Fakıbaba: Besi ithalatı hepimizi üzüyor!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, besicilik alanında ithalatın herkesi üzdüğünü söyledi. Devletin sadece düzenleme görevini yaptığını belirten Fakıbaba, “Devlet ithalat yapmaz, iş adamlığına soyunmaz ama buna neden mecbur kaldık” açıklamasını yaptı.

Fakıbaba: Besi ithalatı hepimizi üzüyor!
banner200

Ankara Ticaret Odasınca (ATO) düzenlenen "Sürdürülebilir Besicilik Paneli"nin açılışında konuşan Fakıbaba, Üretici, tüketici ve sanayicinin aynı ailenin üyeleri olduğunu anlatan Fakıbaba, "Üretici kazandığı zaman tüketici ve sanayicinin de kazanması lazım. Bunu dediğimiz, biraz bencillikten kurtulduğumuz an bu ülke 80 milyona yettiği gibi Avrupa'yı da diğer ülkeleri de besleyecek güçtedir" diye konuştu.

Fakıbaba, besicilik alanında ithalatın herkesi üzdüğüne dikkati çekerek, "Devlet sadece düzenleme görevini yapar. Devlet ithalat yapmaz, iş adamlığına soyunmaz ama buna neden mecbur kaldık, onun sebeplerini görmemiz lazım" değerlendirmesinde bulundu.

ESK'A GEREKTİĞİNDE PİYASAYA MÜDAHALE ETMELİ

Fakıbaba, 2002'den bu yana nüfus artışıyla refah seviyesinin de yükseldiğine işaret ederek, aynı oranda üretimin de artması gerektiğini kaydetti. Et ve Süt Kurumu'nun sadece denetleme ve düzenleme görevini yapması gerektiğini, normalde besicilik hayvanını Et ve Süt Kurumunun getirmemesi gerektiğini vurgulayan Fakıbaba, "Elinde karkas et olması lazım, gerekirse piyasaya hızlı bir şekilde karkas etle müdahale etmesi lazım. Müdahale etmesi gerekir mi? Vallahi gerekmez. Etik kurallar içerisinde eğer üreticiyle sanayici, aradaki arkadaşlar birbirleriyle iyi anlaştıkları takdirde, et fiyatları iyi olduğu takdirde Tarım Bakanlığının başka işi yok neden et alsın satsın?" ifadelerini kullandı.

Tarımda suyu verimli kullanmanın önemini anlatan Fakıbaba, Bakanlık olarak bu konuyla ilgili çalışmalar yürüttüklerini de sözlerine ekledi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE

banner251