Çiftçiye gübre müjdesi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, gübredeki KDV indiriminin ardından Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulunun aldığı kararla gübre fiyatlarında yüzde 10-16,5 arasında bir indirime daha gidildiğini bildirdi. Bakan Çelik, çiftçiye Mayıs ayında yapılacak destek ödeme rakamlarını da açıkladı.

Çiftçiye gübre müjdesi
banner200

Çelik, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinde düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 1 ay önce Tarım Kredi Genel Müdürlüğüne Ayhan Karayama'nın getirildiğini hatırlattı.

Bakanlık ve Tarım Kredi bünyesindeki çalışmaların ahengi, hedefleri konusunda değerlendirme yapmak üzere Kuruma ziyarette bulunduğunu belirten Çelik, Kurum bünyesinde 17 şirket bulunduğunu hatırlattı.

TARIM KREDİ'DE ŞİRKET SAYISI 17'DE 8'E DÜŞTÜ

Kurumun Yönetim Kurulunun bazı şirketlerin birleştirilmesi, bazılarının da lağvedilmesi yönündeki kararlarının neticesinde 17 şirketin bugün 8'e düştüğünü anlatan Çelik, buradaki amaçlarının keyfi bir idari yapılanma olmadığını, özellikle verimliliğe dayalı bir idari yapılanma olduğunu söyledi.

Çelik, verimliliğin yanında tasarruf boyutunun, israftan kaçınmanın da önemli olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu:

1.5 MİLYONLUK TASARRUF SAĞLANDI

"Gerek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gerek Tarım Kredi olarak hitap ettiğimiz kitle milli gelirden en düşük pay alan kesim. Amacımız milli gelirden aldığı payı yükseltmek olmalıdır. Bu çerçevede 9 genel müdür artık olmayacak. Bunlara bağlı genel müdür yardımcıları olmayacak. Yaklaşık 45 yönetim kurulu üyeliği bu karar neticesinde olmayacak. Bunlar idari yapıdaki son derece önemli tasarruflar. Tümüyle dikkate aldığımızda idari yapıdaki bu değişiklikten yaklaşık 1,5 milyon liralık tasarruf sağlandığını çok rahat bir şekilde söyleyebilirim."

İDARİ KADRONUN MAAŞLARI YÜZDE 30-70 İNDİRİLDİ

Bakan Çelik, bir önceki toplantıda Tarım Kredi Kooperatiflerinin parayla, maaşlarla anılmasının doğru olmadığını ifade ettiklerini belirterek, Kurumun gerekli çalışmaları yaptığını, idari kadroların maaşlarında yüzde 30-70 arasında indirim gerçekleştirildiğini kaydetti.

GÜBREDE YAPILAN İNDİRİM ÇİFTÇİLERİMİZE HAYIRLI OLSUN

Temel girdilerden olan gübrede, KDV'nin sıfırlanmasının hükümetin vaatlerinde yer alan önemli bir başlık olduğunu hatırlatan Çelik, hükümetin yüzde 18'lik KDV'yi vadettiği tarihte sıfırladığını söyledi. Bakan Çelik, şunları kaydetti:

DAP GÜBRE 99.5 TL'DEN 68 LİRAYA İNDİRİLDİ

"Yüzde 18 KDV'den sonra yüzde 10-16,5 arasında gübrede bir indirime daha gidilmiş bulunuyor. Çiftçilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Bu önemli bir karardır. Aralık ayında, KDV indirilmeden 99,5 lira olan DAP gübresi, KDV indiriminden sonra 84-85 liraya iniyor. Şimdi de yüzde 16,35'lik bir indirimle DAP gübresi 68 liraya Türkiye'de çiftçimiz tarafından alınabilecek."

Küçük üreticilerin, aile işletmelerinin güçlendirilmesiyle ilgili de çalışma yaptıklarını anlatan Çelik, "Küçük işletmelerin krediye erişiminde bazı zorluklar yaşanıyordu. Özellikle hayvansal üretimde bulunan aile işletmelerimiz 10 büyükbaş hayvana sahip iseler krediden yararlanma imkânları vardı, bu da Ziraat Bankası ile yaptığımız görüşmede 5 büyükbaş hayvana indirilmiş bulunuyor." dedi.

28 BİN TON SÜT ALIMI YAPILDI

Süt fiyatlarıyla ilgili yaşanan sorunlara da değinen Çelik, Et ve Süt Kurumunun piyasaya regülasyon amacıyla girmesiyle, süt tozuna dönüştürmek için bugüne kadar 28 bin ton süt alımı gerçekleştirdiğini bildirdi. Çelik, böylece Kurumun, piyasada üreticinin aleyhine muhtemel süt fiyatlarındaki düşüşü engelleyici görevini yerine getirdiğini kaydetti.

MAYIS AYINDA ÇİFTÇİYE 1 MİLYAR 450 MİLYON LİRA DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK

Çiftçilere 25 Nisan itibarıyla 3,4 milyar lira destekleme ödemesi yapıldığına dikkati çeken Çelik, mayıs ayı itibarıyla da 1 milyar 450 milyon lira destekleme ödemesi gerçekleştireceklerini bildirdi.

İKİNCİ EL TRAKTÖR ALIMINDA YÜZDE 50 FAİZ İNDİRİMLİ KREDİ İMKANI

Çelik, alınan bir diğer kararla da çiftçilere gerek Ziraat Bankası gerekse Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla ikinci el traktör alımında yüzde 50 faiz indirimli krediden faydalanma imkânı sağlandığını belirtti.

FINDIK ALIM KONUSUNDA YETKİ ALDIK

Türkiye Tarım Kredi Genel Müdürü Ayhan Karayama da Bakanlığın politikalarının hayata geçirilmesi için hedeflere ulaşabilmek için kooperatif ve iştirakler olarak seferber olduklarını söyledi.

Ortaklarının 200 bininin Karadeniz'de fındık üreticisi olduğuna işaret eden Karayama, fındıkla ilgili zaman zaman spekülatif söylemlerin bulunduğunu anımsattı. Karayama, şöyle devam etti:

ÇİFTÇİMİZE SAHİP ÇIKMAK ZORUNDAYIZ

"Biz ortaklarımıza fiyat düşüşlerinden olumsuz etkilenmemeleri için sahip çıkmak durumundayız. Bu sebeple dün yönetim kurulumuzdan gerekirse fındık alımıyla ilgili çalışmaları yapabilmek için de yetki aldık. Piyasadaki gelişmelere göre eğer üreticilerimizi mağdur edecek bir fiyat gelişmesi sürdürülürse, biz üreticilerimizden Toprak Mahsulleri Ofisi ile diğer ilişkili kuruluşlarla iş birliği içinde fındık alımı yapma konusunda da idare olarak şu anda yetkiliyiz. İnşallah önümüzdeki dönemde üreticilerimizin bu sorunlarına da çözüm olacak bir çalışmanın içinde olacağız."

Bakan Çelik de fındıktaki dalgalanmanın üreticinin lehine ve piyasa şartlarına gelmesi konusunda Tarım Kredi yönetiminin aldığı bu kararın son derece önemli olduğunu söyledi.

RUSYA KRİZİNİN ÇİFTÇİYE FATURA EDİLMESİ DOĞRU DEĞİL

Çelik, düzenlediği basın toplantısı akabinde gazetecilerin sorularını cevapladı.

Rusya'ya gönderilen tarım heyetinin yaptıkları görüşmeler sonucunda hangi kararların alındığının sorulması üzerine Çelik, heyetin, Türkiye'nin Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü düzeyindeki Rus Tarım Bakanlığına bağlı birimle görüşmeler yürüttüğünü belirtti.

RUSYA'YA GİDEN HEYET DÖNÜŞ YOLUNDA

Türkiye'den Rusya'ya ihraç edilen gıdaların kalite kontrolüyle ilgili konuların ele alındığı görüşme talebinin Rusya'dan geldiğinin altını çizen Çelik, Türk tarım heyetinin şu anda dönüş yolunda olduğunu söyledi.

Çelik, ilk aldıkları bilgilere göre, son derece düzeyli bir görüşmenin gerçekleştiğini öğrendiklerini ifade ederek, "Moskova merkezi hükümetinin almış olduğu kararlar çerçevesinde değil de geçici ithalatını yasakladıkları ürünlerle ilgili Türkiye tarafından alınan karantina (ilaç kalıntısı gibi sorunlara karşı) tedbirleri ve önlemlerine yönelik bir rapor ulaştırılırsa, bu ürünlerle ilgili ithal yasağının kalkabileceği şeklinde görüşme olmuş. Görüşme olumlu ve olgun bir ortamda geçmiş." diye konuştu.

İki ülke arasında, bitki sağlığı sertifikalarının web tabanlı bir sistem üzerinden teyit edilmesine yönelik yazılım oluşturulmasının da görüşmelerde ele alınan bir diğer konu olduğuna dikkati çeken Çelik, Rusya'dan dönen heyet ile ileriki günlerde değerlendirme yapacaklarını kaydetti.

Çelik, hiçbir kabahati olmayan tarım kesimine buradaki ihtilafın fatura edilmesinin kabul edilebilir olmadığını dile getirerek, Türkiye'nin bu konuda çok olgun ve devlet ciddiyetine yakışır bir duruş sergilediğini belirtti.

Rusya'dan buğday ithalatı yapıldığına dikkati çeken Çelik, "Bu ithalatı durdurmamızın Rus çiftçisi açısından bir yararı var mıdır? İki dost, komşu ülkenin ilişkilerinin normalleşmesinden başka bir çıkış yolu görmüyoruz. Onun için Rusya'nın bu daveti genel tarım ürünlerini ilgilendirmese de spesifik bazı alanlarla ilgili olsa da olumlu bir adımdır. Arkadaşlarımızla görüşmedim ama büyük ihtimalle onlar da davet etmişlerdir. Bu süreç bu şekilde sağlıklı bir hal alırsa, inanıyorum ki hiçbir mağduriyet yaşamaması gereken gerek Rusya gerek Türkiye'deki tarım kesimi, bu haksızlıktan kurtarılmış olur." değerlendirmesinde bulundu.

Çelik, "Patlıcan ve biber gibi ürünlere geçici bir kısıtlama getirmişlerdi, bunların belki serbest kalmasıyla ilgili bir değerlendirme yapılmış." dedi.

TARIMDA YENİ BİR ANLAYIŞA GEÇMEMİZ GEREKİYOR

Patates ve soğan üretici fiyatlarına ilişkin soru üzerine Çelik, üreticilerin talebi üzerine daha önce bu konuya ilişkin ihracatla ilgili bir destek açıkladıklarını hatırlattı.

Çok ciddi bir boyutta bir stokun söz konusu olmadığına işaret eden Çelik, "Esas sorun, Türkiye'de bu yaz boyunca tartışacağımız ürün desenimizin, ürün çeşitliliğimizin, mevcut havzalarımızın imkânlarıyla Türkiye'deki ve dünyadaki gelişen taleple buluşturacak bir tarımsal üretim anlayışına geçmemiz gerekiyor." dedi.

Yaz boyunca bu konuları tartışacaklarını, eylülde de üretici, tohumunu tarlaya atmadan bir açıklama yapacaklarını anlatan Çelik, şöyle devam etti:

"Yani biz nerelerde hangi oranda ürünlerimizi destekliyoruz, bunu paylaşacağız. Bundan sonra 'Bu yıl bunu ektim, dolayısıyla iyi para yaptı, gelecek yıl da hep beraber bunu ekelim, hep beraber zarar edelim' anlayışından tarım kesiminin çıkması gerekiyor. Daha bilinçli bir üretim, ihtiyaçlarımız ve taleplere cevap verecek bir üretim anlayışına ve üretim desenine geçmek için bu üç aylık bir dönemi çok verimli bir şekilde geçireceğiz."

KARARNAME 1-2 GÜN İÇİNDE AÇIKLANACAK

Çelik, pamuğa verilecek prim desteğine dönük bir soru üzerine, "Bu konuya ilişkin çalışmamızı yaptık, gönderdik, kararname 1-2 gün içinde açıklanacak. Tüm desteklemelerle ilgili açıklanacak." dedi.

GENÇ ÇİFTÇİYE 450 MİLYON TL KAYNAK AYIRDIK

Genç çiftçilere hibe desteğine ilişkin soruya karşılık da Çelik, konuyla ilgili bu yıl için ayrılan kaynağın 450 milyon lira olduğunu, bu hibeden yararlanılmasına dönük bazı kriterler bulunduğunu söyledi.

Bunun önemli ve büyük ölçekte şu andaki ihtiyaçları karşılayacak bir kaynak olduğuna dikkati çeken Çelik, "Burada faizsiz kredi destekleriyle bütün imkânlarımızı seferber ederek, kırsaldaki imkânlarımızı, yani arazi, mera imkânlarımızı değerlendirerek, ağırlıkla hayvancılığa dönük bu hibe desteklerinin gerçekleşmesiyle ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

317 BİN ÖN BAŞVURU YAPILDI

Bu kapsamda bugüne kadar 317 bin ön proje başvurusu yapıldığına işaret eden Çelik, 90 bin dosyanın kabul edildiğini bildirdi.

Çelik, serbest çalışan tarım danışmanlarının özlük haklarına dönük taleplerine ilişkin soru üzerine de şu an itibarıyla 2 binin üzerinde tarım danışmanının olduğunu belirterek, "Kamuyla bu şekilde irtibatlanan herkes, önce ne ürettiğini konuşmuyor, önce kadroyu konuşuyor, bu doğru değil." dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2019, 21:43
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Karakutu
Karakutu - 6 yıl Önce

Sayın Bakanım ve sayın tarım kredi genel müdürüm Allah sizden bu indirimler konusunda razı olsun

FERHAT ŞENEL Gübretaş’ta ne kadar pislik varsa bilip bu zamana kadar kalan ve bu pisliklerin üzerini örten tek isim olmuştur. 31.02.2014 de kadar Gübretaş  135 avans hesabında tahsil edilmeyi bekleyen parayı İrfan Güvendi Genel Müdür olduktan sonra FERHAT ŞENEL kapattımı yoksa kapatmadımı, İrfan güvendi İranda bulunan Razi alındığında avans olarak alıp götürüp gübretaş’a yatırmadığı parayı kapatmadan Ferhat şenel bu parayı nasıl halletti.Sayın Genel Müdürüm bu zata bunu bir sorsun, hemşeriniz olduğu için buna gözmü yumacaksınız yoksa gerçeği arayapıp buna göre’mi işlem yapacaksınız.Sn Genel Müdürüm sizi büyük sınav burada bekliyor.

Karakutu
Karakutu - 6 yıl Önce

Konu  bakanlık müfettişlerinede ihbar edilmişti.Bunla ilgili gerekli araştırmayı yapıp paranın ne olduğu konusunda gerekli incelemeyi başlatmanız konusunda güvenimiz tam’dır.Bu paraları tahsil ettiğiniz zaman inşallah TÜRK ÇİFTÇİSİNE bir yüzde on indirim olarak daha  yansıyacaktır.

Gübretaş
Gübretaş - 6 yıl Önce

Sayın Bakanım kısa sürede yaptıklarınız takdire şayan Gübre yem kdv lerinin sıfırlanması Gübre fiyatlarının indirilmesi üst yönetici maaşlarının indirilmesi hepsi tabi iyi şeyler.Tarım kredi ortaklarının canını yakan gizli finansman giderleri buna çözüm lazım nakit krediye uygulanan 5+5 komisyon ayni krediye uygulanan 2+3 uzun vadeli kredilere uygulanan 2+4 komisyon bunlara çözüm gerek.bunun çözümlüde tarım kredinin ucuz kredi bulması ziraat bankasının kredi musluklarını açması inanın tarım kredi ve çiftçinin önünü açacaktır.

GÜBRE İNDİRİMİ
GÜBRE İNDİRİMİ - 6 yıl Önce

Bu haberde küçük bir sorun var çiftçiler gübrelerini attı indirim geldi alay etmek gibi birşey olmuş bu çiftçiyle.tarım krediler her üründe en pahalıya onlar satıyor çiftçiyi soyuyor basit bir tüccar bile onlardan daha ucuza satıyor gübreyi tohumu herşeyi.Çiftçiyi borçlandırarak soyuyorlar çiftçi fakir elinde parası yok mecburen pahalıya alıyor tarım kredilerden çiftçi kuruluşu değil çiftçi ezme kuruluşu bunlar.

PERSONELİN DURUMU
PERSONELİN DURUMU - 5 yıl Önce

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ ZARAR AÇIKLAYIP DEVLETTEN YARDIM ALAN BİR KURUM DEĞİL AKSİNE KENDİ YAĞIYLA KAVRULAN BİR KURUM OLUP,SADECE DEVLETİN SÜBVANSİYONLARINI ÇİFTÇİYE YANSITAN ARACI BİR TÜZEL KURULUŞTUR.ZARARINA SATIŞ YAPMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR.EĞER BU YAPILIYORSA 5000 CİVARINDAKİ TARIM KREDİ PERSONELİNİN ACİLEN DEVLET BÜNYESİNE ALINMASI GEREKMEKTEDİR.

- 6 yıl Önce

Kooperatife pahalı girmiş gübre fiyatları düşerse. Kooperatifin zararını kim karşılayacak ? Ben size söyleyeyim personel. Kooperatif tarafından gübre fiyatları düşürülmesi durumunda. Kooperatif zararlarına alınacak. Sonra kooperatifçiye denilecek ki kurum zarar etti sen teşvik ücreti alamazsın.

- 6 yıl Önce

Beklenen hareketler, ekim dikim işleri bitmiş, herkezin gözü harmanda, gübreye indirim yapmislar, alin sizin olsun gübreniz , kiş geldi mi zam, yaz geldi mi indirim . Yeri gelmişken bu işlerle ugrasacaginiza bu sene ofisi ne zaman açacaksiniz , buğdaya kaç para vereceksiniz onu deyin, iklimler şaşirdi bu sene haziran 15inde buğday kalma tarlada, gene saygiya cok değer yetkililerimiz bizi temmuz ortasina kadar tüccarin kucagina atar, 75 kurustan bugday veririz, temmuz sonu 85 kurus fiyat verip, tüccarlari zengin edersiniz.Bu sene sineği böceği virüsü kurakligiyla ugrastik, 95 kurustan assagi verilcek rakam kimseyi kurtarmaz.

İNDİRİM
İNDİRİM - 6 yıl Önce

DEMEKKİ BAKAN TALİMAT VERİNCE GÜBRE FİYATI İNİYOR!!!! PEKİ GÜBRETAŞ ZARARINA SATMIYORSA BU GÜNE KADAR ÇİFTÇİYİ KAZIKLADIĞI ANLAŞILIYOR. ANCAK BİLANÇODA ÇOK FAZLA KAR YOK. BU DURUMDA GÜBRETAŞIN SOYULDUĞU ANLAŞILIYOR. EY!!! MERKEZ BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU YURT DIŞINDA ZIRT PIRT GEZİYORSUNUZ. İLERDE BUNLARIN HESABINI VERİRSİNİZ!!!!


banner151

banner251