Bakanlık 54 yeni böcek tespit etti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 54 yeni böcek türünü tespit etti. Bakanlık bünyesindeki ilk böcek müzesinde sergilenen bu türler, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Özellikle çocukların büyük ilgi duyduğu böcek müzesi, doğayı daha yakından tanıma fırsatı veriyor.

Bakanlık 54 yeni böcek tespit etti
banner200
banner217

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan ilk böcek müzesi, 1961 yılından beri Nazife Tuatay Bitki Koruma Müzesi adı ile hizmet veriyor. Türkiye'nin en eski ve kapsamlı Bitki Koruma Müzesi'nde 30 binden fazla böcek örneği muhafaza ediliyor.

Müzede muhafaza edilen türler arasında, Bakanlık araştırmacıları tarafından ülkemizde ilk defa tespit edilen ve dünya için de yeni olan 54 yeni böcek türü ile bunların "tip" örnekleri bulunuyor. Bu yeni türlerin varlığı müzenin koleksiyon değerini daha da artırıyor.

Zararlı böcek türlerinin taksonomik olarak bilinmesi, seçilecek mücadele metodunun belirlenmesi ve ekonomik kaybın en aza indirilmesinde kritik öneme sahip. Bu amaçla, müzede bulunan böcek türleri kullanılarak referans koleksiyonların oluşturulması ve teşhis yöntemlerinin geliştirilmesi çalışmaları Bakanlıkça sürdürülüyor.

YENİ BÖCEK TÜRLERİNİN YER ALDIĞI KİTAP YAYINLANDI

Müzede bulunan ve dünya için yeni olan 54 böcek türü ile ülkemiz için yeni olan 555 tip örneğin yer aldığı “Nazife Tuatay Bitki Koruma Müzesi Tip Örnekleri ve Türkiye Faunasına Eklenmiş Yeni Kayıtlar" isimli kitap, hazırlanarak ilgili paydaşların ve kamuoyunun bilgisine sunuldu. Bu türler içerisinde ülkemize ait bölge ve kişilere atfedilmiş isimlendirmeler de bulunmakta.

YORUM EKLE
banner151

banner251