" />

Fakıbaba: Fındık alım fiyatını açıkladı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, fındık üreticisinin günlerdir merakla beklediği kararı açıkladı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılığıyla fındık alımı kararını verdiklerini söyleyen Fakıbaba, "2017 yılı ürünü Giresun kalite fındık için 10,5 lira, Levant kalite fındık için 10 lira fiyatla TMO önümüzdeki pazartesiden itibaren tüm gücü, hızı ve teşkilatıyla alıma başlayacaktır" dedi.

Fakıbaba: Fındık alım fiyatını açıkladı!
banner200
banner217

Bu fiyatların alt fiyatlar olduğunu vurgulayan Fakıbaba, üreticilerin fındıklarını satmakta acele etmemelerini ve piyasayı takip etmelerini önerdi.

Fakıbaba, Bakanlığın, üretimin sürdürülebilmesi yoğun gayret gösterdiğine dikkati çekerek, "Üreticimiz kazanmalı ki̇ üretim süreklilik kazansın, hiç bitmesin. Üreten yoksa yaşam yoktur. Gıda yoksa hayat yoktur. Meseleye böyle yaklaşıyoruz. Çiftçimiz, üreticimiz başımızın tacıdır. Fındık üreticilerimiz de aynı şekilde başımızın tacıdır. Malum fındık, Karadeniz bölgemizde alternatifi olmayan stratejik bir üründür. Fındık, 700 bin hektar alanda 500 bin üreticiyi ilgilendiren bir üründür. Karadenizli vatandaşlarımız, fındık üreticilerimiz zor coğrafya şartlarında üretim yapmaktadır." ifadesini kullandı.

Fındığın aynı zamanda çok önemli̇ bir ihracat ürünü olduğuna da işaret eden Fakıbaba, fındıkta 2 milyar doların üzerinde ihracat geliri olduğunu söyledi.

"Fındık rekoltesinin 650-700 bin ton civarında olmasını öngörüyoruz"

Fakıbaba, fındık rekoltesine ilişkin, "Fındık rekoltesini önceden 700 bin ton olacağını hesap ediyorduk, ancak son zamanlarda külleme ve güneş yanığından dolayı rekoltenin 650–700 bin ton civarında olmasını öngörüyoruz. Bizde rekolte yüksek olmasına rağmen dünya rekoltesinde geçen yıla göre ciddi bir artış yoktur, bu da Türkiye'nin bir avantajı olarak görülmektedir." dedi.

Mısır hasadının da başladığını hatırlatan Fakıbaba, mısır üreticilerinin mağdur olmaması için her türlü tedbiri aldıklarını aktardı.

Kaynak: Tarım Bakanlığı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yarina biseyiniz kalmaz
Yarina biseyiniz kalmaz - 3 yıl Önce

Oy vermeyiz diyen sevgili arkadaşım karadenizli valla kosa kosa verirsiniz 15 yıldır aynı şeyi söylersiniz

Soruyor
Soruyor - 3 yıl Önce

TMO ALİM YAPMASİ İYİ FAKIBABA HANİ ILK GELDİĞİNİZDE FİYATLARİ HAK ETTIGINI ALACAK ÇİFCİYDI EN AZ 12 TL OLMASİ LAZIM.AMA YİNE CİFCILER TMO ÜRÜNÜ VERSIN ILERKI YİLLARDA DEVLET TMO ALİM YAPTİ CİFCILER GETİRMEDI DIYE BAHANE ETMESINLER TÜM CIFCILER BIRLIK OLSUN.ÜRÜNLERINİ YINE TMO VERSINLERKİ TMO ALIMDAN CİKARMASİNLAR ÇİFCİ ÜRÜN GETIRMİYOR DIYE..TMO HER ZAMAN ÜRÜNLERİMİZİ VERELİM ÇİFTÇİNİN KARA GÜN DOSTU OLAN TMO PEŞKEŞ ÇEKMESINLER.TMO EĞER ALİMLARDA ELİNİ ÇEKERSE ÇİFCİ PERİŞAN OLUR ..TMO ÇİFÇİNİN ESKİSI GIBI KARA GÜN DOSTU OLSUN.

- 3 yıl Önce

seçimde görüşürüz böyle fiata oy moy yok bu böyle biline.

Ne olacak bu halimiz?
Ne olacak bu halimiz? - 3 yıl Önce

Güzel memleketimde her şeyin fiyatı artıyor da artık nasıl oluyorsa bir tek fındığın fiyatı art(a)mıyor...

banner151

banner251