Bakan Pakdemirli: Her 3 kadından 1’i tarımla uğraşıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'de her 3 kadından birisinin tarım sektöründe çalıştığını ifade ederek, kadınların mutlaka bir kooperatifin içinde olması gerektiğine dikkat çekti.

Bakan Pakdemirli: Her 3 kadından 1’i tarımla uğraşıyor
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Zehra Selçuk ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü"nü imzaladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda düzenlenen imza töreninde konuşan Pakdemirli kadının eğitimde, siyasette ve tarımda yer almasının önemine değinerek, "Bakanlıktaki en kilit görevlerimizi kadınlarımıza verdim çünkü kadınlarımız daha iyi iş yapıyorlar, işlerine daha sahipler ve birlikte iş yapmayı daha iyi biliyorlar" ifadesini kullandı.

KADINLARA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Kadınların iş gücüne katılma oranının tarım sektöründe daha fazla olduğunu aktaran Pakdemirli, "Avrupa Birliğini ve Batı ülkelerini düşündüğümüz zaman yüzde 70 civarında iş gücüne katılım olması, bizim bu konuda gelişime açık olduğumuzu gösteriyor. Ekonomik büyüme anlamında da çok büyük bir potansiyeli olduğunu gösteriyor. Türkiye'nin büyümesi bundan sonra kadınlarımızın sırtındadır" değerlendirmesinde bulundu.

KOOPERATİFLERDE YER ALMALI

Pakdemirli, Türkiye'de çalışan her 3 kadından birisinin tarım sektöründe oluğunun altını çizerek, kadınların mutlaka bir kooperatifin içinde olması gerektiğini anlattı. Kooperatiflerde kadınlarımızın karar verici pozisyonda olması gerektiğine işaret eden Pakdemirli, Bakanlık olarak her türlü desteği vereceklerinin altını çizdi. Pakdemirli, "Tarımda Milli Birlik Projesi"nde ele alınan en önemli konulardan birisinin kooperatifçilik olduğunu sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından bakanlar tarafından "Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü" imzalandı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayret
Hayret - 3 yıl Önce

Sn Bakanım bunu bilerek hala nasıl tarım ve hayvancılığı onemsemiyor dertlerini dinleyip anlamiyorsunuz 3-5 kişi rant sağlayacak diye itale devam ediyorsunuz....

banner151

banner251