Çiftçinin kredi faizleri masaya yatırılacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, önümüzdeki günlerde Ziraat Bankası ile mevcut kredi faiz oranları, Tarım Kredi Kooperatifleri ile de çiftçi ilişkilerinde yaşanan sorunlar ve burada en uygun şartlarda finansmanın çiftçi tarafından nasıl elde edileceği ile ilgili çalışmalar sürdüreceklerini bildirdi.

Çiftçinin kredi faizleri masaya yatırılacak
banner282

Bakan Çelik, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar ve Yönetim Kurulunu kabul etti.

Tarım sektörünün sorunlarının çözümü için yapılması gereken yeni değişiklikler üzerine çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizen Çelik, bu anlamda TZOB'un deneyimleri ve düşüncelerinin son derece önemli olduğunu belirtti.

Çelik, belirli periyotlarla bir araya gelerek Türkiye'deki bitkisel üretim ve hayvancılık konuları ile ilgili değerlendirme yapmaları gerektiğini vurgulayarak, son derece dinamik olan bu sektör için alınması gereken önlemlerin yerinde ve zamanında gerçekleştirilmesi gerektiğini, bu yolda el birliği içerisinde olacaklarını söyledi.

ZİRAAT BANKASI İLE YOĞUN BİR ÇALIŞMA İÇİNDEYİZ

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Çelik, dün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) ev sahipliğinde Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank yetkilileri ile yaptığı görüşmenin sorulması üzerine, tarım sektöründe bazı finansman sorunlarının bulunduğunu, bunların çözümü konusunda Ziraat Bankası ile çok yoğun bir çalışma içinde olacaklarını anlattı.

Çelik, önümüzdeki günlerde Ziraat Bankası ile mevcut kredi faiz oranları, Tarım Kredi Kooperatifleri ile çiftçi ilişkilerinde yaşanan sorunlar ve burada en uygun şartlarda finansmanın çiftçi tarafından nasıl elde edileceği ile ilgili çalışmalar sürdüreceklerini bildirdi.

Bunun yanı sıra sektörde yaşanan sorunların da spesifik olarak ele alınması ve ilgili finans kuruluşları ile görüşülmesinin de gerekli olduğunu vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

"Dün bize bir etkinlik içerisinde kanatlı sektörünün bazı talepleri oldu. Yaşadıkları sorunlar, ihracattaki tıkanıklık, Habur Sınır Kapısı'nda son 1 ay içerisinde yaşanan ulaşım sorunlarını dün akşam masaya yatırdık. İlgili üreticiler, sanayiciler değerlendirmelerini yaptılar ve biz bu toplantıda banka genel müdürlerinin de bulunmasını istedik. Daha sonra biz de banka genel müdürleri ile bir değerlendirme yaptık. Bugüne has bir durum değil, sık sık yapmamız gereken görüşmeler. Olumlu seyirde de olumsuzlukta da değerlendirme yapmamız gerekiyor. Dolayısıyla verimli bir toplantı oldu."

Suriyelilerin tarım sektöründe istihdamı

Suriyeli sığınmacıların istihdamı konusundaki bir soru üzerine, Türkiye'de 2,5 milyon Suriye vatandaşının bulunduğunu hatırlatan Çelik, Suriyeliler arasında eğitimli, vasıflı insanların olduğunu, bu kişilerin birikiminden yararlanılmasının son derece önem arz ettiğini belirtti.

Çelik, tarım sektöründe özellikle mevsimlik işlerle ilgili kayıtdışı bazı uygulamaların olduğunu bildiklerini dile getirerek, Suriyelilere çalışma izni verilmesi çalışmalarına ilişkin şöyle konuştu:

"Bu kayıtdışılığın müeyyideleri çok ağır ve idari anlamda da sıkıntılar oluşturuyor. Tarımda yerli olarak istihdam edilecek bir iş gücü bulunamıyor ise ilave istihdam imkânları Suriyeli kardeşlerimize sağlanıyor. Bu konunun istismar edilmeye açık bir konu gibi takdim edilmesi doğru değil. Fiili bir durum ile karşı karşıyayız. Burada kayıt dışılığı kayıt altına almak hedefleniyor ve bu yerli iş gücünün alanını kapatacak bir uygulama değil. Türkiye'de her ay 100 bin iş gücü açığı var. Bu, yerli iş gücünün doldurmadığı alanlara dönük bir istihdam yaklaşımı çerçevesinde bir uygulamadır."

Gıda maddelerinin enflasyona etkisi tekrar masaya yatırılacak

Çelik, sebze, meyve fiyatlarındaki artışa ilişkin bir soru üzerine de gıda fiyatlarının enflasyona yansıması konusunun geçmişten beri hükümetin gündeminde olduğuna dikkati çekerek, "Önümüzdeki günlerde öncelikli olarak Bakanlık, daha sonra da Ekonomi Koordinasyon Kurulu bünyesinde yaşanan sorunlar, bu inişli-çıkışlı durumun stabil hale gelmesi konusunda ve gıda maddelerinin enflasyona olumsuz etkisine karşı alınması gereken yeni önlemlerle ilgili toplantılarımızı gerçekleştireceğiz" dedi.

Bayraktar ise yaptığı konuşmada meyve ve sebzenin tüketiciye ulaşma yolunda zincirin çok fazla olduğunun altını çizerek, "Üreticinin 1 liraya ürettiği meyveyi, sebzeyi tüketici 5 liraya yememeli" ifadesini kullandı.

Burada zincir halkalarının kısaltılması gerektiğini belirten Bayraktar, üretici birliklerinin ekonomik faaliyet içerisinde bulunmalarının çok önemli olduğunu vurguladı.

Bayraktar, üretici birliklerinin yasasını rehabilite etmek suretiyle birliklerin piyasaya girmesi ve alıcının tek muhatabı olmasının önem arz ettiğini kaydederek, "Bu örgütlenmeyi tamamlayamadığımız halde ne yaparsak yapalım çözüm olmaz" değerlendirmesinde bulundu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2019, 15:48
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayvansal kredi
Hayvansal kredi - 6 yıl Önce

Merhaba ben tarm kredi koop ayın 6sında mesaj gönderdi 10 tane simental inek vereceğiz diye bende şubeye vardım oradaki memur arkadaş şartları anlattı.350bin lira teminat istiyor ya zaten bizim etimiz kemiğimiz ne bunlar zenginden yana.alısın kefilini verirsin bizde üretime katkımız olur hem ülkemiz kazanır hem biz.lütfen bunları dile getirin bakın ülkede hayvan kalmadı

Tarım kıredı ve zıraatbankası
Tarım kıredı ve zıraatbankası - 6 yıl Önce

Tarım kıredı eskisinden cokdaha avantajlı velakin ipotek konusu olunca benden alınan maldegeri bir tirilyonun üzerinde acılan kıredi 130.000 bin tele yetmiyorgibi ücte kefil alınıyor zıtaat bankası eskıye bakarak faiz oranları dusuk vekalin dosya masrafı saglık sigortası derken cogslıyor her cifcinin istegiolacak kırediyi tekrar yenilemek istyen ciftciler faizini yatırsa ve tekrar devanetse cokdaha rahat olur dusuncesindeyim teşekkurler

Küskün
Küskün - 6 yıl Önce

Sn Bakanım biz aldığımız kredi borçlarını zor da olsa faiziyle devletimizin belirlediği ölçüde ödemeye çalışırken sizin bu konuya çiftçi yararına el atmanız bizi mutlu etti fakat biz çalışıp öderken çiftçi kuruluşu olan tarım kredi genel müdürünün aldığı maaş ve ilavelerinin çok büyük rakamlar olduğu haberleri ortalıkta dolaşıyor bizim Hakkımıza da paramıza da sahip çıkın sayın bakanım

Havacılık
Havacılık - 6 yıl Önce

Sayın bakanı ben 7 yıldır hayvancılık yapıyorum bunları da vadeli yapıyorum çünkü sermaye yok bankaya vardım kredi istedim benden daire istiyor kardeşimin ipotek li dairesivar onuvereyim dedim olmaz dedi şuanda elde 30 düve var vadeli topladım bunları sayacağım çünkü vadeli kendinin olsa üretim yapardım 7 yıldır dışı düve satıyorum üretim tapsaydim siz hesaplayınız bakanım 5366830059

Tarım kredi kooperatifleri
Tarım kredi kooperatifleri - 6 yıl Önce

Tarım kredi kooperatiflerinden kredi kullandığınızda hayvansal yada bitkisel destekleri oluyor örneğin hayvan alacaksınız veteriner kontrol etmedikçe alamıyorsunuz yemini alacaksınız veteriner yada mühendisler gelip hayvanın rasyonel ayarlaması yapıyor hayvana bakıyor gübre alacaksınız arazinin gübre ihtiyacına göre gübre miktarı belirliyor ziraat ilaç ihtiyacınız gelip hastalık zararlı tespiti yapıp sonra ilaç veriyor ve bunları piyasanın altında ve ürünün en kalitelisini sunarak yapıyor ayrıca öyle önceki arkadaşın dediği gibi çok fazla teminat almadan ancak şuda vardır ki teminat şartı vardır elbette ayrıca çiftçinin ihtiyacı olan herseyi en uygun fiyat En yüksek kalite ve uygunlukta çiftçiye sunmaya da devam ediyor çiftçinin iyi gününde kötü gününde yanında olan tarım kredi kooperatifleri altı ay faizsiz Komisyonsuz motorin hizmeti sunuyor kısacası çiftçiyi kimseye muhtaç etmiyor her an sıcak bir yuva güler yüzle çiftçiyi ağırlayan tek adres

- 6 yıl Önce

tarım kredi koop ne 10 tane inekiçin baş vurdum oradaki memurun bana dedediği teminatın 200 binlira olacagını söyledi benim okadar teminat varlığım olsa benim krediyle ne işim olur dedim önemli olan olmayana verilsinde ondan gelir elde etsin dedim yürürlülük böyle olduğunu söyledi yine zengin zengin fakir yine fakir fakire hiç birşey yok zengine herşey cok..Faiz
Faiz - 6 yıl Önce

Tarım kredide nakitte komisyon yüzde on ,ertelemede yüzde on ,donatmadı birinci yıl yüzde beş diğer yıllar için dört tefecide bile yok bu faiz ama irfan beyin profesyonel lerine verilen maaşları anca çıkarabilir ne yapsın ,sayın bakanda allah razı olsun bunların önüne geçecektir.birde tarımdan haber yetkilileri iyisi varisiniz bu gariban sömürülen çiftçinin sesi oluyorsunuz

Çiftçi birçi
Çiftçi birçi - 6 yıl Önce

Bu ülkede tarım politikası yoktur sömürü vardır çiftçinin % 90 borçlu ve borcunu ödeyemez durumda kredi alan
Çiftçinin % 80 ni özel bankalara borçlu bakan bunu konuşmuyor Ziraatbankasi ve tarım kooperatiflerinden kredi alma koşulu çok zordur ya torpil ya rüşvet vermesi lazım yoksa resmi tefeci olan diğer özel bankalara gidiyor


banner151