" />

​"Bundan sonra hukuki süreç başlayacak"

Ekmeğin bilinçli olarak dışlandığına dikkat çeken Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Genel Başkanı Erhan Özmen, “Dünyanın 10 milyon tonluk un ihracatının yüzde 20'sini gerçekleştiriyoruz. Ancak biz dünya birinciliğinden mutlu olurken, maalesef ülkemizde ekmeğin tu kaka edildiği ve dışlandığı bir gündeyiz" dedi.

​
banner200

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Genel Merkezi yeni hizmet binası açılışı gerçekleşti. Açılışa, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, TİGEM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Halis Bilden ve Un Sanayicileri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Açılışta konuşan Un Sanayicileri Genel Başkanı Erhan Özmen, ekmeğin bilinçli olarak algı yönlendirmesi ile bir kenara itildiğini kaydetti. Türkiye'nin dünyanın 109 ülkesine un ihraç ettiğini ve birinciliği elinde bulundurduğunu bildiren Özmen, buna rağmen ekmeğin dışlandığına dikkat çekti. Bundan sonra ekmek ile ilgili yanlış değerlendirmelerde hukuki sürece gideceklerini belirten Özmen, “Dünyanın 109 ülkesine un ihraç ediyoruz. Yaklaşık olarak 2 milyon ton civarında. Dünyanın 10 milyon tonluk un ihracatının yüzde 20'sini gerçekleştiriyoruz. Ancak biz dünya birinciliğinden mutlu olurken, maalesef ülkemizde ekmeğin tu kaka edildiği ve dışlandığı bir gündeyiz. Bu bizi çok üzüyor ve rahatsız etmeye başladı. Dünyanın 109 ülkesi 'Türk unu markadır' diyerek Türkiye'den un almaya devam ederken, her gün medyada ekmek düşmanlığı devam etmekte. Bu zamana kadarki hoşgörümüzü bundan sonra göstermeyeceğimizi ifade etmek isterim. Eğer buğday zararlı ise Tarım Bakanlığı, ekmek zararlı ise Sağlık Bakanlığı yasaklamalar koymalı. Dünyanın en büyük teknolojisine sahip Almanya, Türkiye kadar ekmek tüketiyorsa, artık bunları konuşmamız gerekiyor. Bundan sonra hukuki ve bilimsel anlamda bu süreci hızlandıracağımızı söylemek isterim" diye konuştu.

YORUM EKLE
banner151

banner251