D-8 ile uyumlu çalışıyoruz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) Genel Sekreteri Raşit Pertev ile Bakanlık makamında ayrı ayrı görüştü.

banner255
D-8 ile uyumlu çalışıyoruz
banner200

Bakan Çelik, D-8 Genel Sekreteri Musavi'yi kabulünde yaptığı konuşmada, D-8'in kuruluşundan sonra dünyada önemli olayların cereyan ettiğini belirterek, özellikle 11 Eylül ile birlikte yeni bir dünya anlayışının ortaya çıktığını ve İslami fobinin daha da artış gösterdiğini söyledi.

"Bakanlık olarak D-8 ile uyumlu çalışıyoruz"

Bu siyasi gelişmelerin yanı sıra dünyada nüfusun artması ve tarım arazilerinin azalmasıyla birlikte 7 milyarlık dünyada 2 milyar insanın yoksulluk ve açlıkla karşı karşıya olduğu bir sürecin yaşandığını kaydeden Çelik, dünya nüfusunun yüzde 14'ünü oluşturan D-8'in kuruluş amacına uygun olarak hareket etmesi gerektiğini dile getirdi. Çelik, Tarım Bakanlığı olarak D-8 ile uyumlu bir çalışma içerisinde her türlü işbirliğine açık olduklarını söyledi.

"EXPO 2016 Antalya'da D-8'in de bayrağını görmek isteriz"

22 Nisan'da Expo 2016 Antalya'nın açılışını yapacaklarını ve 6 ay açık kalacak olan organizasyona D-8'in de katılarak bazı etkinler yapması gerektiğini dile getiren Bakan Çelik, "D-8'in bayrağını da orada görmek isteriz" dedi.

D-8 Genel Sekreteri Musavi ise yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son zamanlarda tarım konusunda ciddi gelişme kaydettiğini belirterek, "D-8'i Türkiye'nin bir çocuğu gibi görüyoruz. Dolayısıyla sizler bu oluşumun tabiri caizse babalığını üstlenmiş durumdasınız. D-8 sizin için de üye ülkeler için de oldukça iyi bir pazar. Üye ülkelerin deneyimlerinize, yardımlarınıza ihtiyacı bulunmaktadır. Özellikle bu noktada Nijerya'nın yardıma ihtiyacı bulunuyor." dedi.

Musavi, Bakan Çelik'i, İslamabat'ta gerçekleştirilecek bakanlar düzeyindeki Tarım Bakanları toplantısına da davet etti.

Bakan Çelik, makamında ayrıca IFAD Genel Sekreteri Raşit Pertev'i kabul etti. Yapılan görüşmede Pertev, IFAD'ın yürüttüğü çalışmalar hakkında Bakan Çelik'e bilgiler verdi.

YORUM EKLE
banner151

banner251