​Bakanlık otel denetimlerini yoğunlaştırdı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yaz sezonunun açılmasıyla birlikte yerli ve yabancı turistlerin tatillerini en iyi şekilde geçirmelerini sağlamak için otel denetimlerini yoğunlaştırdı. Bakanlık turizm tesislerinde ortaya çıkan gıda enfeksiyonu vakalarının önüne geçmek için son 6 ayda otellere üç bin 134 denetim gerçekleştirdi.

​Bakanlık otel denetimlerini yoğunlaştırdı
banner282

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce hazırlanan rutin kontrol planı, ihbar, şüphe ve şikâyetlere ilave olarak yaz sezonunun başlaması nedeniyle turizm tesislerinin yoğun olarak faaliyet gösterdiği illerde bulunan işletmelere Bakanlık denetimleri sıklaştırıldı. Taklit ve tağşiş yapılarak tüketicinin aldatılmasının engellenmesi ve sağlığa zararlı üretim yapan firmaların ürünlerinin tespit edilmesi amacıyla alkollü içecekler, bal, süt ürünleri, peynir, et ve et ürünleri gibi ürünler öncelikli olarak denetlendi.

Bakanlık son 6 ayda 918'i Antalya, 360'ı İstanbul, 335'i Muğla, 216'sı Nevşehir, 132'si İzmir, 96'sı Ankara vebin 77'si diğer iller olmak üzere toplam üç bin 134otelin gıda depoları, yemek hazırlama ve servis yerleri başta olmak üzere restoranları denetledi. Bu işletmelerden41'ine idari para cezası uygulanırkenbir işletme hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.İşletmelere uygulanan 41 idari yaptırımdan 15'ibozulmuş, kokuşmuş, ambalajı ürüne zarar verecek şekilde hasar görmüş veya son tüketim tarihi geçmiş ürünleri bulundurduğu tespit edilen işyerlerine, 8'i kayıt yaptırmadan faaliyette bulunduğu tespit edilen işyerlerine, 7'si Türk Gıda Kodeksine uygun üretim yapmayan işletmelere, 6'sı hijyen esaslarına aykırı faaliyette bulunduğu tespit edilen işyerlerine, 5'i de Kanun'un diğer hükümlerine aykırılık tespit edilen işyerlerine olmak üzere toplam149 bin 284 lira para cezası kesildi.

Ayrıca Bakanlık, Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli tesislerin mutfak bölümlerine yasal yaptırım uygulanması halinde söz konusu işletmeye ait denetim sonucunun İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerine bildirilmesi ve tesislere gerçekleştirilen resmi kontrollerin turizm sezonu süresince sıklaştırılması hususunda 81 İl Müdürlüğütalimat verirken otel denetimlerine başta turizm sezonu olmak üzere tüm yıl boyunca devam edilecek.

YORUM EKLE