Bakanlık ürünlerinde domuz eti kullanan firmaları açıkladı!

Ürünlerinde taklit ve tağşiş yapan firmalar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklandı. Açıklanan son listede 'domuz eti' skandalı ortaya çıktı. 1 Eylül'de açıklanan listede birçok et ürününde at etinin kullanıldığı ortaya çıkarken, 17 Aralık'ta açıklanan son listede ise at eti sahtekarlığına domuz eti de eklendi!

Bakanlık ürünlerinde domuz eti kullanan firmaları açıkladı!
banner200

ÖZEL HABER

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ürünlerinde taklit ve tağşiş yapan 96 firmaya ait 150 parti ürünü, Bakanlığın internet sitesinden teşhir etti. Açıklanan listede Aydın'da üç firmanın 5 ürününde domuz eti tespit edildi. Domuz eti tespit edilen firmaların yemek şirketi ve lokanta türü yerler olması olayın vahametini gözler önüne serdi. Bu firmalar vatandaşlara, domuz etinden yapılmış; 'İzmir Köfte, Sulu Köfte, Dana Kavurma ve Dana Kıymalı Patlıcan Musakka' yedirmişler!

İŞTE 'DOMUZ' SAHTEKARLARI!

AT ETİNDEN YAPILMIŞ TAS KEBAP!

Diğer yandan İstanbul'da bir lokantanın tas kebabında da at eti tespit edildi. Bu firma, tas kebabında dana eti yerine at eti kullanmış. Bunun dışında kıyma ve kırmızı ette tek tırnaklı eti bulunurken, sucuklarda ise ağırlıklı olarak baş eti, kanatlı eti ve sakatat tespit edildi.


Bakanlık açıkladı: 6 firmanın ürününde domuz eti çıktı! Haber için tıklayın...


NİŞASTA BAZLI ŞEKERLİ BAL!

Et ve et ürünlerinin yanında balda yapılan sahtekârlıkta dikkat çekti. 4 firmanın ürettiği süzme çiçek balında şekerin yanında tatlandırıcı yani nişasta bazlı şekerler tespit edildi. Sağlık yönünden tartışılan nişasta bazlı şekerler birçok gıda maddesinde kullanılırken, en doğal olması gereken balın içinde de nişasta bazlı şekerin çıkması 'sahtekârlıkta' artık sınır tanınmadığını gösterdi.

TAKLİT VE TAĞŞİŞ YAPAN FİRMALAR VE ÜRÜNLERİ

Bakanlığın resmi web sitesinden yayınlanan listede, et ve süt ürünleri, bitkisel yağlar, bal, takviye edici gıdalar, çikolata ve kahve türlerinde taklit ve tağşiş yapan toplam 96 firmaya ait 150 parti ürün firmalarının ismi ile birlikte yer aldı. Ne yediğimizi bilmemiz için Bakanlığın yayınladığı bu listeyi hem dikkatlice inceleyelim hem de çevremizi bilgilendirelim. İnsanların sağlığıyla oynayan bu firmalara fırsat vermeyelim.

HALKIMIZA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Diğer yandan gıda ürünlerinde sahtekârlık yapan firmaların tespit edilmesinde; Bakanlık tarafından yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, BİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları önemli bir rol oynadığına dikkat çekilen Bakanlık duyurusunda, “bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız açısından çok önem arz etmektedir" denildi.

ET VE ET ÜRÜNLERİNDE SAHTEKARLIK YAPAN FİRMALAR VE ÜRÜNLERİ

ÜRÜNLERİNDE TAKLİT ve TAĞŞİŞ YAPAN FİRMALARIN TAM LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

Ifsa.pdf

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019, 19:28
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ceyhan
Ceyhan - 5 yıl Önce

Adana' dan da numune alsaydınız neler çıkardı.

- 3 yıl Önce

Allah insan sağlıgı ile oynayan kim varsa gün yüzü göstermesin

Yer adana olursa herşey mümkün
Yer adana olursa herşey mümkün - 3 yıl Önce

Yer adana olursa herşey mümkün

utansin bakanlik
utansin bakanlik - 3 yıl Önce

Bunu aciklayan bakanlik utansin bizi duzgun denetlese boyle birsey olmaz

Efe Kaya
Efe Kaya - 2 yıl Önce

Devlet sürekli denetleyip ağır ve caydırıcı cezalar vermeli sadece isimlerini internetten ifşa etmek yetmez

olsun, gelince inşaallah
olsun, gelince inşaallah - 4 yıl Önce

etkisinin ürününü tüccara ucuza kaptırmayacak önlem istiyoruz

Melek soner
Melek soner - 2 yıl Önce

Bende sakat atım

Abdullah çoğaç
Abdullah çoğaç - 1 yıl Önce

Allah size lanet etsin inşAllah sizi kapıda çok büyük bir savaş bekliyor siz durun bizde o domuzu size yedirmesek görürsünüz siz bu yarıyorsa artık açın gözünüzü açın

banner151

banner251