Erdurmuş: Tarım artık yapıcı kararlar alınıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, son yıllarda tarım ve hayvancılığın gelişmesi için büyük gayret sarf ettiklerini belirterek, hayvancılık ve tarım açısından geçmişteki günübirlik kararların aksine artık yapıcı kararlar aldıklarını dile getirdi.

Erdurmuş: Tarım artık yapıcı kararlar alınıyor
banner200

Erzurum'da Bölgesel Hayvancılık Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Erdurmuş, "Doğu bölgesi, ülkemizin mera varlığının ortalama yüzde 30'una sahiptir. Erzurum, Van ve Muş gibi illerimiz ciddi mera alanlarına sahiptir. Doğu, besi materyallerinin deposudur, Avrupa ve dünya ile ciddi rekabet edebileceğimiz avantajlara sahiptir" dedi.

Erdurmuş, bölgedeki bu avantajın kullanılmasının yanı sıra bölgede kaliteli, verimli ve fiyat avantajını sağlayacak üretim planına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Hayvancılık ve tarım açısından geçmişteki günübirlik kararların aksine artık yapıcı kararların alındığına işaret eden Erdurmuş, şunları kaydetti: "İlgili kurumlarla bölgelerde üretim planlaması yapmayı düşünüyoruz. Türkiye tarım ve hayvancılık ülkesidir. Türkiye bölgesinde lider ve güçlü bir ülke ama aynı zamanda da ürettiği tarımsal hasılayla dünyada da söz sahibi ülkedir. Türkiye yaklaşık 17-18 milyar dolar tarımsal ürün ihracatı yapan bir ülke ve ithalatı da yaklaşık 12 milyar dolardır. Ülkemiz bunun yanı sıra yaklaşık 5 milyar dolar ihracat fazlası veren bir ülkedir."

Erdurmuş, son yıllarda tarım ve hayvancılığın gelişmesi için büyük gayret sarf ettiklerini sözlerine ekledi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman
Osman - 2 yıl Önce

İnsanların aklıyla alay ediyorlar sanki,insan bu demeçleri verirken utanır birazcık ,sayın erdurmuş bu ülkenin üreticisi tarım kredi kooperatifleri ve bankaların acımassızca faizli paraları ile üretim yapıyor, çünkü üretim yapmak için ürettiği ürünleri hayvanları değerine bırakın alanı yok ,iki yılda hayvancılık ile uğraşan kesiminin çektiğini bir Allah bilir birde kendisi maliyetleri yüzde yüzlere varan zamlar ama ürettiği ürünleri enflasyon yüksek çıktığı için kafamızda ithalat sopası ile akabinde para etmeyen hayvancılık

Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Hazırladığınız hayvancılık desteklerinin tabana yayılmadığını gördüğünüzde ne yaman iş yaptığınızı göreceksiniz. Size bişey olmayacak ama sizi oraya oturtanlar oy kaybedecek.

Hay Allah
Hay Allah - 2 yıl Önce

Çok güldüm.. neymiş o kararlar??? Bir de bize izah edeydi

Ali Yildiz
Ali Yildiz - 2 yıl Önce

Evet evet çok yapıcı kararlar!!bol bol ithalat!!

banner151

banner251