CHP’li Gök: Bakan Faruk Çelik’e bilinçsiz sulamayı sordu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Levent Gök, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in yanıtlaması istemiyle, TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

CHP’li Gök: Bakan Faruk Çelik’e bilinçsiz sulamayı sordu
banner200
banner217

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren CHP Milletvekili Levent Gök, Polatlı ilçesinde 1 milyon dekarlık tarımsal alan Sakarya Nehri ve bağlantıları ile sulandığını belirterek, “Su kullanımı konusunda herhangi bir düzenleme yapılmamış, çağdaş bir sulama sistemi kurulmamıştır. Dengesiz su kullanımı sebebiyle tarlalar susuz kalmıştır" dedi.

Gök, soru önergesinde şunları kaydetti:

"Polatlı gibi bir tarımsal üretim merkezinde neden su kaynaklarının etkili kullanımı için herhangi bir çalışma yapılmamıştır? Kendi imkânlarıyla sulama yapan vatandaşlarımıza etkin zirai sulama konusunda neden danışmanlık veya eğitim hizmeti verilmemiştir?

Bölgede yetiştirilen mahsullerin ziyan olması durumunda çiftçilerin ve tarım işçilerinin zararları nasıl telafi edilecektir?

Ülkemizdeki bilinçsiz tarımsal sulama hem su kaynaklarına hem tarım mahsullerine zarar vermektedir. Konuya ilişkin yapılan çalışmalar nelerdir?"

YORUM EKLE
banner151

banner251