" />

Daniş: Türkiye ile Sudan arasındaki tarım ilişkisi gelişecek!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Türkiye ile Sudan arasındaki tarım ilişkilerin geliştirileceğini belirtti. Daniş, “Sudan'da arazi kiralanıp üretime başlanması konusunda koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Bu çalışmayı yürütecek olan TİGEM de bu konuda gerekli çabayı göstermektedir" dedi.

Daniş: Türkiye ile Sudan arasındaki tarım ilişkisi gelişecek!
banner200
banner217

Daniş, Türkiye-Sudan Serbest Ticaret Anlaşması 3. Tur müzakereleri için ülkemizde bulunan Sudan Ticaret Devlet Bakanı Elsadig Hasab Mohamed Ali Elrasoul ve beraberindeki heyet ile makamında bir görüşme gerçekleştirdi.

Dost ve kardeş ülke Sudan ile özellikle tarım alanındaki ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Daniş, "Tarım ortaklığına ilişkin iki ülke arasında daha önce imzalanan anlaşma gereği Sudan'da arazi kiralanıp üretime başlanması konusunda koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Bu çalışmayı yürütecek olan TİGEM de bu konuda gerekli çabayı göstermektedir." dedi.

Türkiye-Sudan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) eş başkanının Sayın Bakanımız olduğunu hatırlatan Daniş 16-20 Ekim tarihlerinde yapılacak olan Türkiye-Sudan KEK 4. Dönem Toplantısının Sudan'da gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

Sudan Ticaret Devlet Bakanı Elrasoul ise Sudan ile Türkiye arasında 500 milyon dolarlık bir ticaret hacmi bulunduğunu ve bunu yeterli görmediklerini, iki ülke arasında imzalanacak Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ile bu rakamı kısa sürede 2 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Elrasoul, Sudan Tarım Bakanlığının TİGEM ile beraber yürütülecek proje üzerinde çalıştığını, bu konuda kısa sürede ilerleme kat edileceğini ifade etti.

Görüşmede ayrıca Ekim ayında yapılacak olan KEK Toplantısı öncesinde Türkiye-Sudan 3. Dönem Tarım Yürütme Komitesi Toplantısının ülkemizde gerçekleştirilmesi hususu ele alındı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Olur bence
Olur bence - 3 yıl Önce

Bakanlığın elinde kalan tek düzgün birim tigem bu işi yapabilir bence.

bilmeden konuşuyorsun
bilmeden konuşuyorsun - 3 yıl Önce

belki de oraya buraya yorumlar yazıyorsun bilerek konuşuyor olabilirsin. bu genç çiftçi projesi olmasaydı bankalara faizleri ödeyemiyorduk ne saçmalıyorsun. tasarruf tedbirleri diye her yıl bastırılan masa takvimini bile bastırmadılar. millet saçma sapan sendikaların, firmaların takvimini kullanıyor. tek düzgün birim miş... sizin düzgününüz bu tabi

Terbiyesiz
Terbiyesiz - 3 yıl Önce

Bana cevap veren şahıs öncellikle görüşlerimi beğenmeyebilir eleştirebilirsin. bu senin en doğal hakkın ama ''SAÇMALIYORSUN'' bir eleştiri değil senin gibi düzeysizlerin söylediği bir hakaret sözüdür. önce terbiyeyi öğren.

hayal kahvesi
hayal kahvesi - 3 yıl Önce

Sözü edilen anlaşma imzalanalı 3 yılı geçti ortada bir mm kat edilmiş mesafe yok. Aynı teraneyi ısıtıp ısıtıp önümüze koymayın. TİGEM'in bu işi becerecek kapasitesi de yok, kendi çiftliklerini yönetemiyorlar, her yıl zarar ediyorlar. Maaşlar nasıl ödeniyor ne kadar kredi kullanılmış bir açıklasalarya.. üstelik çiftliği kuracak parada yok ortada, ayrıca Sudanlıların tahsis ettiği resmi belgeli bir arazi falan da yok. Bu işler için defalarca Sudana gidip gelenleri bir dinleyin bir sorun durum neymiş bir öğrenin. Kurumsal hafıza olmadan her yeni gelen yönetim maden bulmuş gibi bu işin üzerine atlıyor. Sayın Daniş 2 yıldır Bakan Yardımcısı, bu konuda 2 yıldır ne yapmışlar bir söyleselerde bizlerde merakımızı gidersek.

boş beleş
boş beleş - 3 yıl Önce

işin gücün bütün haberlerin altına tetikçi gibi yorumlar yapmak. başka bir şey bildiğin yok. bilip bilmeden konuşuyorsun. ve saçmalamak senin yaptığın yorumlara az kalır. terbiyeli herif. söyle bakalım saçmalamadan. hani saçmalamıyorsun ya TEK DÜZGÜN OLAN TİGEM neden düzgün? bir günde müdür yar. sonra müdür olan sivil savunmacı için yönt. değişti ondan mı? bir günde şefler müdür yard. sonra müdür oldu ondan mı? 5 yıldır görevde yükselme yapılmadığından mı? ceylanpınardan her gün birileri batıya siyasi tayin oldugundan mı? borc batagında olduğundan mı? lojmanlar kafalarına göre aylarca boş bırakılıp istenilene ulufe gibi dağıtıldığından mı? insanlar artık başka yere kapak atma derdinde olduğundan mı? çıksın bi gerçek tigemci anlatsın bunları

Boş beleş
Boş beleş - 3 yıl Önce

Bis beleş ismi sana yakışmış beliki kuyruk acısı var mudur yapmamislar seni sende cemkiriyorsun

- 3 yıl Önce

Tigemin içindeyim ilk defa birinin düzgün birim dedigini görüyorum her atamada birçok arkadaşımız kaçıyor kaçmasa bile idare ve ankara tarafından yıldırılıyoruz kurumun dışından yönetici yapıyorlar onların bilgisizliğine uymak zorunda bırakılıyoruz siz il müd. ziraat müh ile tigemdekini aynı kefeye koymayın il müdürlüğündeki il müdürü geliyor basımıza bilgili güya peeeh hayal bunlar hep öğretmen genel müd yard. ile mimarla veya öyle il müdürlüğündeki adamı yönetici yaparak tigem düzelmez bu arada ülkedeki tigemleri özelleştirip sudanda açmak ne kadar mantıklı sizce?

he hdm he
he hdm he - 3 yıl Önce

sen cevap ver. heralde seni yaptılar müdür ya da bekliyorsun. ondandır yalakalığın. sen de mi beden eğitimcisin? yoksa iki yıllıktan mimarlığa geçtin de genel müdür mü olacan? saçmalaMAMAYA devam et. terbiyeli seviyeli çok bilmiş. bak tigemci nasıl anlatıyor durumu oku da biraz gör. ama ne gerek var değil mi? burada saçmalama bekle bi günde müdür olmayı sende. çemkirmezsin işte bizim gibi

banner151

banner251