Denizli’nin bitkisel üretim değeri artıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Denizli İl Müdürü Sezgin Kutlu, Denizli'nin tarımsal üretimde önemli bir gelir atışı sağladığını söyledi.


banner255
Denizli’nin bitkisel üretim değeri artıyor
banner200

İl müdürü, "2002 yılında Denizlimizin Bitkisel Üretim Değeri 717 Milyon Lira iken 2013 yılı sonu itibariyle 2 Milyar Liraya çıktı" dedi. İl Müdürü Kutlu, Denizli tarımına ilişkin şunları kaydetti: "Yüzölçümü 1.180.419 hektar olan ilimizde 367.115 hektar alanda tarım yapılmaktadır. Kayıtlı olarak 228.288 hektar alanda 48.081 çiftçimiz kayıtlı olarak faaliyette bulunmaktadır. Son 10 yıl içerisinde genelde Denizli'nin özelde ise çiftçimizin gelirinin önemli ölçüde arttığını söylersek abartmış olmayız. Şöyle ki; 2002 yılında Denizli'mizin Bitkisel Üretim Değeri 717 Milyon Lira iken 2013 yılı sonu itibariyle 2 Milyar Liraya, 2002 yılında 204 Milyon Lira olan Hayvansal Üretim Değeri 3,4 Milyar Lira'ya çıkmıştır.

BAKANLIKLA KOORDİNELİ YÜRÜTÜYORUZ

İl Müdürlüğü olarak çiftçilerimizin eğitimlerinin sürdürülmesi, tarımsal desteklemelerin arttırılması, mera çalışmalarının yapılması, bitki hastalık ve zararlıları ile mücadele, organik tarım ve iyi tarım uygulamaları, ÇATAK Projesi çalışmaları, yem bitkileri, sertifikalı tohum ve fidan, bayii denetimleri, hayvan hastalık ve zararlıları ile mücadele, tarımsal istatistik tutulması, ÇKS, KKKS, TÜRK-VET, AKS, Süt Kayıt Sistemi, TÜKAS sistemi, fark ödemesi sistemi, arazi toplulaştırma çalışmaları, gıda denetim hizmetleri, kırsal kalkınma ve örgütlenme çalışmaları, tarımsal tesislerin kurulması, sulama sistemi geliştirilmesi, zirai alet makine dağıtımı, alternatif ürün projeleri, münavebeli üretim modeli, ürün dane kaybı önleme, tarım fuarı gibi çalışmaları, Bakanlığımızın Stratejik Kalkınma Planı ve gerekse yerelde İl Müdürlüğünce, hazırlanan 4 yıllık Tarımsal Stratejik Belgesi doğrultusunda koordineli olarak bu çalışmaların yürütülmesi ile çiftçilerimize yansıtılmaktadır.

PROJELERİMİZ DENİZLİ'YE KATKI SAĞLAYACAK

Denizlimizin Bitkisel ve Hayvansal Üretim Değerinin artması, çiftçilerimizin ve tarım sektörünün daha da geliştirilmesi için getirisi yüksek, örnek projelere yer vermeye devam edeceğiz. Çiftçilerimizin ve çiftçi örgütlerinin ve ilgili kurumların işbirliği ile uygulamayı planladığımız projeler Denizli'mize ve ülkemize katkı sağlayacak ve yön verecektir."

YORUM EKLE
banner151

banner251