Bakandan bilgi teknolojileri vurgusu!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 4. Uluslararası Agro-Geoinformatics 2015 Konferansına katıldı. Konferansta konuşan Bakan Eker, Türkiye'nin gıda ve tarım politikalarında bilgi teknolojilerini en etkin kullanan ülkeler arasında olduğunu söyledi.

banner255
Bakandan bilgi teknolojileri vurgusu!
banner200

İstanbul'da düzenlenen "4. Uluslararası Agro-Geoinformatics 2015 Konferansında" konuşan Bakan Eker, yükselen gıda israfı ve üretim alanında artış baskısının tarımda inovasyonu zorunlu kıldığını söyledi. Bakan Eker sözlerini şöyle sürdürdü; "Sağlam dataya ihtiyacımız var, bunun için de doğru gözlemlere ve doğru analizlere ihtiyacımız var. Tarımda doğru bilgilerin elde edilmesi, bu bilgilerin doğru işlenerek sahada en ideal biçimde uygulanması israf ve üretim baskısının böylesine arttığı bir dönemde büyük önem kazanmıştır" dedi.

"Şu anda 10 bin civarında donanımlı ziraat hekimi ve veteriner sahada"

Bakan Eker, konfreansta çeşitli konuşmacıların tarım ve tarım teknolojileri alanındaki gelişmeleri ele alacağını belirterek, çeşitli ülkelerin 150'nin üzerinde bildirge sunacağını aktardı. Tarımda verimliliği artırırken kaynak kullanımını da adaletli bir şekilde sağlayacak yeni sistemler üzerinde çalıştıklarını anlatan Bakan Eker, şu anda 10 bin civarında teknik olarak donanımlı ziraat hekimi ve veterinerin sahada hizmet verdiğini kaydetti. Dünyada tüm inanç sistemlerinin adil paylaşımı öncelediğini belirten Bakan Eker, küresel arz güvenliği için adaletli paylaşım modellerinin ancak tüm ülkelerin katkısıyla kurulabileceğini ifade etti. Bakan Eker, "Gıda güvenliğinin olmadığı yerde stratejik güvenlik de olmaz" diye konuştu.

"21 ülkeden 151 makale hazırlandı"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek ise konferansın uluslararası katılımla güncel tarım politikalarının tartışıldığı bir platform olduğunu belirterek, konferansın her yıl daha geniş kitlelere ulaştığını söyledi. "4. Uluslararası Agro-Geoinformatics 2015 Konferansı" Genel Sekreteri Liping Di ise 21 ülkenin çeşitli üniversitelerinden bilim insanlarının tarım alanındaki çalışmalarının yer aldığı 151 makalenin tartışılacağı konferansın Türkiye'nin bu alandaki çalışmaları ne kadar önemsediğinin bir göstergesi olduğunu kaydetti.

YORUM EKLE
banner151

banner251