"Buzağıları evlatlarım gibi görüyorum"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, TBMM'de grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

banner200
banner217

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, buzağıları kendi evlatları gibi gördüğünü söyledi ve ithal etin sonlanması için 'herkesin buzağıları böyle görmesi gerektiğini' söyledi. Fakıbaba, bakanlık olarak '2018'i buzağı ölüm oranlarının azaltılması için çalışma yılı' ilan ettiklerini söyledi.

Yaşanan kuraklıktan dolayı çiftçilerin zararının muhtemel olduğunu ve sigortalı ürünler kapsamında gerekenin yapılacağını ifade eden Fakıbaba, tarım ürünlerine yönelik destekleme oranlarının yasayla belirlendiğini, belirlenen oranlar kapsamında çalışmaların yapılacağını kaydetti.


Çiftçiye alternatif üretim desteği


'İTHAL ETE KARŞIYIM'

Fakıbaba, göreve geldiği ilk günden itibaren ithal ete karşı olduğunu ancak mecburiyetten dolayı et ithalatının gerçekleştirildiğini anlatarak, konunun bazı kesimler tarafından kasıtlı olarak büyütüldüğünü, piyasaya sürülen ithal etin, toplam et ihtiyacının yüzde 5'i oranında olduğunu ve bu yüzde 5'lik et ithalatının yeni değil, yıllardan beri gerçekleştirildiğini söyledi.


Traktör ve biçerdöverler için teşvik geliyor


'2018'İ BUZAĞI ÖLÜM ORANLARININ AZALTILMASI İÇİN ÇALIŞMA YILI İLAN ETTİK'

Bakan Fakıbaba, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bazıları, kasıtlı olarak, etin dar gelirli kesim tarafından alınmasından rahatsız ve onlar olayı sabote etmeye çalışıyor. Oysa biz piyasaya yüzde 5 oranında ithal et veriyoruz. Piyasa hem regüle oluyor hem de dar gelirli insanlar et yiyebiliyor.

Et ithalatı bitecek bunu kesin inanarak, yaptığımız çalışmalarla söylüyorum. Düve sayısını artıracağız, anayı çoğaltacağız, buzağı ölüm olaylarını düşüreceğiz, aşı ve aşılama, küpe ve küpeleme ücretsiz olacak. Hayvan barınaklarını, ahırlarını, fiziksel yapılarını düzelteceğiz. Ben buzağıları kendi evlatlarım gibi görüyorum, onlara bakmak lazım, herkesin öyle görmesi lazım. Buzağı ölüm oranlarını düşürdüğümüzde sorunun büyük kısmını halletmiş olacağız. 2018'i buzağı ölüm oranlarının azaltılması için çalışma yılı ilan ettik."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şikayetçi
Şikayetçi - 3 yıl Önce

Sizin marketlere verdiniz et kasaplar lokonta lar restoranlar alıyor. Markette adamları var ayırıp onlara. Veriyor sizin dünyadan haberiniz yok beyler alıyor. 43 satıyor. Nasıl fakır iyi onu anlamiş değilim.

banner151

banner251