarımsal ihracatta İsrail'in payı düşük" değerlendirmesinden bulundu.

banner247
Fakıbaba: İsrail’in tarımsal ihracatta payı düşük
banner200
banner217

İsrail zulmüne tepki gösteren Fakıbaba, "Dünyanın çeşitli ülkeleriyle tarımsal ticari ilişkileri bulunan ve tarımda net ihracatçı olan ülkemizin İsrail gibi küçük bir ülkenin 'ithalatı dondurması'ndan çekinmesi asla düşünülemez. Ülkemizin tarımı, artık dünya piyasasında alternatif pazarlar bulma noktasında sıkıntı yaşamayan dinamik bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla Türkiye'yi, küçük bir devletin bu tür tehditlerle sindirmeye çalışmasının beyhude bir çaba olduğunu ve bu tür tehditlere pabuç bırakmayacağımızı İsrail'in bilmesi gerekiyor" dedi.

TARIMSAL İHRACATTA İSRAİL'İN PAYI DÜŞÜK

“Türkiye'nin İsrail'e genel ihracatı geçen yıl itibarıyla 3,4 milyar dolar, ithalatı ise 1,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti" diyerek konuşmasına devam eden Fakıbaba, şunları kaydetti: “İki ülke arasındaki genel dış ticaret hacmi ise geçen yıl 4,9 milyar dolar oldu. Türkiye'nin bütün ülkelere toplam ihracatına bakıldığında İsrail'e yapılan ihracat yüzde 2,2 seviyesinde bulunuyor. Tarımsal ticarette de net ihracatçı konumunda olan Türkiye'nin İsrail'e tarımsal ihracatı geçen sene 270 milyon dolar olarak kayıtlara geçerken, tarımsal ürün ithalatı 38 milyon dolar düzeyinde kaldı. Toplam tarımsal ticaret hacmi de 308 milyon dolar seviyesinde kaydedilirken Türkiye'nin tarımsal ihracatında İsrail'in payı sadece yüzde 1,6 oldu.

KABUKSUZ FINDIK SATIYOR

Türkiye, İsrail'e en çok sigara, su, domates, sakız, yumuşak şeker, gofret, buğday unu, bazı ekmek çeşitleri, ayçiçeği tohumu yağı, çikolata ve kakao içeren gıdalarla kabuksuz fındık ihraç ediyor. İsrail ise Türkiye'ye sebze tohumları, hurma, turunçgil suyu, meyan balı ve özü, fruktoz, çeşni ve lezzet verici karışımlar, kabuksuz badem, hazır hayvan yemleri gibi tarımsal ürünler satıyor."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Eksik bilgi
Eksik bilgi - 2 yıl Önce

Hayır sayın bakanım bürokratlarınız her zamanki gibi sizi kandırmış. Israil bize tarım bilgi ve teknolojisi satıyor. En önemli ihraç gelirleri Ar-Ge. Sahi bizde de vardı demi araştırma enstitüleri ve onun bir genel müdürlüğü. Sebze çeşidi yapar dururlar. 40 senedir gen havuzu oluştururlar. Internet çöplüğü gibi

banner248
banner151